Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČEZ neprotlačil svou verzi elektrárny

10.05.2010  |  zdroj: HN  |  115× přečteno      vytisknout článek

ČEZ neprotlačil svou verzi elektrárny

I mistr pera, za kterého považuji novináře Hospodářských novin Jiřího Leschtinu, se někdy utne. Na mysli mám jeho komentář (HN 30. 4. 2010)"Roman for premier?", týkající se komplexní obnovy elektrárny Prunéřov.

Co je v článku chybně a s čím nemůžu souhlasit: Za prvé tvrzení, že ČEZ protlačil svou verzi modernizace uhelné elektrárny. Není to pravda. Ministerstvo životního prostředí zpřísnilo limity pro emise z elektrárny, a to na výrazně nižší hladinu, než obsahovala varianta navržená společností ČEZ. Díky požadovaným kompenzačním opatřením bude ve společnosti ČEZ celkově dosaženo úplně stejných emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého, jako kdyby společnost ČEZ postavila elektrárnu s technikou požadovanou ekologickými organizacemi.

Za druhé: Podle Jiřího Leschtiny si vláda měla vynutit modernizaci, která je co nejšetrnější ke zdraví občanů. O projektu Prunéřova nerozhodovala vláda, ale Odbor posuzování vlivů na životní prostředí ministerstva. Ten od června 2008 posuzoval vlivy modernizace elektrárny na životní prostředí (tzv. proces EIA) z čistě odborného hlediska a zcela autonomně toto řízení ukončil na začátku letošního roku. Doba Státní plánovací komise a určování příkazem shora, co se má udělat a jak, skončila před 20 lety. Odpovědní pracovníci MŽP jednoznačně vyhodnotili, že projekt výrazně zvýší kvalitu ovzduší v regionu a zdraví obyvatel.

Za třetí: Jiří Leschtina tvrdí, že když ČEZ odmítl poskytnout variantu s čistší technologií, zbýval ministerstvu jediný možný zákonný krok - vydat k neúplné žádosti negativní stanovisko. Jen stručná právní poradna: Pokud oznamovatel odmítne variantní návrh předložit, ministerstvo MUSÍ posoudit stávající návrh. Předložený záměr všechny požadavky vyplývající z platné legislativy splnil. Požadavky na nejlepší dostupné techniky jsou pouze doporučující s tím, že jejich uplatňování je vázáno na ekonomicky a technicky přijatelné podmínky, a to firma ČEZ odůvodnila. MŽP jednoduše nemělo legislativní oporu k vydání nesouhlasného stanoviska.

Za čtvrté: Rut Bízková je bývalou tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ. Ano, v letech 1994 - 1996 jsem pracovala jako tisková mluvčí hnědouhelných elektráren v této firmě. Je to informace, kterou uvádím ve svém životopise a nijak ji netajím. Bylo to totiž v době, kdy ČEZ masivně investoval do odsíření elektráren a došlo k rapidnímu zlepšení ovzduší v celé ČR.

A za páté: Pár dní před kladným rozhodnutím odvolala ministryně náměstka, jenž prosazoval odmítavé stanovisko. Ve skutečnosti funkce náměstka Kutáka nijak nesouvisela s procesem hodnocení vlivu modernizace elektrárny Prunéřov na životní prostředí. Bývalý náměstek pan Kuták v médiích tvrdí, jak v minulosti ČEZ "měl ve zvyku přijít a říct nám, takhle to bude a koukejte to udělat". Škoda jen, že si pan náměstek nechával takové informace pouze pro sebe a neseznámil s nimi už tehdy ani veřejnost, média a koneckonců ani vedení ministerstva.

Rut Bízková, ministryně životního prostředí


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: ČEZ neprotlačil svou verzi elektrárny
Vážená paní ministryně,
Máte pravdu, ČEZ elektrárnu neprotlačil, ale byla jste to Vy. Bohužel nejde pouze o vyšší CO2, nebo o řízení EIA, ale především o náklady na výrobu elektrické energie. Vždyť i laikovy, který si projde molocha jako je Prunéřov II nebo Tušimice II a porovná si je s moderními, jednoblokovými, vysoce účinnými elektrárnami, musí být jasné, že komplexní obnova vyjde dráž, než nová elektrárna. To, že ČEZ tvrdí o účinnosti modernizované elektrárny 39,08%, to je říše snů. V Evropě se nikdo při modernizaci takovýchto elektráren nedostal přes 36%. Jaký vlastně bude výsledek? Elektrárny v Tušimicích a Prunéřově budou mít nestandardně vysokou spotřebu uhlí a z toho vyplývající tvorbu CO2, obrovské budou náklady na provoz a údržbu těchto technologický rozsáhlých asložitých elektráren a bude zde muset pracovat mnoho zaměstnanců. Toto způsobí, že el. energie bude v těchto elektrárnách vyráběna draze. Vše zaplatí občan a firmy potřebující při výrobě el. energii se stanou méně konkurenceschopné. EPRUII a ETUII jsou schopny za rok vyrobit 10 TWh el. energie a pokud budou náklady na 1 kWh o 30 hal vyšší ve srovnání s účinnými elektrárnám v Evropě, bude to znamenat 1MWh o 300 Kč, 1GWh o 300 tis. Kč, 1TWh o 300 mil. Kč a 10 TWh o 3 mld. Kč. No a za 30 let to bude 90 mld. Kč. Ale bude to vlastně víc, protože bude inflace, bude dražší uhlí, dražší el. energie atd. Kromě toho je to hrozná ostuda, protože nikdo už dnes staré elektrárny neopravuje. Ostuda nejenom vašeho ministerstva, ale především MPO a Svazu průmyslu a dopravy, že prosazují něco, co se již nikde v Evropě nepostaví a kvůli čemu budou všichni občané v ČR ekonomicky poškozeni.
vloženo: 10.05.2010 21:00     vložil: občan novák Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist