Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Budoucnost energetiky ve stavebnictví

05.11.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Energetická náročnost budovy je dnes jedna z nejdůležitějších podmínek jakékoliv stavby

Tolik vášní jako návrh architekta Kaplického na Národní knihovnu nerozpoutala v Česku asi žádná jiná stavba. Ani Tančící dům.

Pomineme-li průběh výběrového řízení, lobbyistické tahy na všechny strany a budeme se věnovat jen budově samé, musíme připustit, že kromě podoby z modelu o ní nic nevíme. V tisku se objevilo jen pár vět pana architekta, že ty velké otvory na vnější části budovy jsou tam proto, že z jedné strany bude zevnitř vidět na Pražský hrad a z jiné strany na Staroměstské náměstí. Velkými otvory bude mít do budovy přístup slunce a tím se sníží náklady na vytápění.

A jsme u toho. Budova, která by měla uchovávat miliony spisků a cenných knih bude muset mít bezesporu dokonalou klimatizaci – vytápění, větrání i chlazení. Každý, kdo se o tyto věci zajímá, ví, že energetická náročnost budovy je dnes jedna z nejdůležitějších podmínek jakékoliv stavby. Velmi kvalitní izolace, které zajistí budově dokonalé zateplení, úsporné, leč výkonné technologie na klimatizaci a především technologie, které částečně zajistí vlastní energetické zdroje.

V Německu musí povinně každá nová budova využívat OZE
Od 1.ledna 2009 bude v Německu povinně každá nová obytná, či nebytová budova využívat obnovitelné zdroje energie (OZE). Rozhodla o tom německá vláda, aby tak naplnila záměr zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě tepla ze současných cca 6,6% na 14% v r. 2020. Druhým klíčovým bodem nového zákona je zvýšení finančních pobídek na 500 milionů. EUR za rok na výrobu tepla z OZE pro léta 2009 až 2012.
Spolkový prezident, kancléř a ministr životního prostředí 7. srpna 2008, podepsali dlouho očekávaný zákon o podpoře výroby tepla z OZE. Německo bylo také dosud světovým lídrem v praktickém uplatňování pobídek na širší využívání OZE, což zajistilo této zemi s velkým náskokem první místo v Evropě, v ročně instalované ploše termických slunečních kolektorů.

Nový zákon by měl v Německu výrazně zvýšit podíl OZE na výrobě tepla, přitom studie a analýzy předpokládají, že v roce 2050 by tento podíl mohl být až 50%. Dlouhodobá garance výkupních cen elektřiny vyrobené z OZE uvádějí Německo na první místo na světě ve výrobě elektrického proudu ze solárních fotovoltaických panelů a větrných turbín a stala se tak vzorem nejen pro další státy EU ale i zbytek světa.
Výroba tepla z OZE byla dosud podporovaná investičními pobídkami a zajistila Německu s velkým náskokem první místo v Evropě ročně instalované ploše termických slunečních kolektorů. Nejdůležitější změna současně přijatého zákona spočívá v tom, že pro nové bytové i nebytové budovy se povinně předepisuje minimální podíl spotřeby tepla, které musí být hrazeny z OZE slovy: minimálně  15% z termických slunečních kolektorů, 50% z  tuhé biomasy (např. pelety), kapalné biomasy (např. bioolej ve spalovacím  kotli) nebo teplo z okolí (tepelné čerpadlo,  30% z bioplynu při kombinované výrobě elektřiny a tepla
  Se slunečními kolektory lze úkol splnit i paušálně. Na rodinných jedno či dvoudomech namontováním minimálně 0,04 m2 kolektoru na 1 m2 užitné plochy, při větších obytných domech minimálně 0,03 m2 kolektorové na 1 m2 užitné plochy.
Zákon předepisuje i některé ekologické a technické požadavky na zařízení využívající OZE, např. u tepelných čerpadel min. hodnotu topného faktoru (tj. poměru mezi získanou a spotřebovanou energií), což garantuje ekologickou přijatelnost používaných technologií.
Více než polovička konečné spotřeby energie, která se v Německu využije, slouží k výrobě tepla, přičemž zemní plyn a topný olej se podílejí na ní téměř třemi čtvrtinami. Atomová energie se nepodílí na výrobě tepla, protože slouží k výrobě elektrického proudu.

Budoucnost klasických energetických zdrojů

Zásoby ropy, zemního plynu a uhlí jsou ohraničené. Energetická studie Spolkového ústavu pro geologické vědy a suroviny z listopadu 2007 předpokládá, že v r. 2020 se dosáhne maxima těžby konvenční ropy. Díky rychle rostoucí poptávce po fosilních zdrojích energie např. v Číně a Indii budou rychle růst jejich ceny do doby, kdy už žádné nebudou k dispozici.
Podstatná část zásob ropy a zemního plynu se nachází v politicky nestabilních regionech světa
Ropa, plyn a uhlí přispívají podstatně ke klimatickým změnám. Řešením těchto problémů je zvyšování energetické efektivnosti (úspory) a širší využívání OZE, které jsou domácího původu. Snížení dovozů stále dražších fosilních paliv a jejich náhrada za sluneční kolektory, domácí biosuroviny vede k využívání vlastních zdrojů a rozvoji vlastních technologií, což se odráží v růstu ekonomiky a zvyšování počtu nových pracovních míst. V současné době v celé oblasti OZE (teplo, elektrický proud, paliva) pracuje v Německu více než 235 000 lidí a jejich počet se dále rychle zvyšuje. A to se děje za situace, kdy automobilky a další průmyslová odvětví se stěhují z Německa do "levnějších" regionů světa.

 

Vliv na ostatní evropské státy

Tuto informaci poskytl redakci ředitel největšího slovenského výrobce slunečních kolektorů THERMO | SOLAR Žiar, sro, Žiar nad Hronom Ing. Milan Novák.
Dodal, že německý trh je pro THERMO | SOLAR nejdůležitější, neboť tam tradičně umisťuje přibližně polovinu produkce a zaujímá na něm přední postavení v žebříčcích instalovaných slunečních kolektorů (cca 6.-8.místo). Od nového zákona si žiarský výrobce slibuje další radikální zvýšení odbytu.

„Očekáváme, že toto rozhodnutí rozhýbá německý trh a spustí novou vlnu zájmu o sluneční kolektory. Historicky první dotace na OZE schválila loni s účinností od ledna 2008 i slovenská vláda, bohužel ignoruje své vlastní rozhodnutí a závazky vůči EU a vytrvale odmítá prakticky podpořit využívání OZE pro obyvatelstvo. Na rozdíl od atomové lobby nemají OZE v SR žádného vlivného zastánce. Přitom právě německý příklad ukazuje, že je to reálná cesta udělat něco pro životní prostředí a snížení energetické závislosti ", prohlásil M. Novák.

Česká republika má zákon o podpoře výroby elektrické energie z OZE, ale stále citelněji tu chybí podobný zákon o teple. Blýskání na lepší časy by mohly přinést závěry tzv. Pačesovy komise, v nichž se uvádí nutnost řady konkrétních kroků, jejichž cílem je energetická bezpečnost České republiky a doporučuje například zvýšit podporu projektům, vedoucím k energetickým úsporám, připravit a přijmout zákon o podpoře výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Komise doporučila také připravit legislativu, která by jako povinný u nových domů stanovovala nízkoenergetický standard. To znamená spotřebu energie na vytápění do 50 kWh/m2 ročně. Současná výstavba se přitom pohybuje až na trojnásobku energetické spotřeby, tedy 150 kWh/m2 za rok. Konkrétní koncepci – Politiku ochrany klimatu ČR, připravuje Ministerstvo životního prostředí ČR a do konce října ji předloží  k veřejné

debatě.

Autor: Zdeněk Kučera

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist