Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Unikátní měření efektivity Trombeho stěny v České republice

14.07.2009  |  149× přečteno      vytisknout článek

Ojedinělý projekt měření efektivity tzv. Trombeho stěny byl v těchto dnech dokončen.

Výsledky měření byly shrnuty v diplomové práci studentky Ing. Marie Hánové a bakalářské práci Bc. Tomáše Langhammera (Fakulta elektrotechnická - Západočeská univerzita v Plzni), kteří měření prováděli. Vedoucím diplomové práce byl Jan Škorpil, profesor na katedře elektroenergetiky a ekologie. Pro veřejnost byla vydána informační brožura, shrnující výsledky měření a obecné informace o Trombeho stěně a její uplatnění v českých klimatických podmínkách.

"V období od září 2008 do května 2009 probíhalo měření Trombeho stěny na objektu rodinného domu v Netunicích u Plzně. Cílem měření bylo zhodnocení přínosu Trombeho stěny k vytápění domu", konstatuje vedoucí projektu Václav Šváb (ENVIC, o.s.). K měření bylo celkem použito 13 čidel, z toho 12 teplotních a jedno jako snímač intenzity slunečního záření. Jedno teplotní čidlo snímalo venkovní teplotu, čtyři čidla byla umístěna v domě (u nasávacích otvorů Trombeho stěny a v přízemí a patře domu), sedm čidel snímalo teplotu na různých místech v Trombeho stěně.

"Hlavním bodem zhodnocení je konstatování, že Trombeho stěna je efektivně využitelná i v podmínkách České republiky, pokud jsou dodrženy následující podmínky: Trombeho stěna je orientována pokud možno na jih a nic ji nezastiňuje, zeď Trombeho stěny je postavena z materiálu, který dobře nebo alespoň dostatečně akumuluje teplo (cihla, beton, Porotherm, porobeton apod.), Trombeho stěna je postavena z kvalitních dobře izolujíc! ích materiálů" upozorňuje Ing. Marie Hánová.
Trombeho stěna není schopna sama o sobě vytopit dům nebo místnost, zvláště v zimním období. Je však významným pasivním přitápěcím systémem.

Měření této Trombeho stěny bude i nadále pokračovat. Je třeba zjistit, jak se bude Trombeho stěna chovat v letním období. Dále by bylo vhodné získat další data z průběhu zimy a porovnat je s výsledky ze zimy 2008/2009. Skutečně důležitým však bude měření za podmínek běžného užívání domu -- tedy až bude dům obydlen a vytápěn (objekt v Netunících u Plzně je prozatím obýván především v letních měsících). Zde budou zahrnuty nezanedbatelné vlivy regulace a vytápění.

Díky tomuto projektu si studenti vyzkoušeli jeden ze základů vědecké práce, kterým je prezentace vědeckých poznatků veřejnosti. "Velmi jsem ocenila možnost připravit ze závěrů své diplomové práce informační brožuru pro veřejnost. Málokdy si můžete vyzkoušet převést vědecké závěry do praxe", shrnuje Hánová. Vydání brožury bylo! financováno Plzeňským krajem.

Brožura se stane dalším z p! roduktů ekoporadenství v Plzeňském kraji, protože byla distribuována všem informačním centrům sítě ENVIC (www.envic.cz).

Více informací o projektu najdete zde:
http://envic-sdruzeni.cz/aktuality/aktuality-obsah/trombeho-stena-vyhodnoceni-efektivity-v-diplomove-praci.htm

 
Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 739 654 834
E-mail: tomas.popp@envic.cz
 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist