Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Větrná energetika věří v podporu vlády

22.04.2009  |  125× přečteno      vytisknout článek

Budoucnost a další rozšiřování větrné energie v České republice budou z větší části závislé na podpoře nejvyšších vládních činitelů.

20. dubna 2009, Praha – Rozvoj větrné energetiky může pro Českou republiku znamenat vyšší zaměstnanost a růst ekonomiky. Podmínkou je ale silnější podpora ze strany vlády. Na těchto závěrech se shodli hlavní řečníci Evropského workshopu o integraci větrné energie v ČR, který pořádala European Wind Energy Association ve spolupráci s Českou společností pro větrnou energii.

 

Budoucnost a další rozšiřování větrné energie v České republice budou z větší části závislé na podpoře nejvyšších vládních činitelů. Obor se bez jejich pomoci neobejde při odstraňování administrativních, legislativních a technických bariér. Takové je poselství Evropského workshopu o Integraci větrné energetiky v České republice organizovaného European Wind Energy Association (EWEA) a Českou společností pro větrnou energetiku (ČSVE).

 

„Ve světle tří hlavních globálních výzev, před kterými v současnosti stojí lidstvo - energetické krize, finanční krize a klimatické krize - je zcela zřejmé, že větrná energetika nabízí konkrétní řešení všech tří, prostřednictvím lokální, spolehlivé, dostupné a čisté energie,“ řekl Petr Holub, poradce českého ministerstva životního prostředí. Projekty větrných elektráren podle něj ale u nás bojují s množstvím administrativních bariér, jež nepřiměřeně prodlužují čas pro jejich přípravu a vznik.

 

V přístupových rozhovorech s Evropskou unií se Česká republika zavázala plnit indikativní cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro rok 2020 se počítá s jejich 13% podílem na hrubé spotřebě elektřiny v ČR. Rozhodným dokumentem by proto měl být Národní akční plán, který má být v červnu 2010 předložen Evropské komisi. „Národní akční plán určuje vhodná opatření k dosažení indikativního cíle. V případě ČR je rozhodující, aby vláda promptně věnovala náležitou pozornost administrativním bariérám a přístupu k síti pro obnovitelné zdroje. To napomůže rozvoji větrné energetiky coby hlavnímu podílníku v dosažení cíle,“ nastínil cestu Justin Wilkes, vedoucí odboru regulací EWEA.

 

Wilkes charakterizoval větrnou energetiku jako „rozvinutý průmysl a konkurenceschopnou technologii výroby elektrické energie“, která loni představovala 36 % kapacity všech nových energetických zdrojů instalovaných v rámci EU. Koncem roku 2008 bylo v oboru větrné energie v Evropské unii zaměstnáno přímo i nepřímo celkově 160 tisíc lidí.

 

V České republice je nyní minimálně 500 zaměstnanců pracujících na výrobě součástek větrných elektráren. Podporou oboru cestou eliminace bariér omezujících jeho rozvoj by vláda podle předsedy České společnosti pro větrnou energii Michala Janečka vytvořila podmínky pro další růst pracovních míst a příspěvek větrné energetiky k růstu české ekonomiky.

 

V loňském roce vyrobily české větrné elektrárny podle statistik ERÚ 244,7 GWh elektřiny, čímž saturovaly spotřebu více než 172 tisíc lidí (tj. město velikosti Plzně). V současnosti je na území České republiky ve větrných elektrárnách instalován výkon v hodnotě 150 MW (koncem února 2008 šlo o 116,9 MW). ČSVE počítá do čtyř let s instalovaným výkonem ve větrných elektrárnách ve výši 1000 MW. Tyto kapacity vyrobí přibližně 2,5 TWh elektrické energie, což je prakticky ekvivalent dnešní výroby ve vodních elektrárnách a zároveň plné pokrytí spotřeby Jihomoravského kraje a Vysočiny.  Výstavba uvedených kapacit bude současně znamenat investice v objemu minimálně 35 miliard korun.

 

„V poslední době jsme svědky masivních útoků proti stavbám větrných elektráren. Požadavky a námitky ze strany různých subjektů přitom často zacházejí až do absurdit. Výrobu z obnovitelných zdrojů, jmenovitě i ve větrných elektrárnách, přitom podpořila řada uznávaných autorit, mj. také závěrečná zpráva tzv. Pačesovy komise,“ podotýká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.

 

 

Michal Janeček

předseda České společnosti pro větrnou energii

kontakt: predseda@csve.cz, 602 796 687


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist