Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z historie veřejného osvětlení v Brně

04.04.2009  |  141× přečteno      vytisknout článek

Osvětlení ulic bylo v Brně zavedeno v roce 1781 o slavnostech k poctě ruského následníka trůnu Pavla Petroviče a jeho choti Marie Fedorovny při jejich cestě do Vídně.

 

 

spilberk.jpgUž do roku 1743 se vyjednávalo mezi Prahou, Brnem a Vídní o osvětlení brněnských ulic a náměstí. Návštěva tak nevýznamnou rolí pomohla k urychlení jednání. O světlo na ulicích města se do té doby musel starat každý sám. Kdo šel v noci po ulici, musel si svítit lucernou na cestu.
Dne 1. listopadu 1781 stálo na brněnských ulicích 277 svítidel, v nichž se svítilo lojem. Veřejné osvětlení se tehdy vztahovalo jen na město, na ulicích za městskou zdí už nebyla svítidla. Lojové svítilny byly od roku 1841 nahrazeny olejovými.

Novou epochou v osvětlování ulic a náměstí brněnských znamenal rok 1846, kdy byla založena Společnost pro osvětlování plynem s níž, obec uzavřela smlouvu o veřejném osvětlení. Jednání se však protahovala a svítit plynem se začalo 1. ledna 1849. Brněnská předměstí se dočkala plynového osvětlení teprve v roce 1860. Do té doby se svítilo olejem a v některých částech dokonce vůbec.
Dne 30.12.1896 převzalo město plynárnu a tím i veřejné světlení. Při převzetí veřejného osvětlení bylo na ulicích 1870 svítilen plynových a 13 petrolejových. Od roku 1897 se začaly používat Auerovy hořáky, které zvýšily svítivost a snížily spotřebu plynu.

Důležitým ve vývoji brněnského osvětlení je rok 1901, kdy bylo na Velkém náměstí postaveno prvních 6 svítilen elektrických. Před městským divadlem stály už sice dva roky elektrické obloukovky, ale ty se zhášely po konci představení. V roce 1902 byly postaveny dvě nové obloukovky na Nádražním náměstí. V Brně se tehdy nacházelo 12 obloukovek, 2148 plynových a 44 petrolejových svítilen. V následujících letech narůstal počet elektrických a plynových svítilen.

divadlo.jpgRoku 1914 se městská rada usnesla na zavedení elektrického osvětlení v určitých částech. Válkou však bylo toto provedení zmařeno. Ve válečných letech poklesla výroba plynu nedostatečným přídělem uhlí a plynové osvětlení bylo nahrazeno nouzovým osvětlením elektrickým. Dvě třetiny svítilen tak byly vyřazeny z provozu. Elektrické osvětlení bylo provedeno pouze tam, kde majitel soukromé instalace dal souhlas k tomu, aby byly připojeny elektrické žárovky. Spotřeba proudu byla majiteli hrazena městem. Pro elektrické osvětlení nebylo totiž v té době zvláštního vedení. Nouzové osvětlení se však neudrželo dlouho a v roce 1921, z důvodů špatného materiálu a zejména zvýšením přídělu uhlí v plynárně, zrušeno a opět nahrazeno plynovými svítidly.
V roce 1919 byly k Brnu připojeny dnešní městské části a tím i péče o veřejné osvětlení. Od roku 1921 se začalo budovat elektrické osvětlení i v připojených částech, které bylo dokončeno v roce 1930. Od té doby má už Brno řádné veřejné osvětlení.

 

ZDROJ: TSB


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist