Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropská komise otevřela program rozsáhlých investic do inovativních nízkouhlíkových technologií

19.11.2010  |  zdroj: MŽP  |  61× přečteno      vytisknout článek

Evropská komise otevřela program rozsáhlých investic do inovativních nízkouhlíkových technologií

V úterý 9. listopadu 2010 vypsala Evropská komise první výzvu k předkládání návrhů v rámci největšího světového programu investic do demonstračních projektů v oblasti nízkouhlíkových technologií a obnovitelných zdrojů energie. Iniciativa je známá pod názvem NER300 a vyčlení významnou finanční podporu nejméně na osm projektů zaměřených na technologie zachycování a ukládání uhlíku a nejméně na 34 projektů zaměřených na inovativní technologie pro obnovitelné zdroje energie.

Cílem této iniciativy je podpořit rozvoj nízkouhlíkového hospodářství v Evropě, vytvořit nová "zelená" pracovní místa a přispět k dosažení ambiciózních cílů EU v oblasti změny klimatu. Na realizaci tohoto programu spolupracuje s Evropskou komisí také Evropská investiční banka (EIB).

Název "NER300" je symbolický. Financování tohoto programu se bude provádět z prodeje 300 milionů emisních povolenek, které evropský systém pro obchodování s emisemi (EU ETS) uvolní z rezervy pro nové účastníky na trhu (New Entrants Reserve - NER). Při současných tržních cenách emisních povolenek tato iniciativa reprezentuje hodnotu 4,5 miliardy EUR, a je tak největším programem svého druhu na světě.

Celý program by měl přitáhnout investice v hodnotě více než 9 miliard EUR, protože výrobní a provozní náklady projektů zaměřených na zachycování a ukládání uhlíku a na obnovitelné zdroje energie budou z NER300 financovány až do výše 50% a zbývající polovinu finančních prostředků poskytnou investoři a členské státy. Záměrem je, aby v každém členském státě byly financovány nejméně jeden a nejvýše tři projekty. Finanční prostředky z iniciativy NER300 se mohou kombinovat i s financováním z jiných nástrojů EU, včetně strukturálních fondů a Fondu soudržnosti.

Společnosti, které mají zájem předložit návrhy projektů, jejichž financování bude zajištěno v rámci iniciativy NER300, musí však nabídku podat nejprve na vnitrostátní úrovni - tedy Ministerstvu životního prostředí a to v termínu do 9. února 2011. O finálním výběru projektů se bude rozhodovat na úrovni EU prostřednictvím Evropské investiční banky a konečný termín k předložení návrhů je pro všechny členské státy stanoven na 9. května 2011.

Podrobné informace o podmínkách podání žádosti včetně adresy pro jejich zaslání je možné stáhnout na: ec.europa.eu

Kontaktními osobami za Českou republiku jsou pracovníci Odboru změny klimatu Ing. Helena Hůlová:helena.hulova@mzp.cz a Ing. Ondřej Boreš: ondrej.bores@mzp.cz.


pěkný zbytek dne přeje

Jarmila Krebsová
tiskové odd. MŽP - odbor vnějších vztahů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist