Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Cesta Hostětína k energetické soběstačnosti

30.09.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  256× přečteno      vytisknout článek

Unikátní systém zásobování teplem, úspor energií a ohřevu teplé užitkové vody může vybudovat i malá obec.

Dokazuje to příklad dvousetčtyřicetihlavého Hostětína v Bílých Karpatech na česko-slovenském pomezí.

Díky osvícenému přístupu všech zainteresovaných stupňů samospráv, pomoci neziskových organizací, zejména ZO ČSOP Veronica a Nadace Partnerství, finanční podpoře i know-how ze zahraničí se zde postupně od 90. let minulého století uskutečnila opatření, která umožnila zvýšit energetickou soběstačnost obce a úspory energií či více využívat obnovitelné zdroje enregie. Zároveň pozitivně ovlivnila sounáležitost obyvatel obce a pomohla zvýšit její návštěvnost.

PRVNÍ KROK: KOŘENOVÁ ČISTÍRNA

Prvním počinem na cestě za udržitelným fungováním obce byla výstavba kořenové čistírny v roce 1997. Přes počáteční nedůvěru a malé zkušenosti s tímto typem čištění odpadních vod v ČR byla zvolena technologie, která kromě mnoha dalších výhod, přináší značnou úsporu elektrické energie. Kořenové čistírny totiž neobsahují žádné elektrické části a nespotřebovávají na rozdíl od běžných mechanicko-biologických čistíren téměř žádnou elektřinu. Celkové roční náklady na spotřebovanou elektřinu u hostětínské kořenové čistírny v roce 2006 činily jen zhruba 1700 Kč. V případě mechanicko-biologického čištění by naopak šlo o desetitisíce korun.

SLUNCE PRO BÍLÉ KARPATY

Svépomocné solární systémy pro ohřev teplé užitkové vody se v Hostětíně i v dalších bělokarpatských sídlech začaly objevovat díky programu ZO ČSOP Veronica Slunce pro Bílé Karpaty, využívajícímu podpory Nadace Partnerství a později i britského Know How Fund. V průběhu jeho fungování v letech 1997-2001 byly solární systémy instalovány na celkem 45 veřejných i obytných budovách. Na instalaci stavebnicového solárního systému se pod dohledem vyškolených pracovníků podílel i budoucí uživatel. Využitím stavebnicového systému i vlastní práce budoucího uživatele byl systém o polovinu levnější než srovnatelně účinné technologie běžně dostupné na trhu.

Výroba tepelné energie z obnovitelných lokálních zdrojů přináší vedle dlouhodobých finančních úspor na straně spotřebitelů a jejich větší nezávislosti na rozvodné síti také významný příspěvek k ochraně klimatu. Pokud by totiž alternativou k solárnímu ohřevu byl elektrický bojler, lze úsporu emisí kysličníku uhličitého (CO2) všech pětačtyřiceti zařízení odhadnout na téměř 80 tun tohoto nebezpečného skleníkového plynu. A to není málo.

Hostětínští jdou ale ve využití sluneční energie ještě dál. Na konci roku 2008 zprovoznila Veronica na střeše místní moštárny malou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 8,8 kWp, která vyrobí za rok zhruba tolik energie, kolik provoz moštárny spotřebuje. Na základě této zkušenosti připravuje obec Hostětín společnou investici se třemi nadacemi (Nadace Partnerství, Veronika a Nadace České architektury) do sluneční elektrárny o výkonu okolo 70 kWp navazující na obecní výtopnu. Výroba opět pokryje větší část roční spotřeby elektrické energie tohoto zařízení.

BIOMASA - TRADIČNÍ A EKOLOGICKÁ />
Zatímco do poloviny 20. století bylo v Hostětíně a jiných podobných venkovských obcích v Bílých Karpatech hlavním zdrojem energie pro vytápění dřevo, od padesátých let bylo postupně nahrazováno teplem z fosilních zdrojů. V domácnostech se více topilo uhlím, později i elektřinou, což například v roce 1994 znamenalo přibližně 85 procent využití fosilních, tedy neobnovitelných zdrojů energie. Nápad postavit v obci výtopnu spalující dřevní
odpad byl tak přirozeným návratem k místním zdrojům tepla.

Průzum zájmu obyvatel o připojení se na výtopnu ukazoval zhruba padesátiprocentní podporu místních obyvatel. Konečný poměr skutečně připojených na rozvod tepla pak dosáhl dokonce 85 procent. S pomocí Nadace Partnerství a Ekologického institutu Veronica se podařilo zajistit převážně mezinárodní financování projektu v rámci implementace Rámcové dohody o změně klimatu.

Vedle výrazného příspěvku k energetické samostatnosti a bezpečnosti celé obce lze vyčíslit konkrétní příspěvek výtopny nejen k ochraně klimatu, ale i k podpoře místní ekonomiky.

Pokud by obec Hostětín byla plynofikovaná, odcházel by podle kvalifikovaného odhadu minimálně 1 milion korun ročně mimo region a částečně i mimo Českou republiku. Při využívání biomasy z blízkého okolí naopak zůstává na 90 procent této sumy v regionu. Navíc se tak stimuluje místní trh s biomasou, a tím i ekonomický rozvoj. Biomasa se stala náhradou za 585 MWh elektřiny, 250 tun hnědého a 20 tun černého uhlí ročně. Tím se snížily emise znečišťujících látek v ovzduší - SO2 o více než 5 tun, CO o téměř 10 tun a CO2 dokonce o 1500 tun ročně.

NÁVŠTĚVNOST A PRESTIŽ

Výše popsaná opatření v kombinaci s projekty moštárny na zpracování místní ovocnářské produkce, pasivního objektu Seminárního centra Veronica a úsporného veřejného osvětlení zvýšila nejen soběstačnost a udržitelnost rozvoje obce, ale i růst její návštěvnosti.

Hostětín se stal vyhledávaným centrem studia udržitelných technologií výroby tepla a energie, ekologického stavitelství a podnikání i šetrného přístupu k místní produkci a krajině. Již v roce 2001 navštívilo obec za tímto účelem téměř tisíc návštěvníků. To však není nic ve srovnání s návštěvností v roce 2007, kdy tento počet vzrostl na pětinásobek.

AUTOR: DITA TESAŘOVÁ
Nadace Partnerství


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist