Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krušné časy čekají také energetiku

02.09.2009  |  zdroj: Podniky a trhy  |  142× přečteno      vytisknout článek

Krušné časy čekají také energetiku Za dvacet let by se celosvětová spotřeba energií měla zdvojnásobit. Mají-li světoví producenti dostát těmto požadavkům, musí masivně investovat do výrobních, přenosových i rozvodných zařízení. Přitom bojují se současnou obtížnou ekonomickou situací.

Nároky na energetické podniky bude v budoucnu klást nejen rostoucí spotřeba, ale i snaha, aby produkce energie neúměrně nezatěžovala životní prostředí. Obnovitelné i jiné "čisté" zdroje energií jsou totiž nepoměrně finančně náročnější než tradiční paliva. A potíže jsou bohužel i s plynem, který by mohl být optimálním "přechodovým stupněm" na cestě od tradičního uhlí k obnovitelným zdrojům. Jeho největší zásoby se totiž nacházejí v regionech, které jsou pod silným politickým vlivem. Výsledkem všech těchto faktorů je, že řídit rizika spojená s investicemi do energetických projektů je velice složité.

Řada zemí dnes jako o jedné z cest k posílení energetické soběstačnosti uvažuje o výstavbě nových jaderných elektráren. Výhodou jaderné energie je, že produkuje minimum emisí a na rozdíl od fosilních paliv je cena jádra stabilní. Nicméně výstavba těchto elektráren je podstatně náročnější než budování "klasických". Navíc dodavatelů schopných zvládnout realizaci takového projektu není mnoho. Jaderná energie musí překonávat i řadu překážek vyplývajících z obav o bezpečnost jaderných zařízení a z problémů se skladováním a ukládáním odpadu. Investice do energetiky komplikuje i současný neutěšený stav finančního sektoru. Počet soukromých investorů se dramaticky ztenčil. Většina energetických společností je naštěstí stále schopna finanční prostředky získat, protože investoři toto odvětví považují za "bezpečný přístav" pro své investice. Zdaleka to ale neplatí o všech projektech. Potíže jsou s financováním rizikovějších investic, což mohou být jak "zelené" projekty, tak projekty využívající tradiční fosilní paliva.

Současná
recese nepochybně ještě více ztíží řešení finančních záležitostí, protože i energetické společnosti budou mít menší tržby, budou se potýkat s neplatiči i se snahou regulačních orgánů o snížení cen energií. Pro společnosti, které nebyly v předchozích letech dostatečně ziskové, bude obtížné najít finanční prostředky na investice z vlastních zdrojů. Tolik potřebné masivní komerční investice proto pravděpodobně nebude možné získat bez cílených pobídek ze strany státu.

Jenže opatření, která řada zemí světa použila pro záchranu bankovního sektoru, výrazně zvýšila státní dluh, což se v budoucnu negativně projeví i na investičních výdajích v energetice. Energetické společnosti budou muset s ostatními odvětvími tvrdě bojovat o to, aby na ně zbyly nějaké finanční prostředky z pobídkových balíčků.


Magdalena Souček
vedoucí partner Ernst & Young


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist