Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Když Slunce levně ohřívá vodu

27.11.2008  |  zdroj: Moderní obec  |  127× přečteno      vytisknout článek

Když Slunce levně ohřívá vodu Budovy spotřebují podle profesora Bedřicha Moldana plných 40 % primárních energetických zdrojů. Uvedl to na konferenci Trh nemovitostí a stavební průmysl a jejich odpovědnost ke změnám životního prostředí, kterou v říjnu v Praze uspořádala Česko-belgicko-lucemburská smíšená obchodní komora. Jiří Kalina ze společnosti Regulus, s. r. o., na konferenci v té souvislosti upozornil na to, že samotné zateplení a výměna oken v budovách dnes už na požadované hodnoty úspor energií nedosáhnou.

KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ JE NEJLEPŠÍ

"Musíme tedy přistoupit i k rekonstrukci technických zařízení budov, přičemž využití energie slunce v těchto technologiích je rozhodně perspektivní," míní Jiří Kalina. Uvedl příklad solárního systému na přípravu teplé vody na bytovém domě v Brně s denní spotřebou teplé vody zhruba osm tisíc litrů. "Při takových instalacích pochopitelně nejde jen o to osadit dům solárními kolektory. Stejně důležitá je správná volba samotného hydraulického uspořádání, velikosti akumulačních nádrží a vlastně celé technologie, požadovaného elektrického příkonu apod. To vše samozřejmě rozhoduje o tom, zda lze v konkrétní aplikaci podobné zařízení uskutečnit. Nejlepší je obrátit se na odborníky a nechat si zpracovat alespoň hrubou studii, která může odkrýt alespoň některá prvotní úskalí a investora na ně předem upozornit," připomíná Jiří Kalina.

Podle jeho slov neexistují žádná zásadní omezení pro využívání solárních systémů i v budovách ve vlastnictví obcí a měst. "Samosprávy mohou čerpat z různých programů, a to nejen ministerstva životního prostředí. Máme bohaté zkušenosti s aplikacemi na municipálních objektech. Solárními systémy jsme například osadili několik mateřských škol v Praze, zajímavá aplikace je umístěna na Domě s pečovatelskou službou Jihlava (viz foto na str. 17 - pozn. redakce), velká instalace se dokončuje na ZŠ Lukavec, kde je i kombinace s tepelnými čerpadly apod.," konstatuje expert ze společnosti Regulus.

NEŽ OBEC PŘISTOUPÍ K PROJEKTU...

Ing. Jiří Bártů, ředitel brněnské společnosti Apex Euro, s. r. o., radí, že dříve než obec přistoupí k projektu přípravy teplé vody za pomoci solárních systémů ve svých objektech, měla by si prověřit, jaký je stav jejich zateplení, rozvodů, vybavení strojoven apod. "Potřebný je mít i energetický audit - ale poctivě odvedený. Nesmí jít jen o hru čísel," dodává Ing. Jiří Bártů. Podcenit se však nemá ani zakomponování solárního systému do vzhledu dané nemovitosti.

Jak je to však s návratností investic tohoto druhu? "U rekonstrukcí se obecně vychází z provozních nákladů, které jsou prokázány několik let zpětně. Solární systém se bilancuje co nejpřesněji na základě vstupních dat o odběrech energie a účinnosti stávající technologie - a pak se oba systémy (před rekonstrukcí a po ní) porovnávají, spolu se započtením velikosti investice. Otázkou je prognóza vývoje ceny energie použité v původní technologii. Ze zkušenosti posledních let je jasné, že započtení pohybu cen energií do tohoto srovnání bývá v 99,9 % návratnost solárního systému mnohem optimističtější," uzavřel Jiří Kalina.

Zástupci obou firem se shodují v tom, že největším přínosem pro investora, který sáhne po využití sluneční energie, je vysoká účinnost celého systému přípravy teplé vody v celoroční bilanci. Nikoliv nepodstatnými efekty je však také třeba "green image" obce a samozřejmě rovněž pozitivní dopad na životní prostředí.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist