Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sasko investuje v Česku do solární energie

27.05.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

Sasko investuje v Česku do solární energie

Při příležitosti Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu WATENVI se uskutečnil v Kongresovém centru workshop životní prostředí Sasko-Česká republika. Pořadatelem byla Česko-německá obchodní komora. Oficiální účast na veletrhu má Svobodný stát Sasko a jeho firmy ve společném stánku v pavilonu B.
Jürgen Staupe, tajemník ministra životního prostředí a zemědělství Saska připomněl, že mezi Českem a Saskem se táhne 450 kilometrů dlouhá hranice, která oba státy spojuje. „Dlouhá společná hranice i celková tradiční blízkost obou zemí vede k tomu, že Česká republika je v současnosti nejdůležitějším obchodním partnerem Saska. Obrat vzájemného obchodu nyní činí čtyři miliardy eur. Velmi těsná je spolupráce v oblasti ekologie a životního prostředí,“ uvedl tajemník. V této souvislosti řekl, že existují už několik let společné projekty, například čistírna odpadních vod ve Varndsdorfu nebo Národní park Sasko-české Švýcarsko. Také v oblasti protipovodňové ochrany existuje velmi těsná spolupráce, která se prohloubila zejména po povodních v letech 2002 a 2006.

„Spolupráce probíhá i v oblasti nových technologií a obnovitelných energií, příkladem může být fotovoltaická elektrárna v Hodonicích, kterou po prohlídce veletrhu navštívím,“ konstatoval Staupe. Za posledních dvacet let Sasko udělalo velmi mnoho v oblasti životního prostředí, jde především o ochranu vod, ovzduší, o sanace starých zátěží například ze starých dolů apod. „Díky tomu jsme nashromáždili opravdu velký objem znalostí a zkušeností a o ně se můžeme podělit na veletrhu Watenvi na společném stánku Saska,“ dodal.

Dnešní workshop se týkal především ochrany vod, ochrany proti povodním a ochrany klimatu. Podle něho pro Sasko je to odvětví vůbec s největším rozvojem, v roce 2007 zaznamenalo nárůst dokonce o 17 procent a trend neustává. Péče o životní prostředí už dávno není otázkou národní, ale záležitostí mezinárodní a je třeba, aby se na tom podílely všechny země společně.

Německé podniky působící v regionu střední a východní Evropy zvolily už počtvrté za sebou Českou republiku za nejatraktivnější zemi pro investory. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnily Německé zahraniční hospodářské komory v 18 zemích regionu střední a východní Evropy za účasti téměř 900 německých firem z oblasti průmyslu, obchodu a služeb.

Zástupci německých firem tvrdí, že význam a tržní potenciál obnovitelných energií, především solární energie v ČR stále roste. Pro dosažení cílů stanovených společenstvím pro výrobu elektrické a tepelné energie z obnovitelných zdrojů je nutné provést v ČR ještě celou řadu opatření. Německo v tomto směru zaujímá přední pozici v Evropě. Cílem Česko-německé obchodní a průmyslové komory je podporovat německé podniky zabývající se fotovoltaikou a solární termikou při vstupu na český trh a umožnit jim tak dlouhodobé působení u nás. Podporuje se tak i používání technologií, které jsou šetrné ke zdrojům a životnímu prostředí. ČNOPK už zprostředkovala více než 80 bilaterálních obchodních rozhovorů, což dokumentuje současný boom trhu se solární energií v ČR. Od letošního roku jsou velmi zvýhodněné rámcové podmínky i pro výrobu tepelné energie z obnovitelných zdrojů. ČNOPK je se zhruba 540 členy největší zahraniční hospodářskou komorou v ČR.

Tiskové středisko BVV


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist