Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelená energie může Evropě vyhrát technologické soupeření s Čínou a USA

12.07.2010  |  49× přečteno      vytisknout článek

Zelená energie může Evropě vyhrát  technologické soupeření s Čínou a USA

Brusel, 8. červenec 2010 - Zelená energie může pomoci Evropě znovu nabýt  konkurenční výhodu v mezinárodním soupeření technologií a zároveň seškrtat stále rostoucí náklady na paliva a pohonné hmoty, vytvořit nová pracovní místa a snížit  emise oxidu uhličitého. Toto jsou závěry nové studie, kterou si Greenpeace nechalo vypracovat Evropskou radou pro obnovitelné zdroje (EREC) a která byla dnes zveřejněna v Bruselu.
 
Zatímco EU stále pracuje na své vizi energetického a hospodářského výhledu pro rok 2050, Čína i USA postupují velmi rychle kupředu ve vývoji inovací i ve své energetické soběstačnosti. Čína již co do instalací technologií využívající energie z obnovitelných zdrojů předehnala Evropu.
Třetí vydání evropského scénáře Energetické [R]evoluce jasně ukazuje, že EU může znovu nabýt svého prvenství v případě, že vyvine účinné a obnovitelné zdroje využívající technologie, vhodně zapojené do moderní rozvodné sítě. Studie, provedená v Ústavu technické termodynamiky německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR), ukazuje, že 97% veškeré elektrické energie využívané v Evropě a 92% její celkové spotřeby energie by mohlo v roce 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů, což zároveň umožní snížit emise CO2 o 95% bez jakéhokoli využití jaderné energie či technologie zachycování a skladování uhlíku. I při zohlednění investičních nákladů mohou evropské ekonomiky do roku 2050 ušetřit díky úsporám na fosilních palivech v průměru EUR 19 miliard dolarů ročně. Stovky tisíc nově vzniklých pracovních míst by rovněž zvýšily výkon hospodářství EU.

Poradkyně Greenpeace v otázkách energetické politiky EU Frauke Thies poznamenala: "Před 40 lety byly obnovitelné zdroje energie snem, dnes jsou realitou, za 40 let by měly být normou. Přechod na 100% využití obnovitelných zdrojů v roce 2050 nemá význam jen pro ochranu klimatu, ale také pro celou ekonomiku. Uhlí a jaderná energie jsou pro inovace slepou uličkou, zatímco obnovitelné zdroje energie mohou přinést nové technologie, pracovní místa a energetickou bezpečnost. Chce-li využít tohoto potenciálu, musí Komise náležitě prostudovat přínosy a možností provedení přechodu na 100% zelenou energetickou budoucnost. "

Generální tajemnice EREC Christine Lins dnes řekla: " Scénář Energetické revoluce  ukazuje, že je technologicky možné do roku 2050 dosáhnout 100% využití energie z obnovitelných zdrojů i se všemi výhodami pro životní prostředí a evropskou ekonomiku, které z toho plynou, a zároveň vytvořit statisíce nových pracovních míst. Jediné, co k naplnění tohoto scénáře trvale udržitelné energetické budoucnosti Evropy zatím chybí, je politická vůle. "
Při porovnání s jinými energetickými koncepcemi  EU s výhledem na rok 2050, vychází scénář Energetické [R]evoluce jednoznačně jako ambiciózní plán, založený ale na základě realistických výchozích předpokladech. Bezpečná a vyvážená skladba zdrojů energie pro energetické soustavy v Evropě činí ze scénáře Energetické [R]evoluce  nejspolehlivější a trvale udržitelný plán pro skutečnou energetickou revoluci.
Chce-li EU uskutečnit tento scénář Energetické [R] evoluce, musí naplnit své ambice v oblasti změny klimatu, zastavit masivní dotace pro fosilní paliva a aktivně podporovat vytváření silné a čisté ekonomiky.

Poznámky:

scénář Energetické [R]evoluce EU

http://www.greenpeace.org/raw/content/eu-unit/press-centre/reports/EU-Energy-%28R%29-evolution-scenario.pdf

Kontakty:

Frauke Thies - poradkyně Greenpeace EU v otázkách energetiky:
+ 32 (0) 2 274 1912, +32 (0) 477 790 415 (mob.), frauke.thies @ greenpeace.org
 
Mark Breddy - tiskový mluvčí Greenpeace EU:
+32 (0) 2 274 19 03, +32 (0) 477 411 729 (mob.), mark.breddy @ greenpeace.org

Magdalena Klimovičová - vědecký poradce Greenpeace
+420 224 319 667
Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist