Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Infotherma 2009: Jaké novinky můžeme očekávat?

13.11.2008  |  zdroj: Moderní obec  |  124× přečteno      vytisknout článek

Především technické novinky nejrůznějších topidel, která mají vyšší výkon a menší spotřebu, a to nejen u ušlechtilých paliv.

"Bohužel cíl, aby ekologické vytápění bylo zároveň ekonomické, se stále více vzdaluje. Proto se snažíme na výstavách Infotherma představit všechny možnosti, technické novinky, služby, dotační tituly a další opatření, která mohou zvýšit úspory energie a zachovat alespoň to, co se podařilo v minulých letech dosáhnout," říká Ing. Libor Kostelný, ředitel XVI. ročníku Infothermy 2009, která se uskuteční 19. -22. ledna 2009 na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Co konkrétně přinese Infotherma 2009?

Především technické novinky nejrůznějších topidel, která mají vyšší výkon a menší spotřebu, a to nejen u ušlechtilých paliv. Na výstavě se představí 24 vystavovatelů, kteří pružně zareagovali na skutečnost, že vzniká stále početnější skupina uživatelů, jež si vytápění ušlechtilými palivy nemůže dovolit a hledá alternativní řešení. Předvedou celou řadu typů kotlů na tuhá paliva se zdokonaleným spalováním, které odpovídá stávajícím hygienickým normám a alespoň zčásti zachovává komfort obsluhy.

Samostatná skupina vystavovatelů bude prezentovat novinky v zateplování objektů, moderní okna a stavební prvky a systémy především pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů.

Infotherma je již tradičně přehlídkou krbů, kachlíků a jejich modifikací. Tento sortiment domácí i zahraniční výroby, o který mají návštěvníci každoročně mimořádný zájem, představí 33 vystavovatelů. Lidé zjistili, že topení v krbech a kachlících v kombinaci s plynovým vytápěním je jednou z nejefektivnějších forem úspor ušlechtilých paliv. Nové konstrukce krbů a kachlíků s využitím odpadního tepla na vodní nebo vzduchové vytápění stačí na podzim nebo na jaře dostatečně temperovat celý objekt a šetřit ušlechtilá paliva. Měření účinnosti takto konstruovaných krbů a kachlíků na Technické univerzitě Vysoké školy báňské v Ostravě dokazují, že mohou v některých případech i předčit účinnost klasického ústředního vytápění.

V podtextu výstavy je využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). K této oblasti jste byl v minulosti dosti kritický. Změnil se váš postoj?

Kritičtí jsme stále, ale to neznamená, že nemáme zájem tomuto odvětví pomoci. Naopak. Firmy a organizace s obnovitelnými zdroji představují více než čtvrtinu vystavovatelů. Asi 31 firem představí takřka celý sortiment u nás vyráběných a dovážených tepelných čerpadel včetně nabídky projekce, jejich montáží, vrtů až po některé možnosti financování. Podobně můžeme hovořit o slunečních kolektorech, fotovoltaických článcích, využití rekuperátorů, bioplynu, spalování biomasy apod.

Nelíbí se nám však, že využívání obnovitelných zdrojů je často zpolitizováno a stává se kampaní. Současný přístup k OZE podporovaný dotacemi se může v následujících letech obrátit ve škody, jak tomu bylo při dotování paliv a tepla a následné výstavbě nedostatečně izolovaných objektů. Obnovitelné zdroje by měly být skutečně obnovitelné, na jejich výrobu, získávání, zpracování, přesun, přepravu a případné skladování by nemělo být vynakládáno více čisté energie, než pak následně vydají. Zanedbatelná není ani konečná cena této energie, kterou v současné době často zkreslují dotace a subvence.

Stále zastáváme názor, že finance na podporu využívání OZE by měly jít především na vědu, vývoj a jejich aplikaci a měly by o nich rozhodovat kraje. Ty nejlépe vědí, jak a kde je uplatnit. V každém kraji je ještě řada nevyužitých možností v podobě důlních plynů, geotermálních vod, odpadů a vedlejších produktů ze zemědělství i průmyslové výroby.

Vytápění ušlechtilými palivy je pro domácnosti především na vesnicích ekonomicky neúnosné. Vracejí se proto k pevným palivům a všemu, co hoří. Lokální topeniště se tak opět výrazně podílejí na celkovém znečišťování ovzduší, v některých případech dokonce více než průmyslové podniky. Přijde Infotherma s nějakým receptem na zlepšení tohoto stavu?

Odpověď je jednoduchá - je nutno zabezpečit takové ceny ušlechtilých paliv, aby byly pro uživatele přijatelné. Spalování méně hodnotných paliv a často i odpadů dostává vedení obcí do nezáviděníhodné situace. Stávající zákonná úprava jim neumožňuje kontrolovat, čím se v domácnostech topí. Možnost kontroly by měla být dána novelou zákona a zpřísněním požadavků na kvalitu paliv. Pomoci by mohla i nulová spotřební daň u bioplynu a biomasy, která by měla začít platit od 1. ledna 2009. O tomto problému a dalších otázkách se bude na výstavě jistě diskutovat.

Již tradičně na výstavu zveme všechny starosty obcí a měst. Na 22. ledna pro ně chystáme odborný doprovodný program včetně individuálních konzultací s předními odborníky z oboru. Budeme se snažit zajistit specialisty, se kterými by se chtěli zástupci samospráv setkat a diskutovat. Již nyní mohou zájemci napsat své požadavky pořadateli výstavy na e-mail: bujakova@inforpres.cz, www.infotherma.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist