Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Cílená a vhodně strukturovaná produkce biomasy ze zemědělsky obhospodařovaných ploch může vytvořit stabilní a ziskový zdroj příjmů českých zemědělců.

29.01.2010  |  104× přečteno      vytisknout článek

Rozhovor s profesorem Janem Marečkem z MENDELU

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO bude mít v březnu na programu opět zajímavé téma - energetické využití biomasy. Novinkou letošního ročníku je mezinárodní výměna zkušeností v oblasti energetické soběstačnosti.  Jedním z prezentovaných regionů bude rakouský Güssing, z českých například mikroregion Mikulovsko. O rozhovor  jsme požádali garanta programu, prof. Ing. Jana Marečka, DrSc., vedoucího Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Proč byl vybrán k prezentaci energetické soběstačnosti na TECHAGRO právě Güssing?

Region Güssing leží v jihovýchodní části Rakouska při hranicích s Maďarskem. Z hlediska turistiky a rekreace není ničím významný a vzhledem k územně klimatickým poměrům nemá ani optimální podmínky k intenzivní zemědělské produkci potravin a potravinářských surovin.
Proto region pro zabezpečení údržby krajiny, podmínek zemědělského hospodaření a udržitelného vývoje regionální prosperity vsadil na program energetické soběstačnosti. V rámci evropských i národních dotačních zdrojů jsou realizovány jednotlivé části pilotního projektu dosažení energetické soběstačnosti z obnovitelných zdrojů. Na realizaci tohoto pilotního projektu se přímo podílejí i univerzitní a další vědecko výzkumná pracoviště formou praktického zavádění techniko-technologických řešení vycházejících z nových vědeckých poznatků. Některá tato řešení jsou zcela unikátní a výrazně inovativní. Významnou součástí projektu je i zřízení odborného informačního, konzultačního a projektového centra, které slouží k objektivní informovanosti veřejnosti a pomoci při řešení podnikatelských aktivit v oblasti energetických a materiálových transformací z obnovitelných zdrojů. Tímto se region Güssing stává jakousi inspirativní výkladní skříní Evropy a modelovým příkladem pro obdobná řešení optimalizace komplexního využití obnovitelných zdrojů energie na úrovni regionů.

Jak si podle Vás stojí s využitím zemědělské biomasy Česká republika, existuje zde nějaká inspirace?

I Česká republika svoji národní dotační politikou a systémem dotací EU podporuje prioritně některé možnosti využití obnovitelných zdrojů energie a to i z biomasy. Stále se však nedaří budovat a prakticky naplňovat dlouhodobější strategii, na které se za účelem její realizace sjednotí jednotlivé resorty. Ani značná administrativní zátěž nepřispívá k realizaci řady dobře nastavených projektů materiálového a energetického využití obnovitelných zdrojů.
Cílená a vhodně strukturovaná produkce biomasy ze zemědělsky obhospodařovaných ploch může vytvořit stabilní a ziskový zdroj příjmů českých zemědělců. S dobrými výsledky je nyní v České republice provozována řada zařízení k energetické či materiálové transformaci biomasy. Převážně jsou však podnikatelsky provozována izolovaně bez vazeb na hospodaření a život obyvatel v regionech. Přesto však již nyní existují větší či menší územní celky, kde je snaha problematiku racionálního využití biomasy řešit komplexněji v příslušných ekonomických, ale i komunálních, sociálních, legislativních a dalších souvislostech. Příkladem může být například mikroregion Mikulovsko, kde se snaží o právě taková komplexní řešení na základě studie, která exaktně definuje potenciál využití obnovitelných zdrojů energie v česko-rakouském příhraničí ve vztahu k možnostem a zdrojům tohoto mikroregionu.

Komu byste vy konkrétně doporučil seminář recyklace biomasy?

V České republice došlo transformací zemědělství k narovnání majetkoprávních vztahů, avšak transformace hospodaření českých zemědělců a zemědělských podniků v prostředí otevřené ekonomiky je teprve na počátku. Struktura produkce a funkcí zemědělství není v souladu s trvale udržitelným vývojem v řadě aspektů, např, ekonomických, environmentálních, sociálních ap.
Proto doprovodný program "Energetické využití biomasy" je cíleně orientován k využití především českými farmáři, pracovníky zemědělských podniků, podniků odpadového hospodářství, příslušnými pracovníky orgánů státní správy a samosprávy obcí, měst a regionů, ale inspirativní může být i pro pracovníky agrárního a environmentálního segmentu strojírenství, souvisejících služeb, výzkumu a vývoje a všechny další, kteří se o problematiku obnovitelných zdrojů energie a energetického využití biomasy zajímají.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist