Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ze spotřebitelů mohou být producenti

23.09.2009  |  zdroj: Moderní obec  |  125× přečteno      vytisknout článek

Tradiční postupy v energetice se během dvaceti let výrazně promění.

Velké energetické zdroje, páteřní sítě a další energetická zařízení se budují stále obtížněji. Své by o tom mohli vyprávět například provozovatelé přenosové soustavy: ČR je hustě osídlena a zbývající části jsou většinou pod ochranou z ekologických důvodů.

Jedním z receptů by do budoucna mělo být rozptýlení výroby energie. Ovšem při zajištění spolehlivého a včasného přesunu energie ke koncovému spotřebiteli. S tímto projektem přišla nedávno skupina ČEZ ve své strategické iniciativě FutureMotion - Energie zítřka. "Musíme využít příležitostí, které nám nabízejí nové technologie, aby na nás mohly následující generace vzpomínat v dobrém," říká generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Výsledkem by měla být zcela nová struktura výroby a spotřeby energie, kdy se i část dnešních ryzích spotřebitelů stane jejími producenty. Proto se nabízí velký prostor pro podnikání malých a středních podniků i vlastní aktivitu obcí, zejména při instalaci zařízení na využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). ČEZ chce tyto procesy podle svých možností podporovat tak, aby došlo k výrazné změně energetické tváře naší země během následujících zhruba dvaceti let.

Pokud jde o instalace využívající OZE, města a obce často aktivně podnikají v pozici jejich provozovatelů. Mají přitom jistotu státem garantovaných výkupních cen. Jestliže tato zařízení splňují všechny stanovené podmínky a náležitosti, všichni distributoři elektřiny v ČR mají ze zákona povinnost odebírat od nich veškerou vyrobenou energii za zvýhodněné ceny. Vedle toho je pro obce jako vlastníky pozemků ekonomicky výhodná spolupráce se Skupinou ČEZ při rozvoji jí provozovaných zařízení na využívání OZE. Třeba za každou postavenou větrnou elektrárnu na obecním pozemku radnici plyne do kasy ročně částka v řádu stovek tisíc korun.

Nová strategie ČEZ se zaměřuje především na využití moderních technologií, vedoucích k výrazným energetickým úsporám. Chce zachytit nástup technologií v pokročilém stupni vývoje a podporovat jejich přechod do stádia komerčního využívání. Jde například o tzv. chytré sítě - Smart Grids, které umožní koncovým spotřebitelům volit vlastní způsob využívání energií, technologie pro zachycování a ukládání CO2 pod zem, technologie sloužící ke skladování vyrobené elektrické energie (například vyrobené ve větrných elektrárnách a následně použité pro pohon elektromobilů) atd.

Smart Grids dokáží komunikovat se zákazníky tak, že se elektrické zdroje tepla zapínají v nejvýhodnější okamžik, kdy je elektřina levnější, postačí vyrobené teplo akumulovat. Součástí této chytré sítě mohou být další technologie, zaváděné ve světě, jednou z nich je Smart Metering v systému AMM. Jde o obousměrný systém komunikace mezi centrálou a měřicími místy. Umožňuje také integraci měřičů spotřeby jiných médií, tj. vody, plynu a tepla.

ČEZ podpoří výrobu energie v místě její spotřeby, což nejen zvyšuje bezpečnost, ale snižuje také náklady. Půjde o doplnění tradiční energetiky o výrobu energie ve zdrojích mimo hlavní páteřní síť propojených velkých zdrojů. Výrazně se přitom posílí role kogenerace, současné výroby elektřiny a tepla, ale také trigenerace, což je současná výroba elektřiny, tepla a chladu včetně výroby ve zdrojích s malou kapacitou (malá kogenerace).

Malá kogenerace přináší velký potenciál obchodních příležitostí, má vysokou účinnost využití energie v palivu (podle použité technologie dosahuje od 75 do 90 %). Turbínu u malých kogeneračních zdrojů někdy nahrazují spalovací motory, objevují se však i příklady tzv. mikroturbín.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist