Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přehledné měření spotřeby energie – první krok k úsporám

28.04.2009  |  127× přečteno      vytisknout článek

I v ČR v současnosti probíhají pilotní testy ověřující různé technologické alternativy zavedení inteligentního měření

Jedním z hlavních argumentů pro hromadné zavádění pokročilé měřicí techniky – tzv. smart meteringu – u maloodběratelů jsou předpokládané přínosy pro konečné zákazníky, zejména v podobě efektivnějšího užití energie. Vyčíslení těchto přínosů je však oproti nákladům nutným na vybudování potřebné měřící infrastruktury zatíženo velkou mírou nejistoty a řada pilotních a demonstračních projektů, které dnes ve světě probíhají, se proto právě na jejich posouzení zaměřuje.
I v ČR v současnosti probíhají pilotní testy ověřující různé technologické alternativy zavedení inteligentního měření typu AMM/AMI, tj. infrastruktury schopné dálkové správy a odečtu pro domácnosti a jiné maloodběratele. Tyto testy však bohužel postrádají vazbu na konečného zákazníka. Ve světle dosavadních zkušeností je tedy pravý čas je o tuto funkci pro ověření efektů doplnit.
V rámci aktivit mezinárodního projektu ESMA, jehož se SEVEn účastní, byl proto v průběhu podzimu loňského roku vypracován záměr na výše uvedené pilotní projekty typu AMM/AMI navázat a ve spoluprácis relevantními státními orgány a s jedním a později případně i s více distributory případně dodavateli energie připravit ucelený funkční systém poskytování informací o spotřebě energie koncovým zákazníkům primárně z řad domácností pro zvýšení jejich informovanosti a zájmu o možné úspory.
Navrhované řešení se liší od naprosté většiny dosavadních pilotních projektů, které byly do značné míry omezeny pouze na ověření možných efektů zavedení pokročilého měření u konečných zákazníků z řad maloodběratelů bez uplatnění dalších vhodných nástrojů a forem motivace, častokrát dokonce bez zájmu domácností o instalaci „chytrého elektroměru“.
Záměrem je využít souboru technických, informačních a ekonomických nástrojů a pobídek pro efektivní motivaci koncových zákazníků z oblasti maloodběru k úsporám energie při využití prostředků „inteligentní“ měřící techniky. Jeho základním principem je tak motivovat domácnosti k tomu, aby samy aktivně Ukázka displeje produktu Coracle, zobrazujícího spotřebu elektřiny v předešlém dni, tomu odpovídající výši nákladů a podíl jednotlivých dílčích spotřebičů na nich.
vyhledávaly a realizovaly opatření ke snížení spotřeby energie, v první fázi především elektrické.
Konečným cílem programu je pomoci při plnění národních závazků v oblasti snižování energetické náročnosti a omezování emisí skleníkových plynů.
Dosažené výsledky by pak mohly současně pomoci regulátorovi trhu při rozhodování, kdo a v jakém rozsahu má nést náklady na případné hromadné zavedení smart meteringu v budoucnu.


O jeho implementaci se v průběhu jara povedou intenzivní jednání se zástupci státní správy a energetických podniků.
Jedním z postranních výstupů pak má být i vývoj „inteligentního elektroměru“, který bude schopen nejen vzdáleného odečtu (a dalších dnes obvyklých funkcí charakteristických pro řešení typu AMM/AMI), ale také rozeznání dílčích oblastí spotřeby elektřiny.
Podobné řešení dnes vyvíjí např. společnost Oracle ve Velké Británii (viz obrázek).

Tomáš Voříšek, tomas.vorisek@svn.cz

Zdroj: Zprávy ze SEVEn


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist