Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Hodoníně experimentují s biomasou. Z potravinářských zbytků je elektřina a teplo. V kurzu je fritovací olej, slunečnice a kukuřice.

20.11.2009  |  121× přečteno      vytisknout článek

V Hodoníně experimentují s biomasou. Z potravinářských zbytků je elektřina a teplo. V kurzu je fritovací olej, slunečnice a kukuřice.

Zdařilé testování paliv na bázi biomasy má za sebou hodonínská elektrárna. Po potravinářských a fritovacích olejích přišly v uplynulých dnech na řadu zbytkové části slunečnice a kukuřice  Od ledna do září letošního roku vyrobila hodonínská elektrárna z biomasy přes 125 GWh elektřiny, celková produkce Skupiny ČEZ v domácích elektrárnách činila za toto období více než 234 GWh zelené elektřiny z biomasy.
Spalování nových druhů biomasy zkouší v těchto týdnech za provozu elektrárna v Hodoníně, největší producent tohoto druhu zelené elektřiny v rámci Skupiny ČEZ.
Počátkem října přikročili Hodonínští v rámci připravovaného přechodu fluidního kotle FK2 na spalování čisté biomasy ke spalovací zkoušce biopaliva rostlinného původu dodávaného společností Trafin Oil. "Cílem provozní zkoušky bylo ověření technologie olejových hořáků z hlediska provozní spolehlivosti a stability hoření," komentoval Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu elektrárny Hodonín.
Firma Trafin Oil je aktivní v oblasti obchodu s použitými potravinářskými a fritovacími odpadními oleji z kuchyní, restaurací, jídelen a jiných gastronomických zařízení (této služby využívá například Eurest, Tesco). Součástí recyklace jsou rostlinné oleje čištěny s cílem splnění podmínek pro zařazení mezi biopaliva.
V první půlce listopadu přišla řada na testy spalování slunečnicového šrotu a drceného kukuřičného vřetena, tzv. kotaček. V obou případech se jedná o vedlejší produkty zpracování slunečnice a kukuřice, které trh nabídl za akceptovatelnou cenu poté, co poklesla poptávka po krmných směsích. "Výhřevnost těchto druhů biomasy je o 30 % vyšší proti výhřevnosti dřevní štěpky a při stejném spáleném množství z nich dokážeme vyrobit o 30% více zelené elektřiny," podotkl Antonín Svěrák.

Za prvních devět měsíců letošního roku vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách více než 234 tisíc MWh elektřiny z biomasy, což znamená pokrytí spotřeby více než 90 tisíc domácností. Více než polovinu celkového objemu (125 tisíc MWh) přitom vyprodukovala elektrárna v Hodoníně.
V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ je biomasa druhou nejvýznamnější položkou po vodních elektrárnách. Nejvíce elektřiny z biomasy vyrábí v rámci Skupiny ČEZ elektrárna Hodonín, která letos za první tři čtvrtletí meziročně zvýšila výrobu o 17 procent.
V Hodoníně byl v průběhu prvního pololetí dokončen projekt úprav fluidního kotle FK2 v hodnotě 120 milionů korun, který umožňuje jeho provoz na čistou biomasu až do 75 % jmenovitého výkonu. 
Elektrárna Hodonín je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla, když z celkově ročně vyrobených 800 000 GJ tepla dodá 120 000 GJ do slovenského města Holíč.
Zvýšené objemy spalované biomasy jsou současně příspěvkem Skupiny ČEZ k ohlášenému Akčnímu plánu pro biomasu v ČR na období 2009 až 2011, který před nedávnem schválila vláda. Plán má pomoci ke splnění závazku České republiky, která hodlá do roku 2010 téměř zdvojnásobit podíl elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě elektřiny.

Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist