Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V platnosti nová legislativa o energetickém štítkování domácích elektrospotřebičů

07.07.2010  |  82× přečteno      vytisknout článek

Směrnice m.j. podporuje veřejné a vládní organizace k hromadnému nákupu pouze spotřebičů z nejvyšší možné energetické třídy.

Dne 19.5.2010 byla zveřejněna evropská směrnice č. 2010/30/EU, která aktualizuje a inovuje podmínky energetického štítkování domácích elektrospotřebičů, jako jsou chladničky, myčky, pračky, zdroje světla a další spotřebiče. Jaké novinky obsahuje a jaké změny zaregistrujeme v obchodech?

Směrnici musí nejdříve do národní legislativy adaptovat jednotlivé členské země EU, musí se tak stát nejpozději do 20. června 2011. Na směrnici pak budou navazovat opatření, týkající se jednotlivých typů elektrospotrebičů, které štítkování zahrnuje. Do budoucna se předpokládá i zapojení televizorů, ohřívačů na vodu a elektrických boilerů.

Členské země budou muset Evropskou komisi informovat nejenom o konkrétní formě transformace uvedené legislativy do národních podmínek, ale ve čtyřletých intervalech zpracovávat i zprávu o svých aktivitách směřovaných na kontrolu dodržování energetického štítkování výrobci a prodejci spotřebičů.
Jednou z nových povinností, týkající se dostupností informací pro spotřebitele, je povinnost uvádět energetickou třídu spotřebiče ve všech reklamních materiálech, které budou uvádět jeho spotřebu energie respektive cenu.

Hlavní novinkou je zavedení energetické třídy A+, A++ a A+++ pro všechny kategorie spotřebičů (doposud pouze pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace). Energetický štítek však vždy bude obsahovat pouze 7 energetických tříd (v případě existence třídy A+++ pro danou kategorii tak nejnižší třída nebude G ale D, která bude označena červenou šipkou). Zavedení nové třídy A "plus" bude možné pouze, pokud již podstatná část nabídky na trhu v EU bude ve dvou nejvyšších energetických třídách a bude existovat technický potenciál pro jejich další rozlišení.

Směrnice zároveň podporuje veřejné a vládní organizace k hromadnému nákupu pouze spotřebičů z nejvyšší možné energetické třídy.
V roce 2014 pak proběhne vyhodnocení zkušeností s funkčností nového systému energetického štítkování a může dojít k dalším úpravám nebo rozšíření.
V České republice jsou kromě energetických štítků k dispozici i informační aktivity, které spotřebitelům pomáhají výrobky s pomocí energetického štítkování roztřídit na energeticky nejúspornější výrobky na trhu v ČR. Tyto programy zobrazují konkrétní výrobky na základě kritérií z energetického štítku, přičemž zařaďují pouze nejúspornější výrobky na trhu v ČR. Jedná se o internetové stránky www.zelenausporam-partnerstvi.cz (program Ministerstva životního prostředí jako informační část programu Zelená úsporám) a www.uspornespotrebice.cz (organizuje SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. v rámci evropské iniciativy Euro Top Ten).

Další informace:

Směrnice 2010/30/EU:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0001:0012:EN:PDF

Odkazy na dokumenty Evropské komise a Evropského parlamentu, odborných a spotřebitelských organizací:
www.topten.info

Informační programy v České republice:
www.zelenausporam-partnerstvi.cz
www.uspornespotrebice.cz

SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.
www.svn.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist