Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Firmy, registrujte se

27.04.2009  |  zdroj: HN  |  125× přečteno      vytisknout článek

Firmy, registrujte se Stačí splnit základní podmínky

Program Zelená úsporám je velkou příležitostí nejen pro občany, kteří se rozhodnou investovat do svého bydlení, ale i pro firmy. Jaké jsou podmínky, případně omezení pro příslušné firmy a proč vysvětluje Irena Plocková, vedoucí odboru programu při Státním fondu životního prostředí.

V programu Zelená úsporám lze požádat o dotaci jen na výrobky nebo služby firem, které jsou uvedené v Seznamu odborných dodavatelů nebo Seznamu výrobků a technologií.

Proč jste učinili toto omezení?

Přestože tento dotační program bude mít vedlejší efekty - jako pomoc rozhýbání ekonomiky v době krize, nová pracovní místa a podobně, hlavním záměrem je doopravdy snížení produkce skleníkových plynů. A to především úsporami energie a využitím jejích obnovitelných zdrojů v domácnostech. Toho lze stoprocentně dosáhnout pouze tím, že jednotlivá opatření uvedená v programu budou provedena kvalitně a v měřitelných standardech.

To znamená?

To znamená, že není možné žádat o dotace na práci s nezajištěnou odbornou způsobilostí (tedy neodpovídající požadavkům živnostenského zákona), nebo výrobky, které nemají potřebnou certifikaci podle platné legislativy. Na druhou stranu, zápis do Seznamů je zdarma, program bude trvat několik let a my žijeme v otevřené ekonomice. Pokud má někdo zkušenosti a odvádí kvalitní práci, nic mu nebrání v tom, aby svého "koníčka", proměnil v plnohodnotné podnikání v této oblasti.

Co všechno musejí firmy splnit, aby byly zapsané do Seznamu odborných dodavatelů?

Přesná kritéria jsou vypsaná v příručce a formuláři zveřejněném na stránkách www.zelenausporam.cz. Zjednodušeně to lze říct tak, že firma by měla zaměstnávat kvalifikované zaměstnance s osvědčením pro instalaci příslušných systémů, měla by splňovat všechny náležitosti živnostenského zákona a hlavně by se měla tato firma aktivně a samostatně do Seznamu přihlásit a poslat kompletní údaje o svém působení.

Kde jsou tyto Seznamy vystavené?

Opět na stránkách www.zelenausporam.cz. V této chvíli jde pouze o základní verzi Seznamů, které by měly sloužit žadatelům v orientaci při přípravě projektů. Připravujeme však také komplexní, interaktivní systém, který bude obsahovat rozšířené informace, vyhledávání podle místa nebo "recenze" od zákazníků.

Jelikož dotace mohou dostat i lidé, kteří například zateplování už zahájili, jak budou řešit situaci, že firma, kterou si vybrali, ještě není v Seznamu?

Jelikož naše Seznamy skutečně nejsou diskriminační, určitě se v nich v průběhu času objeví všechny současné zavedené firmy pracující s certifikovanými výrobky. Jejich seznamy jsou běžně veřejně dostupné - například přes stránky Cechu pro zateplování budov nebo přímo u výrobců certifikovaných systémů. Pokud žadatelé splňují kritéria dotačního programu, určitě už spolupracují s někým z nich. Není-li ještě v Seznamu, určitě se vyplatí, když žadatel bude apelovat na svého dodavatele, aby se co nejdříve zaregistroval.

Je třeba připomenout, že u zateplování je možné - opět v souladu s platnou legislativou, používat jen jednotnou metodou přezkoušené, tedy certifikované systémy a ne jen jednotlivé různorodé materiály, které pak jsou svými nekompatibilními vlastnostmi zdrojem poruch.

Jak dlouho trvá, než se firma, od doby dodání všech podkladů, dostane do zveřejněného Seznamu?

Potřebná doba závisí od úplnosti předávaných údajů. V zásadě se bude jednat o velmi krátké období v řádu dní. Jen při otevření Seznamu je nutno počítat s poněkud delší lhůtou na administraci - vzhledem k avizovanému vysokému počtu zájemců.

A jakým způsobem se vybíraly výrobky, které se dostanou do Seznamu výrobků a technologií - na něž se v konečném důsledku vztahují dotace? Proč třeba kotle na biomasu a ne jiné topné systémy?

Okruh výrobků je nastaven na základě analýzy tzv. "greeningových" efektů. Tedy ceny uspořené jednotky CO2 charakterizující efektivnost podpory. Dále pak byl rozsah podporovaných opatření předmětem vyjednávání s kupci emisních jednotek a je součástí uzavřené smlouvy, která specifikuje, na jaká opatření mohou být prostředky vynakládány. Lidově řečeno: To, co se ze z dotačního programu hradí, vychází ze samotné podstaty programu. Není to tak, že bychom si tady sami vymýšleli, co ještě dotace dostane a co už ne. Spotřebitelům mohou samozřejmě vyhovovat jiná řešení, je to jejich volba, a tak je to v pořádku. Nemohou ale počítat s dotacemi, které mají svá jasně daná pravidla.

Na druhou stranu z tohoto programu profitují nakonec všichni - ne jen příjemci dotací nebo firmy, které jsou zařazené do Seznamu. Všichni v tom, že budeme žít v čistším prostředí. Další výrobci ekologicky šetrných výrobků a technologií v tom, že se díky tomuto programu lidé mnohem více začnou zajímat o úsporu energie v domácnostech nebo zvyšování kultury svého bydlení a kvality života.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist