Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Reakce společnosti ČEZ

04.12.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Reakce společnosti ČEZ Vážení,

v posledních dnech se nejcitovanějším expertem na ceny elektrické energie stal Jiří Chvojka, ze spolku Sponel. Bohužel přitom používá metody svého hlavního zaměstnání, kterým je organizace politických kampaní, tedy i manipulaci s fakty.

Rádi bychom Vás proto upozornili na některé nepravdivé informace, které šíří:

Prima (2.12.) k nabídce ČEZ na fixaci cen na rok 2010:
J.Chvojka: „Je jasné jestli o rok později ke zlevnění dojde, ČEZ bude fakturovat pevnou cenu a opět také přes pokles cen nemravně vydělá na sociálně slabších obyvatelích naší země.“
Realita: ČEZ Prodej nakoupí elektřinu pro zákazníky, kteří se rozhodnou pro fixaci již nyní za současnou cenu. Na dalším poklesu cen tedy rozhodně nevydělá. ČEZ Prodej není v postavení, aby mohl spekulovat na trzích. ČEZ Prodej jako největší dodavatel nemůže jít do vysokého rizika (ale na samotných spekulacích na trzích, pokud jsou v rámci zákonů, není nic odsouzeníhodného, ale jsou spíše charakteristické pro malé dravé obchodní společnosti).

Radiožurnál (2.12.)
J. Chvojka: „Pokud si teď někdo zmrazí ceny, tak na tom ten spotřebitel prodělá. Čili je to snaha převést odpovědnost na spotřebitele.“
Realita: Odpovědnost spotřebitelů za jejich rozhodnutí je podstatou kapitalismu a svobodného trhu, nikoli nekalý trik ČEZu. Nyní má každý zákazník tři možnosti:
1) zůstat v současném systému a vyčkat, jak se ČEZu Prodej podaří nakoupit elektřinu během roku
2) obává-li se růstu cen, zafixovat si cenu z roku 2009 i na rok 2010
3) očekává-li pokles, přejít na produkty kvartál a měsíc, které věrně zrcadlí vývoj na burze

ČT2, 2.12. Události a komentáře
J.Chvojka:  Je naprosto jasné, že jednak letošní zdražení bylo nevýhodné, neodůvodněné a vůbec neodpovídá tomu jaká je současná situace na trhu. Tzn., že letos ČEZ vydělá pro domácnosti 10, pro podniky 15 %.
Realita: Cena elektřiny podnikatelům od ČEZ vzrostla o 9,4 procenta. Ceny silové elektřiny se přímo odvozují od burzovních cen. Současný propad cen přišel pro tarifní zákazníky pozdě, elektřinu pro ně musel ČEZ nakoupit nejpozději do konce října letošního roku a tehdy byla cena ještě více než 65 Euro (základní dodávka, tzv. base load). Díky tomu, že 80% ceny silové elektřiny vychází z dvouletého produktu, který ĆEZ koupil v létě 2007 tak je nárůst ceny tak malý.

J. Chvojka: „A příští rok si samozřejmě ponechá tento růst pro lidi, kteří by byli tak bláhový, že by si tento proud objednali. Také je evidentní, že v˙čase ekonomické krize ta cena půjde dolů.
Realita: Nikdo nedokáže předpovědět další vývoj ekonomiky, cen paliv a ceny elektřiny.  Tedy až na pana Chvojku, který má patrně k dispozici fungující křišťálovou kouli. Byli bychom rádi, kdyby jistotu poklesu cen elektřiny na burze mohl našim zákazníkům garantovat.

J.Chvojka: A jasně se tady ukazuje, že prostě elektrická energie není komodita, která by měla být obchodována na burze, protože tady jednoduše žádný trh neexistuje.
Realita: Trh existuje a funguje velmi dobře v rámci celého propojeného regionu zahrnujícího Českou Republiku, Slovensko, Rakousko, Německo. Na tomto velkém trhu nemá žádný výrobce ani obchodník sílu jakkoli manipulovat s cenou. Je to vidět na tom, jak jsou těsně spojeny kursy na energetické burze v Praze a v Lipsku a jak jsou přímo ovlivňovány cenami uhlí, plynu a povolenek.

J.Chvojka: Já bych se nejdřív vrátil k˙tomu, že se tady vyrábí elektřina pro to, aby se mohlo investovat do nových elektráren. Pan Svoboda pravděpodobně má na mysli investice v Bulharsku, v˙Albánii apod., což se českých spotřebitelů rozhodně nedotkne. Tady daňový poplatníci investovali 100 mld. do Temelína s˙příslibem levnější elektrické energie a naprostý opak je pravdou.
Realita: Daňoví poplatníci žádné peníze do Temelína neinvestovali, všechny investice hradil ČEZ. Slib levnější energie v jižních Čechách udělali především komunističtí funkcionáři v jiném režimu.
ČEZ do výroby elektřiny investuje podstatně více v ČR než v zahraničí. V současné době komplexně rekonstruuje uhelné elektrárny v Tušimicích a Prunéřově, staví novou elektrárnu v Počeradech, připravuje výstavbu větrných elektráren a dalších dvou bloků v Temelíně.

A další výroky, že spotřeba elektřiny neroste, zdroje neběží na 100 procent (popisovat fakt, že zdroje musí být i v záloze, protože spotřeba se mění každou vteřinu a bez těchto záloh by nastal okamžitě kolaps) a další necháme na příště.

Martin Pavlíček
mluvčí Skupiny ČEZ
manažer komunikace pro střední Čechy

Telefon +420 211 042 540
Mobilní +420 724 932 260


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist