Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Představí ministerstvo moderní energetickou koncepci či cestu o století zpět?

14.10.2009  |  153× přečteno      vytisknout článek

Představí ministerstvo moderní energetickou koncepci či cestu o století zpět?

Návrh nové energetické koncepce státu dnes představí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku i sdružení Calla očekávají, že hlavním motivem koncepce bude snižování emisí a vyšší energetická efektivita. Ne přežité vize plánovačů z minulého století.

Moderní energetika by měla splňovat několik základních předpokladů: nízké emise škodlivin, nezávislost na dovozu energetických surovin, možnost konkurenceschopné výroby podniků a nízké účty za energie pro rodiny.

Nová koncepce proto musí už pro nejbližší období počítat s razantním omezením emisí. Podle vědeckých doporučení musejí velcí znečišťovatelé jako Česká republika omezit emise minimálně o 80 % do roku 2050. [1]

Možností, ze kterých může ministerstvo i vláda vybírat, je mnoho. Patří mezi ně i tyto:
o    Se současnými technologiemi, hlavně zateplováním budov, lze snížit energetickou náročnost českých domů - a tedy exhalace oxidu uhličitého i účty za vytápění - asi o 60 %. Hovoříme o bezmála šestinásobku energie, kterou by dodávalo rozšíření kontroverzních uhelných dolů na Mostecku.
o    Zelené zdroje energie pro výrobu tepla jako jsou solární kolektory, kotle na biomasu nebo účinná tepelná čerpadla mohou každoročně zajistit přibližně 170 miliónů gigajoulů.
o    Pokud sečteme možnosti snižování energetické náročnosti v domech (oněch 60 %, tedy 175 milionů gigajoulů) a zelených, obnovitelných zdrojů tepla (asi 171 milionů gigajoulů), lze kompletně nahradit současnou spotřebu tepla. Pokud využijeme příležitosti, které máme, k vytápění nepotřebujeme vůbec žádný dovážený plyn ani špinavé uhlí.
o    Už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 %. Číslo odpovídá dvěma atomovým elektrárnám v Dukovanech.
o    Česká republika může z obnovitelných zdrojů energie získávat cca 50 TWh elektřiny v roce 2050. [2]

Ekologické organizace žádají, aby:
o    byla nová energetická koncepce ve shodě s Politikou ochrany klimatu, strategickým materiálem, který na jaře představilo Ministerstvo životního prostředí.
o    koncepce řešila především klíčový problém jaderného odvětví - likvidaci radioaktivního odpadu. Stavět nové nukleární zdroje bez znalosti konkrétního postupu nakládání s vyhořelým palivem považují všechny tři organizace za krajně nezodpovědné.
o    Česko bylo energeticky bezpečné. Klíčovou otázkou je proto hrozba rostoucí závislosti na Rusku. Jde zejména o dovoz zemního plynu pro teplárenství, v oblasti elektroenergetiky pak dodávky jaderného paliva či dokonce celých technologií pro nové atomové elektrárny.

Návrh energetické koncepce projde v příštích měsících veřejným posouzením dopadů na životní prostředí. Ekologické organizace jsou připraveny materiál podrobně komentovat a navrhovat jeho úpravy.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"Česká republika potřebuje energetickou koncepci pro jednadvacáté století. Leitmotivem nové koncepce by měla být vyšší energetická efektivita, úspory a rozvoj čistých lokálních zdrojů energie. Zabijeme tím několik much jednou ranou: na rozdíl od jaderných či uhelných mastodontů vylepšíme konkurenceschopnost domácího průmyslu, přineseme desetitisíce nových pracovních míst, snížíme účty rodinám, omezíme závislost na ruském plynu a ropě a srazíme český příspěvek ke globálnímu oteplování."

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
"Dokument musí zohledňovat krátkodobé i dlouhodobé cíle a závazky, které máme v oblasti ochrany klimatu v rámci EU. V opačném případě by měla kalkulovat i s postihy, které nám za jejich neplnění hrozí."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
"Naše energetika potřebuje hlubokou transformaci, aby byla moderní, čistá a bezpečná. Obávám se však, že plánovači ministerstva průmyslu ve vleku ČEZu nás budou chtít poslat zpátky do století minulého - k uhelným velkolomům, dýmajícím komínům, chemické těžbě uranu a dalším reaktorům rozesetých po zemi české."

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, e-mail: martin.sedlak@hnutiduha.cz
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, e-mail jiri.jerabek@ecn.cz
Edvard Sequens, sdružení Calla, telefon 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist