Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odvětví IKT se má při určování cílů v oblasti klimatu a energie postavit do čela, říká Evropská komise

29.03.2010  |  61× přečteno      vytisknout článek

pocitac ekoEvropská komise vyzvala evropské odvětví informačních a komunikačních technologií (IKT), aby do roku 2011 představilo praktické kroky k dosažení o 20 % vyšší energetické účinnosti do roku 2015.

Zařízení a služby IKT samy o sobě představují přibližně 8 % spotřeby elektrické energie využívané v EU a asi 2 % emisí uhlíku. Inteligentní využívání IKT však může pomoci snížit spotřebu energie v energeticky náročných oblastech, jako jsou budovy, doprava a logistika, a do roku 2020 snížit celkové emise uhlíku o 15 %. Komise doporučuje, aby odvětví IKT v oblasti energetické účinnosti do roku 2011 přijalo ambiciózní cíle. Vyzývá rovněž země EU, aby se do konce roku 2010 shodly na společných specifikacích inteligentního měření.

"Lepší využívání inovativních řešení v oblasti IKT nám pomůže splnit evropské cíle týkající se nízkouhlíkového hospodářství. Odvětví IKT nám může ukázat cestu k udržitelnějšímu růstu šetrnějšímu k životnímu prostředí a podpořit "zelená" pracovní místa v Evropě," uvedla Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost a média. "Musíme využít šance ujmout se vedení v oblasti energeticky účinných technologií - nejen proto, že je to nejlepší způsob, jak dosáhnout podstatného snížení emisí CO2 , ale i proto, že ekologický potenciál těchto technologií může evropským společnostem v odvětví IKT otevřít nové obchodní příležitosti."

Komise dnes přijala doporučení, v němž se uvádí, že odvětví IKT by mělo hrát klíčovou úlohu v přechodu na energeticky účinné nízkouhlíkové hospodářství. Komise vyzývá odvětví IKT, aby do roku 2010 přijalo společné metodiky měření spotřeby energie a emisí uhlíku. Díky tomu by měly být do roku 2011 k dispozici spolehlivější údaje pro stanovení ambiciózních odvětvových cílů pro energetickou účinnost a snížení emisí. Tyto odvětvové cíle by měly usilovat o překročení cílů EU pro rok 2020 již do roku 2015.

Cílem dnešního doporučení Komise určeného členským státům EU a odvětví IKT je uvolnit potenciál energetické účinnosti prostřednictvím dalších iniciativ partnerství veřejného a soukromého sektoru podobných těm, které se týkají energeticky účinných budov a ekologických vozidel ( IP/09/1116 ), které Komise nedávno zahájila, ale také prostřednictvím partnerství odvětví IKT a určených strategických odvětví. Jako klíčová hospodářská odvětví, v nichž je potenciál energetické účinnosti prostřednictvím IKT dosud z velké části nevyužitý, byly identifikovány stavebnictví, doprava a logistika.

Komise rovněž požádala země EU, aby za účelem zlepšení energetické účinnosti používaly řešení založená na IKT. Inteligentní sítě a inteligentní systémy měření mohou zefektivnit výrobu energie a její kontrolu, stejně jako zlepšit distribuci a spotřebu energie. Členské státy EU se mají do konce roku 2010 dohodnout na společné specifikaci inteligentního měření s cílem poskytnout spotřebitelům lepší informace a pomoci jim řídit jejich spotřebu energie. S inteligentním měřením ve svých domácnostech by zákazníci například mohli snížit svou spotřebu energie až o 10 %. Nejpozději do konce roku 2012 by měl být schválen časový rámec pro zavedení inteligentního měření v evropských domácnostech.

Další příklady ekologického potenciálu IKT zmíněné v textu, který dnes Komise přijala: pokud by se v Evropě pouze 20 % všech služebních cest nahradilo videokonferencemi, ušetřilo by se tím více než 22 milionů tun CO 2 ročně. Rovněž zavedením širokopásmových sítí umožňujících větší využití veřejných služeb a aplikací online by se do roku 2020 mohlo ušetřit nejméně 1-2 % celkové celosvětové spotřeby energie.

Dnešní doporučení vyzývá orgány veřejné správy členských států EU na vnitrostátní, regionální i místní úrovni k lepšímu využívání nástrojů IKT pro simulaci a modelování energie, včetně školení odborníků v odvětví stavebnictví, dopravy a logistiky. Rozšíření energeticky účinnějších technologií mohou podpořit také tím, že je začlení do programů zadávání veřejných zakázek.

Doporučení Komise navazuje na veřejný průzkum dokončený v září 2009, jenž potvrdil potřebu koordinovaného přístupu ze strany odvětví IKT, aby se zlepšila jeho energetická a environmentální výkonnost, stejně jako význam společných závazků ke splnění stanovených cílů.

Souvislosti

Dne 10. ledna 2007 přijala Komise balíček opatření v oblasti energetiky a změny klimatu, který schválil Evropský parlament a vedoucí představitelé EU na zasedání Evropské rady v březnu 2007. Jeho cílem je snížit do roku 2020 celkovou primární spotřebu energie a emise skleníkových plynů o 20 % ve srovnání s úrovní roku 1990 za současného zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na 20 % do roku 2020 ( IP/07/29 ). Dne 13. května 2008 Komise oznámila, že bude prosazovat úlohu IKT při plnění těchto cílů zlepšením energetické účinnosti v celém hospodářství ( IP/08/733 ). V prosinci 2008 EU znovu formulovala své odhodlání uvedené cíle splnit a zdůraznila naléhavost zlepšení energetické účinnosti ( IP/08/1998 ). V březnu 2009 Komise přijala sdělení o mobilizaci informačních a komunikačních technologií pro usnadnění přechodu k energeticky účinnému nízkouhlíkovému hospodářství , v němž IKT vyzdvihla jako jeden z hlavních prostředků, které pomohou snížit emise uhlíku napříč odvětvími ( IP/09/393 ).

Komisařka Redingová zdůraznila významný "zelený" potenciál IKT již ve svém projevu o digitální Evropě ( SPEECH/ 09/336 ) , v němž uvedla : "Jsem hluboce přesvědčena, že digitální Evropa si nemůže dovolit zavírat oči před svým ekologickým potenciálem, jenž může na oplátku evropským společnostem v oblasti IKT otevřít nové obchodní příležitosti."

Dnešní doporučení je k dispozici na adrese:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/sustainable_growth/energy_efficiency/


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist