Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Virtuální elektrárny s kogenerací

18.11.2010  |  zdroj: Technik  |  622× přečteno      vytisknout článek

ecopowerV Německu se rozbíhají dva konkurenční ambiciózní projekty virtuálně řízené sítě domácích "mikroelektráren" (malých kogeneračních jednotek), nabízených formou leasingu nebo multiservisu.

O přednostech i slabinách decentralizovaného zásobení energií jinak lákavé "zelenější energetiky" se rozpoutává kontroverzní diskuze.

Předností kogenerace neboli technologie společné výroby elektřiny a tepla, uskutečňované už léta ve velkých jednotkách, je zvýšení účinnosti využití primární energie paliv z běžných "elektrárenských" 40 % až na 90 % využitím odpadního tepla spalovacích motorů a turbín k ohřevu vody, vytápění, v případě tzv. trigenerace i k chlazení i ke klimatizaci. Zájem o ně roste s aktuální potřebou využít i energie spalování biomasy, pelet a odpadního průmyslového tepla, nejnověji i solární energii nebo odpadní teplo z vysokoteplotních palivových článků. V době, kdy energetika zápolí s problémem, jak zvládnout nevyrovnané výkony přibývajícího počtu solárních a větrných elektráren, nečekaně přichází řada výrobců s mikrokogeneračními jednotkami na zemní plyn s elektrickým výkonem kolem dvou až deseti kilowattů a tepelným výkonem 30 až 50 kilowattů pro domácnosti.

Pohonným "srdcem" těchto jednotek, velikostí srovnatelných s chladničkou, jsou buď na zemní plyn upravené automobilové motory, nebo pokročilé Stirlingovy motory s volnými písty, pohánějícími mimořádně jednoduchý lineární (nikoliv rotační) alternátor. Instalovány přímo v objektu (nejčastěji ve sklepě), napojeny na domovní plynárenskou a elektrickou síť a topný systém se zásobníkem horké vody by podle slibů výrobců mohly snížit světu spotřebu primárních energií asi o 30 %, emise CO2 až o 60 % a kromě zemního plynu využít i bioplyn, biomasu, solární energii, odpadní teplo z průmyslu, nejnověji i z vysokoteplotních palivových článků.

Budoucnost jen v zapojení do virtuálních elektráren

Na trhu EU dominují značky WhisperGen, Dachs, Viessmann, Vailland, Otag, Baxi aj. (o místo usiluje i český Tedom - nástupnická společnost Liazu), obvykle se v kompletu s řídicími a přípojnými jednotkami a velkým zásobníkem horké vody (800 až 1000 litrů) se nabízejí vzhledem k zápočtu cen vývoje za cenu menších osobních automobilů (12 až 20 000 eur). Návratnost takové investice bez masivní státní podpory je ale víc než utopická. Budoucnost statisíců takových "zelených jednotek", v Německu označovaných KWK nebo BHKW, je představitelná jen v zapojení do připravovaných virtuálních sítí "rozptýlených elektráren", s dispečinkem, dálkově hlídajícím, regulujícím a přizpůsobujícím jejich výkony aktuální potřebě energetických sítí elektráren a plynáren.

Ambiciózní projekty z Hamburku

Mimořádně lákavé podmínky k přechodu na ekologičtější a po splnění všech představ i levnější zdroj tepla a elektřiny ve virtuálně řízené síti až 100 000 mikrokogeneračních jednotek nabídl loni hamburský energetický distributor LichtBlick ve spolupráci s automobilkou Volkswagen. Za startovní jednorázový poplatek 5000 eur technici LichtBlicku nahradí starý kotel minielektrárnou EcoBlue s vodou chlazeným automobilovým čtyřválcem VW na zemní plyn, včetně zásobníku na horkou vodu, a přípojkou do elektrické, plynárenské a telekomunikační sítě. Jednotka bude dálkově řízena a kontrolována prostřednictvím GPS operátorů LichtBlicku, který převezme kompletní servis za paušál 20 eur měsíčně. Agregátem vyrobené teplo a elektřinu podle měřičů spotřeby si bude zákazník kupovat od LichtBlicku za příznivý tarif, k jeho dobru bude společnost proplácet měsíčně pět eur za pronájem sklepa a bonus 0,5 eurocentu za každou do veřejné elektrosítě přepuštěnou kilowatthodinu. Vodou chlazený čtyř válcový motor VW CNG upravený na zemní plyn pohání v jednotce asynchronní generátor s elektrickým výkonem 20 kW a přes výměníky tepla dovoluje otopnému systému objektu odebírat tepelný výkon do 35 kW. I s příslušenstvím - akumulátorem horké vody (800 litrů) a pomocným hořákem pro zimní období - zůstává zařízení trvale majetkem společnosti po smluvní dobu deseti let.

Druhou virtuální síť hodlá za podobných "leasingových" podmínek vybudovat konkurenční plynárenská společnost EnVersum, která vsadila na "vypiplané" jednotky Dachs s jednoválcovým plynovým motorem (580 cm3) s tradicí firmy Fichtel-Sachs, s výkonem 5 kWel a tepelným výkonem 12 kWt. Stovka testovacích jednotek, které se údajně vyplatí domům a domácnostem s ročním odběrem nejméně 50 000 kWh, se již testuje ve vilách, řadových domcích, penzionech a v několika školách v Hamburku.

Není ale vše zlato, co se třpytí

Optimisticky laděné superprojekty obou konkurentů (LichtBlick počítá, že jeho síť v Hamburku bude mít sto tisíc jednotek) v době reorganizace centralizovaných elektrorozvodných sítí, do kterých drasticky přibývají nepravidelné elektrické výkony tisíců větrných a solárních zdrojů, vyvolaly okamžitou reakci odborníků, zejména z plynárenskou konkurencí ohrožených elektroenergetických a distribučních společností. Mikrokogeneračním jednotkám vyčítají až čtyřnásobně vyšší produkci tepla, než jakou potřebují tepelně dobře izolované domky, což si vyžádá jejich dálkové odstavování v letním období a tím optimistické kalkulace cen tepla a elektřiny padnou. Zastánci kogenerace ale vyrukovali s tzv. trigenerací, kdy přepnutím na jiný režim mohou takové mikrojednotky produkovat chlad pro klimatizaci. Všem jde ale o trh, v němž rozhodnou ekonomické podmínky připravovaných, zatím ale nejednotných legislativ zemí EU.

AUTOR: Jan Tůma


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist