Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energetický management přispívá k úsporám energie ve městech

10.11.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Jak efektivně zavádět ve městech a obcích opatření k úsporám energie nebo k širšímu využívání obnovitelných zdrojů?

Rozsáhlé dotazníkové řešení, které prováděla společnost Porsenna o.p.s. ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst (NSZM), ukázalo, jak vybraná města a obce nahlížejí na problematiku komunální energetiky. Výsledky šetření byly představeny účastníkům diskusního semináře, který se uskutečnil ve Zdravém městě Hodonín a zahájil Podzimní školu NSZM.

Dotazníkové šetření ke komunální energetice, během kterého bylo osloveno 279 vybraných měst a obcí, ukázalo zejména úskalí při postupu od strategických koncepcí ke konkrétním projektům. Dotazník byl zaměřen na základní oblasti komunální energetiky, jako je strategické plánování, osvěta nebo financování. Čím více se otázky o zapojení měst a obcí blížily ke konkrétním činnostem a aktivitám v oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie, tím se snižoval podíl kladných odpovědí. Z výsledků je zřejmé, že strategický přístup k energetice existuje spíše na úrovni koncepcí, úvah či přání, nikoliv však v rámci konkrétních opatření a aktivit, které by byly dlouhodobě vyhodnocovány a aktualizovány.

Energetický management představuje nástroj pro efektivní řízení a snižování energie. Potřebnost energetického manažera, který by řídil místní energetické hospodaření, schvaluje 60 % respondentů z řad měst a obcí. Energetický management zahrnuje činnosti, jako je měření spotřeby energie, stanovení potenciálu úspor energie, realizace konkrétních opatření a jejich vyhodnocení i porovnání předpokládaných úspor se skutečnými. „Zavedení energetického managementu je systémovým a investičně nenáročným krokem. Ani přísnější legislativa, ani energetické indikátory však pro fungující energetický management nestačí, k tomu je zapotřebí především vůle vedení města, odhodlání, trpělivost a také osoba energetického manažera, který by měl být v ideálním případě financován též díky uspořeným výdajům za energie,“ uvedl Jaroslav Klusák ze společnosti Porsenna o.p.s. během diskusního semináře v rámci Podzimní školy NSZM.

Diskusního semináře, který proběhl 5. listopadu ve Zdravém městě Hodonín, se zúčastnilo více než 70 zástupců Zdravých měst, obcí a regionů České republiky. Seminář se věnoval také tématu spolupráce v rámci úřadu i s partnery města, obce či regionu. Účastníkům semináře byly představeny příklady spolupráce v úřadu napříč odbory ve Zdravém městě Hodonín a spolupráce v rámci manažerského týmu ve Zdravém městě Ústí nad Labem. Ve Zdravém městě Vsetín probíhá úspěšná spolupráce s podnikatelskými subjekty, Zdravý kraj Vysočina aktivně spolupracuje s neziskovými organizacemi. Účastníci semináře byli seznámeni také se zapojováním dětí do aktivit Zdravého města Litoměřice.

Během úvodního semináře Podzimní školy NSZM byly rovněž prezentovány zkušenosti s využitím informačního nástroje DataPlán NSZM při řízení úřadu a také zkušenosti se zapojováním veřejnosti v rámci veřejných setkání „Fórum Zdravého města“. Podzimní škola NSZM je součástí 2. běhu akreditovaného vzdělávacího programu pro koordinátory Projektu Zdravé město a místní Agenda 21.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist