Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

E.ON Energy Globe Award ČR 2010: zvítězily pecky ze švestek

25.10.2010  |  171× přečteno      vytisknout článek

Cena Energy GlobeZačátkem října byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže Energy Globe Award. V sedmi kategoriích ocenila originální nápady, pomáhající šetřit energií. Kam letos putovaly bronzové glóbusy?

Šetřeme <a href=energií pro Zemi" style="width: 197px; height: 159px;" />Cena Energy Globe Award odměňující energeticky úsporné projekty  má ve světě už dvanáctiletou tradici. Česká republika se k soutěži, organizované v národním kole společností E.ON, připojila poprvé před rokem.

Odborná porota letos vybírala v českém kole z 276 přihlášených projektů a nominovala v každé ze sedmi kategorií vždy tři nejlepší - celkem tedy 21 projektů.

Vítězné projekty v kategoriích Země, Oheň, Voda, Vzduch a Obec čekala finanční odměna 50 000 Kč, nejlepší projekt v typicky české kategorii Kutil byl dotován finanční částkou 100 000 Kč a škola, která zvítězila v kategorii Mládež, obdržela 300 000 Kč na energeticky úsporná opatření. Všichni si také odnesli bronzový odlitek symbolu soutěže: ruku svírající žárovku - glóbus.

Vítězné projekty

Kategorie VODA

Vítězný projekt s názvem "Vodní kapky" předložila Energie AG Bohemia z Českých Budějovic. Vodárenské společnosti skupiny Energie AG financují humanitární projekt Vodní kapky tím, že z každéhoprodaného krychlového metru vody v ČR odvádějí 0.01 Kč jako dotaci projektu na obnovu a budování nových studní s pitnou vodou v Kongu.

Kategorie OHEŇ

Energie, teplo, oheň

Projekt Energetické úspory v Národním divadle předložilo sdružení ENESA, a. s., a EVČ, s. r. o., Praha.  Ucelená koncepce úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie v budovách Národního divadla v Praze (především při osvětlení a vytápění) přináší ročně milionové úspory. Teplo získává ND například pomocí tepelných čerpadel z Vltavy, elektrickou energii získává zase fotovoltaickým systémem na střeše jedné z budov.

Kategorie VZDUCH

Tady zvítězila změna organizace práce kalicích pecí u firmy Narex Bystřice, s. r. o., Bystřice u Benešova.  Zavedení třísměnného provozu kalicích pecí umožnilo plné využití pecí bez energeticky ztrátových každodenních přestávek. Díky kumulaci provozu s následnou několikadenní odstávkou se tak uspoří až 80 000 korun ročně.

Kategorie ZEMĚ

Vytápění peckami ze švestek představil Zdeněk Halík (Pěstitelská pálenice Halík, Boršice u Blatnice). Zdeněk Halík provozuje pěstitelskou pálenici, která produkuje jako odpad z provozu hromady švestkových pecek. S likvidací tohoto materiáku byly problémy až do doby, kdy je autor projektu začal používat v automatickém kotli na biomasu k vytápění rodinného domu.

Kategorie OBEC

Energ.etický terč je projektem z  Plzně a formální podoba jeho názvu s tečkou uprostřed symbolizuje etický přístup k energii. Projekt je zaměřen na podporu osvěty, vzdělávání a energetického manažerství v budovách plzeňských základních škol pomocí nalezení a popsání rozdílů v úrovni hospodaření s energiemi na jednotlivých školách. Hodnocení má grafickou podobu "terče" a používá deseti kritérií.

Kategorie MLÁDEŽ

představuje dlouhodobé projekty vypracované mládeží. Letos zvítězilo "Separační komando" ZŠ Kamenická v Děčíně. Žáci 8. a 9. tříd pomáhají ve všech třídách formou osvěty a praktických příkladů vysvětlovat důvody i praxi třídění odpadů, využívá se při tom soutěží, besed i ekologických her. Tzv. "separační komando" se stará o "separační hnízda" i o nakládání s odpadem a organizuje i cílený sběr tříděných odpadů.

Kategorie KUTIL

- to jsou jednotlivci s vlastními energeticky úspornými projekty. Vítězem se stala realizace Trombeho stěny na rodinném domě Tomáše Merxbauera z Netunic u Plzně. "Skleněná fasáda" domu je využívána jako zdroj energie ze slunečního záření pro vytápění díky mezeře mezi fasádou a stěnou domu, z níž je prohřátý vzduch veden do obytných místností.

Celkový vítěz

Divácké hlasování věnovalo největší sympatie "švestkovému" projektu, který seVyužít se dají i pecky pracuje s tradičním produktem jihovýchodní Moravy a Valašska. Na základě hlasování během galavečera v brněnském Boby centru tak bude projekt pana  Zdeňka Halíka reprezentovat Českou republiku v celosvětovém finále soutěže a soutěžit o 100 000 eur.

Autor: Břetislav Koč

Zdroj: Časopis Alternativní energie - www.alen.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist