Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Super výdělek ze slunce

10.07.2009  |  zdroj: EKONOM  |  139× přečteno      vytisknout článek

Výroba energie ze slunce je v Česku na vzestupu. Výhodné výkupní ceny přitahují stále více investorů.

Solárních parků v Česku kvapem přibývá. A rychlý nárůst odborníci očekávají i v příštích měsících a letech. Cena téměř čtrnáct korun za kilowatthodinu (elektřina z větru stojí 2,40) se stala magnetem i pro řadu zahraničních firem.
Energetický regulační úřad sice koncem června oznámil, že chce výkupní cenu razantně snížit, ale může tak činit jen postupně a ne více než o pět procent ročně. Boom proto jistě potrvá dál. Ostatně do roku 2010 má podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku činit osm procent.

Rekordman v Protivíně
Zatím největší sluneční elektrárna v České republice zahájila zkušební provoz letos v dubnu v jihočeském Protivíně.
Solární park firmy Energy 21 s instalovaným výkonem 3,5 megawattu se stane po svém dokončení českým rekordmanem. Společnost dnes vlastní a provozuje již sedm solárních elektráren, kromě Protivína i dosud největší elektrárnu v Dívčicích (výkon 2,85 megawattu), v Jaroslavicích, Hrádku, Vojkovicích, Krhovicích a Velkém Karlově. Jejich celkový výkon je 8,6 megawattu.
Další společnosti však již současnému lídrovi dýchají na krk. V běhu jsou projekty solárních parků, které mají mít instalovaný výkon 40 až 50 megawattů.
"S rozvojem českého trhu logicky roste i konkurence. Zejména v posledním roce jsme zaznamenali vstup řady světových výrobců a investorů na český trh," říká Daniel Kunz, předseda představenstva Energy 21. "Růst seriózní konkurence vnímáme spíše pozitivně, vyvíjí totiž tlak na kvalitu instalací i dodavatelských služeb," dodává. Nepřipravené a nekvalitní projekty podle Kunze pozvolna mizejí.

Výnosný jih
Přírodní podmínky - neboli počet hodin slunečního svitu - v Česku nejsou zrovna ideální. "Při užití vhodných technologií a výběru vhodné lokality však může být provoz solárních parků vysoce efektivní," potvrzuje Daniel Kunz.
Všechny fotovoltaické parky společnosti ostatně stojí na slunné jižní Moravě a v jižních Čechách. A návratnost projektů se podle Kunze pohybuje zpravidla mezi devíti až dvanácti roky.
Další fotovoltaická zařízení společnost staví v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku a v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. "Cílem naší společnosti není soutěžit ve výstavbě největší instalace, ale udržet si vedoucí postavení v celkovém rozsahu instalovaného výkonu," tvrdí Kunz
Využití sluneční energie má podle Energy 21 budoucnost i u menších projektů, než jsou elektrárny. Firma se zaměřuje i na výrobu střešních solárních systémů. "Solární střešní systém není řešením pouze pro haly nebo rozlehlé komplexy budov, ale i pro školy, nemocnice i rodinné domky," vysvětluje Kunz.
Pro investora je dnes možné a výhodné realizovat instalaci už od dvou kilowattů v nejvyšším výkonu, což odpovídá střeše o ploše deseti až dvaceti metrů čtverečních.

Po vodě slunce
Dalším významným hráčem na slunečním trhu jsou ČEZ Obnovitelné zdroje.
"Naší ambicí je získat v nejbližších letech na neustále rostoucím množství sluneční elektřiny vyrobené v Česku významný podíl," vysvětluje generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer.
Přestože dosavadní orientace skupiny byla spíše na jiné obnovitelné zdroje - vlastní 21 průtočných vodních elektráren s instalovaným výkonem do deseti megawattů na Labi, Divoké Orlici a dalších řekách (které vyrobily 212,3 milionu kilowatthodin elektřiny) -, do budoucna se chce orientovat více i na větrnou energetiku, využití biomasy a bioplynu a na energii slunce.
ČEZ Obnovitelné zdroje zprovoznily vůbec první českou sluneční elektrárnu tvořenou 200 fotovoltaickými panely, která je umístěná v areálu dukovanské elektrárny. "Sluneční elektrárna byla od roku 1997 do roku 2002 součástí komplexu větrných elektráren v lokalitě Mravenečník," vysvětluje tiskový mluvčí ČEZ Martin Schreier. "V současnosti slouží v rámci informačního střediska Jaderné elektrárny Dukovany k demonstračním účelům."
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v nejbližších letech počítá s výstavbou slunečních elektráren o celkovém instalovaném výkonu v desítkách megawattů, což si vyžádá náklady v řádu miliard korun.
Jedním z projektů v konkrétnější podobě je instalace fotovoltaických článků na střeše budovy malé vodní elektrárny Přelouč. Se zahájením provozu se počítá v letošním roce.
Výstavba dalších solárních parků je v tuto chvíli ve fázi přípravy, společnost momentálně zajišťuje potřebné náležitosti k zahájení výstavby.
Také Skupina ČEZ míří na jižní Moravu, do jižních Čech a do Polabí. Tedy, jak říká Martin Schreier, do lokalit s nejvyšší svítivostí a tam, kde již ČEZ působí a kde může využít své zázemí a vlastní pozemky. "Instalovaným výkonem by měly největší z plánovaných solárních parků patřit ke špičce v rámci České republiky," říká Schreier, ale konkrétnější být nechce.
V následujících patnácti letech hodlá skupina investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun.

Parky i střechy
K prvním průkopníkům, kteří začali na tuzemském trhu s výstavbou solárních elektráren na klíč, patří firma HiTechSolar.
Postavila solární elektrárnu v Ostrožské Lhotě o celkovém výkonu 2,250 megawattu, která byla v době svého zprovoznění tuzemskou jedničkou a pořád patří mezi největší ekologické zdroje elektrické energie v Česku. Uherskohradišťská společnost podle slov své tiskové mluvčí Lucie Janišové poskytuje zákazníkům komplexní servis od vypracování projektu přes montáž až po připojení do sítě a zprovoznění solární elektrárny. A to jak velkým investorům, tak majitelům rodinných domků.
K dnešnímu datu postavila HiTechSolar kromě solárního parku v Ostrožské Lhotě (provoz zahájen v roce 2008) osm velkých solárních parků, chlubí se i největší střešní instalací v ČR (246 kilowattů), kterou zprovoznila též v loňském roce v obci Kunčina na Pardubicku.

AUTOR: Eva Bobůrková

8 procent
má do roku 2010 činit podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Obnovitelné zdroje v Česku
Do roku 2020 se ČR zavázala ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie na třináct procent.
Celková hrubá výroba elektřiny dosáhla v ČR v roce 72 tisíc gigawatthodin, z obnovitelných zdrojů 3738 gigawatthodin, z toho na fotovoltaické systémy připadá dvanáct megawatthodin.
Podíl obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě elektřiny činil 5,19 procenta.
Ke konci dubna 2009 byly v Česku v provozu sluneční elektrárny o celkovém instalovaném výkonu téměř 65 megawattů.
V ČR je zhruba 50 kilometrů čtverečních ploch využitelných pro fotovoltaické systémy. Ze sluneční energie můžeme získat ročně asi 5500 gigawatthodin.

Zdroj: Energetický regulační úřad


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist