Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Křižovatka energeticky úsporného stavění

02.02.2009  |  zdroj: STAVITEL  |  141× přečteno      vytisknout článek

V České republice stojí v současnosti zhruba třicet pasivních domů, v Rakousku to však je kolem dvou tisíc.

Stavební výroba i výroba stavebních hmot a materiálů je odvětvím, které v České republice vykazuje pozitivní statistické výsledky, ať už v rámci objemu prací nebo tržeb. Nicméně některé trendy jako nízkoenergetické stavění se na domácím trhu prosazují poněkud nesměle. Proto má být právě toto téma zvýrazněno na letošních Stavebních veletrzích v Brně.

Česká odborná veřejnost a drtivá většina laické veřejnosti dobře zná pojmy "udržitelná výstavba", "pasivní dům", "nízkoenergetický dům", což ale neznamená, že existuje jejich všeobecně akceptovaný jednotný význam. Ještě daleko větší roztříštěnost snah o zavedení těchto stavebních technologií do praxe ukazují státní správa, dodavatelé i samotní investoři.

Připomeňme dvě velmi obecná srovnání:

> V České republice stojí v současnosti zhruba třicet pasivních domů, v Rakousku to však je kolem dvou tisíc. > Zatímco u nás je podpora výstavby pasivních domů ze strany státních organizací i finančních domů téměř nulová, v Rakousku funguje propracovaný systém regionálních dotací a zvýhodněných půjček.

Státní správě, dodavatelům i investorům ale nelze upřít snahu. Je tu nová vyhláška o energetické náročnosti budov, včetně zavedení energetických štítků domů s účinností od 1. ledna 2009; na trhu existují technologie pro snížení energetické náročnosti staveb a podařilo se již realizovat několik zajímavých investičních projektů, jako jsou například Koberovy, největší soubor pasivních domů v ČR. Všem těmto pokusům ale evidentně chybí komplexní přístup, který by v rámci energeticky nenáročné výstavby funkčně propojil státní, komerční i soukromou sféru.

EFEKTIVNÍ PLATFORMA V BRNĚ

Poslední listopadový týden v roce 2008 proběhla v Brně významná ekologická akce, první vyvrcholení procesu, který by měl postupně vést k ekologizaci života u nás. Jednalo se o vyhlášení výsledků soutěže Energy Globe Award, přezdívané Ekologický Oskar (pozn. red.: informace k vyhodnocení této akce jsou na str. 57). Řada nominací z finálových osmnácti projektů se týkala tepla a jeho úspory v budovách.

Celosvětově zdaleka největší objem tepla zbytečně vyrobeného jde na účet bydlení a služeb obyvatelstvu... Obchody, úřady, nemocnice, školy, obytné domy, to všechno jsou emitenti tepla, které je spolu se skleníkovými plyny hlavním viníkem globálního oteplování. V současné době již nejde vlastně ani o diskusi o tomto tématu - dnes platí stavební zákon, který vychází z evropské legislativy a na rozdíl od předchozích zákonných úprav ekologická hlediska respektuje. Od 1. ledna roku 2009 rovněž platí některé odložené paragrafy zákona o hospodaření energií.

Jedním z nominovaných projektů na letošní EGA je REP HOUSE - energeticky pasivní rodinný dům v Moravanech u Brna. Další - energeticky úsporný obchod v Žatci - byl nominovaný pro "větší tepelné izolace obálky budovy, noční vychlazování objektu venkovním vzduchem nebo využívání odpadního tepla z chlazení potravin na přípravu teplé vody, výrobu teplé vody solárními kolektory, použití moderní vytápěcí techniky - kondenzační kotel či instalaci vstupních zákaznických dveří omezujících tepelné ztráty větráním...".

Anotace projektu vypadá jako pozvánka na Stavební veletrhy Brno, jako by stavba byla prováděna v duchu rad, prezentovaných mnohokrát v rámci seminářů na IBF, totiž "ve stylu pasivní, a přesto levný". Ani jedna z položek uvedených ve zdůvodnění nominace nechybí mezi exponáty či tématy IBF přinejmenším poslední desetiletí a další stovky různých řešení jednotlivých komponent, které jsou pro pasivní stavby nezbytné, bylo možno nalézt doslova v každé třetí expozici IBF Brno 2008. Tím spíše se v duchu úspor energií ponesou celé Stavební veletrhy v Brně v roce 2009, v roce českého předsednictví EU.

POZVÁNKA NA PRESTIŽNÍ AKCI

Stavební veletrhy Brno 2009, které jsou považovány za největší veletržní akci tohoto oboru v České republice, představují ideální platformu pro komplexní řešení podstatných a aktuálních otázek. Proto také organizátoři zvolili jako zvýrazněné téma pro letošní ročník Energeticky úsporné stavění. Promítne se do odborných konferencí, seminářů a dalších akcí doprovodného programu, stejně jako do samotných expozic vystavovatelů.

V jarním termínu 21. - 25. dubna 2009 se tedy uskuteční 14. ročník mezinárodního stavebního veletrhu IBF, jubilejní 10. ročník mezinárodního veletrhu technických zařízení budov SHK BRNO a 3. ročník samostatného mezinárodního veletrhu investic, financí, realit a technologií pro města a obce URBIS INVEST (pravidelně se zde prezentují všechny kraje ČR, ale i vystavovatelé ze SR a vybraných regionů Polska).

Půjde o nejvýznamnější ucelenou přehlídku stavebnictví v České republice s mezinárodním přesahem. Její součástí nebude jen bohatý doprovodný program věnovaný mnoha důležitým otázkám v oblasti stavebnictví či investičních příležitostí, ale i poradenské centrum pro návštěvníky v oboru alternativních zdrojů energie (nárůst zaznamenává zejména obor fotovoltaiky), nebo samostatný průvodce s mapkou a lokalizací vystavovatelů, kteří se touto problematikou zabývají. Novinkou má být komplexní řešení bezpečnosti budov - tomuto zaměření bude věnován celý jeden pavilon.

AUTOR: Jana Tyrichová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist