Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

2008: atomový úsvit a soumrak ropného věku

30.12.2008  |  zdroj: HN  |  124× přečteno      vytisknout článek

2008: atomový úsvit a soumrak ropného věku

Vstupujeme do nové éry, charakterizované potřebou zvládnout technologie, které učiní naši planetu zelenější a současně poskytnou neomezené množství energie. Je to opravdu přelomový bod: přehnané obavy z jaderné energie, které panovaly v uplynulých dvou desetiletích, nahradil strach z růstu cen fosilních paliv a z rizik globálního oteplování.

Dnes panuje shoda, že nečinnost v otázce globálního oteplování, ať už jsou jeho příčiny jakékoliv, může mít katastrofální následky. Jen málokdo nesouhlasí s názorem, že bez rozsáhlých opatření zaměřených na změnu ekonomik, průmyslu i chování spotřebitelů může být ohrožena i existence života. Změny klimatu byly tématem summitu G8 v Japonsku. Debatu podnítili i šéfové sta čelných společností. Na seznamu jejich řešení je vysoko i jaderná energetika.

V roce 2008 oznámily Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Indie a další země ambiciózní plány výstavby dalších reaktorů. Také Vietnam, Indonésie a Thajsko daly najevo úmysl vstoupit do jaderného klubu. Nejde jen o pár elektráren navíc. Jde o hlubokou změnu postoje k výrobě energie - o nový přístup, jenž by mohl předznamenat konec závislosti na ropě.

Není překvapivé, že se přístup veřejnosti k jaderné energii změnil. Překvapivé je, že tato změna trvala tak dlouho. Když se barel ropy prodával za čtvrtinu dnešní ceny a poprvé zazněla varování před klimatickými změnami, bylo snadné ignorovat náznaky, že je zapotřebí změna.

Pokud si nevšimnete prvních projevů nádoru v těle, musíte po jeho pozdějším odhalení podstupovat daleko drastičtější a naléhavější zákroky. Právě do tohoto stavu jsme dnes dospěli.

Nestrašme Černobylem

Naštěstí známe léčbu - léčbu, která je mnohem bezpečnější a účinnější než před 20 lety. Když jsem na Moskevské univerzitě studoval fyziku, snil jsem o tom, že se stanu jaderným vědcem. Dnes se setkávám s talentovanými vědci, abych lépe pochopil, jak můžeme využít enormní potenciál jaderné energie ku prospěchu naší ekonomiky a budoucích generací. Havárie v Černobylu a na Three Mile Islandu vytvořily vůči jaderné energii strach a předsudky.

Dnešní modulární olovo-vizmutem chlazené rychlé reaktory jsou však tak bezpečné, že je lze provozovat ve městech: vyrábět pomocí nich energii a teplo a odsolovat vodu. Tyto moderní reaktory jsou vybaveny víceúrovňovými bezpečnostními systémy, které brání téměř jakékoliv havárii, zejména haváriím způsobeným lidskou chybou. Rovněž v tolik diskutované otázce jaderného odpadu došlo ke značnému pokroku. Mnozí vědci se shodují, že hluboká geologická úložiště představují bezpečnou a realizovatelnou metodu dlouhodobého skladování a likvidace. Ve vývoji jsou jaderné technologie čtvrté generace s uzavřeným palivovým cyklem, které spalují více jaderného paliva a snižují množství jaderného odpadu. Tyto pokroky by měly přispět k odstranění předsudků vůči jaderné energi.

U jaderné energie se není třeba obávat vyčerpání zdrojů nebo umísťování elektráren v blízkosti zásob paliva. Potenciál opětovného zpracování vyhořelého paliva nabízí jaderné energetice neomezené zdroje. Je to takzvaný "bezodpadní" koncept, o němž jsem přesvědčen, že již brzy ovládne nejen jaderný sektor, ale všechny průmyslové obory.

Vývoj malých a středních reaktorů může přinést průmyslovou revoluci do obrovských nerozvinutých oblastí světa, kde absence energetických zdrojů dlouho brzdila hospodářský růst. Pouze v Rusku, zemi s obrovským přírodním bohatstvím, postrádá více než 60 procent území energetickou distribuční síť. Jednou z cest, jak to změnit, je vybudovat elektrárny na fosilní paliva, masivně investovat do infrastruktury a vyrábět energii na úkor bezpečného životního prostředí. Je to však nesprávná cesta.

Člověk nemusí být raketový fyzik, aby si uvědomil, že skutečným řešením je výstavba malých, bezpečných a ekologicky nezávadných jaderných elektráren. Vytvořily by se tím příležitosti, o jakých se dnes mnoha lidem jen zdá.

Na světě existuje asi 440 komerčních jaderných reaktorů. Většina se jich nachází v Evropě, ve Spojených státech, v Japonsku, v Rusku, v Jižní Koreji, v Kanadě, v Indii, na Ukrajině a v Číně. Mezinárodní agentura pro atomovou energii odhaduje, že do 15 let bude zprovozněno dalších nejméně 60 jaderných bloků. Tato expanze nás staví před nové úkoly. Se vstupem nových hráčů se v jaderné energetice zvýší konkurence. Zvládnutí tohoto růstu bude vyžadovat globální spolupráci na sjednocení velkých jaderných trhů podle přísných standardů. Mezinárodní technologické a tržní aliance se stanou nezbytností, zejména pro vývoj a zavádění nových způsobů likvidace jaderného odpadu a vyhořelého paliva. Samozřejmě musíme také vyrábět zařízení, která zaručí maximální bezpečnost a efektivitu.

Pozor na krátkodobé zájmy

Význam plné spolupráce Ruska, USA, Velké Británie, Francie, Japonska, Číny a dalších zemí disponujících mírovými jadernými technologiemi a znalostmi nelze dost dobře docenit. V sázce je mnoho.

Nesmíme padnout za oběť krátkodobým průmyslovým a politickým ohledům, cyklickým hospodářským problémům nebo neshodám ohledně relativně drobných či místních obtíží. Máme prostředky k zajištění takového množství čisté energie, které uspokojí naše potřeby i potřeby planety. Nesmíme je promrhat.

AUTOR: Oleg Děripaska

Autor je předsedou představenstva investiční společnosti Basic Element. V seznamu miliardářů časopisu Forbes je na 9. místě. (c) The New York Times Syndicate


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist