Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nástup Pavla Tykače zostří boj o hnědé uhlí

13.12.2010  |  zdroj: HN  |  172× přečteno      vytisknout článek

Uhlí ubývá, těžaři přitvrdí při vyjednávání o prolomení těžebních limitů.

Druhou největší českou hnědouhelnou firmu Czech Coal, která vede válku s ČEZ a s velkými teplárnami, budou ovládat byznysmeni s pověstí agresivních žraloků - Pavel Tykač a Jan Dienstl. Zatím je ale těžko předvídat, jak to ovlivní ceny hnědého uhlí a tím pádem i tepla pro statisíce českých domácností.

Řada expertů čeká, že tlak Czech Coal na zdražení uhlí ještě zesílí. "Kontroverzní finančník v Czech Coalu působí jako červený hadr na politiky i na lidi v energetice, trh posílení jeho moci vnímá jako demonstraci síly, vztahy se jen vyhrotí," soudí šéf jedné z velkých teplárenských firem. Jenomže Tykačova expanze může působit i naopak. "Jednání s Czech Coalem se může zjednodušit," hodnotí změnu akcionářů jeden z manažerů ČEZ.

Konec hádky v rodině

Mezi dosavadními vlastníky těžařské firmy nepanovaly dobré vztahy. "Tykač na jedné straně a Petr Pudil s Vasilem Bobelou na straně druhé měli rozdílný pohled na řadu věcí. Nedalo se s nimi jednat najednou. Když se něco dohodlo s Pudilem, ten to musel obhájit u Tykače a naopak," popisuje jeden z manažerů, který s uhlobarony často jedná.

"Teď je šance, že bude mít Czech Coal jedno vedení s jasným názorem. Leccos se může zjednodušit, zpřehlednit," doufá zdroj. Podobně hodnotí změnu vlastníků i další hráči. Všichni jsou ale ostražití: "Jestli je to dobrá či špatná zpráva, ukáže budoucnost. Bude záležet na chování Pavla Tykače," říká akcionář Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský.

Právě EPH (stojí za ním skupiny J&T a PPF) společně se státem ovládanou českou jedničkou ČEZ jsou hlavními protivníky mosteckých těžařů při licitaci o ceny.

"Czech Coal požaduje v nových kontraktech drastické zdražení, cenu jako za černé uhlí. Kauza bude ještě hýbat celým trhem. Je to to nejdůležitější, co se v české energetice odehrává," říká Křetínský.

Spor o mostecké uhlí se začal hrotit po roce 2005 a ještě přitvrdil, když do Czech Coal přišel Tykač (převzal před čtyřmi lety podíly od Antonína Koláčka a Luboše Měkoty). Obchodní partneři tvrdí, že se tehdy hned projevila pověstná Tykačova agresivita.

Zákopová válka

ČEZ a dnešní EPH se staly prvními protivníky mosteckých těžařů. ČEZ bojuje o podmínky dlouhodobého kontraktu po roce 2012. EPH už přišel o dodávky pro teplárnu United Energy v Komořanech, protože nepřistoupil na cenové návrhy z Mostu. Do teplárny, jež stojí přímo na dole Czech Coalu, raději složitě vozí palivo z jiných lokalit.Spory s ČEZ i EPH vyústily v řadu soudních žalob, právní bitva trvá už několik let.

V teplárenství dál přituhuje, protože dalším výrobcům končí kontrakty na uhlí. V roce 2015 vyprší smlouva pro Elektrárnu Opatovice (patří rovněž EPH) a teplárnu Energotrans ze skupiny ČEZ. Do budoucna nemá zajištěné dodávky Plzeňská teplárenská (problém zatím řeší krátkodobým kontraktem se Sokolovskou uhelnou). Od roku 2020 se bez uhlí mohou octnout teplárny v Českých Budějovicích a Strakonicích.

Odběratelé mají malou šanci získat palivo jinde než z Mostecka. Zásoby uhlí v Czech Coalu i u dalších dvou těžařských firem (Sokolovská uhelná a Severočeské doly) se začínají pomalu tenčit. Podle studie, kterou pro teplárny zpracovala poradenská firma Invicta Bohemica, nastane největší nouze o palivo kolem roku 2016. Zatímco dnes trh spotřebuje asi 49 milionů tun uhlí ročně, v roce 2020 ho bude k dispozici - bez prolomení těžebních limitů - skoro o čtvrtinu méně.

Uhlí je obtížné nahradit, teplárny mohou sice přejít na plyn či biomasu, je to ale spojeno s prudkým růstem nákladů.

Podle teplárenských manažerů se Czech Coal snaží situace zneužít k cenovému diktátu. "My jsme dostali od Czech Coalu poslední nabídku asi o 30 procent dražší, než jsou obvyklé ceny na trhu," říká šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. "Czech Coal říká, že chce být konkurenceschopný, ale myslí konkurenceschopný k plynu, ne k uhlí! Přijmout jejich ceny by znamenalo prudké zdražení tepla."

Boj o limity

Jak šéfové Czech Coal, tak teplárny proto tlačí na prolomení těžebních limitů, což by mohlo uhelný deficit oddálit. Prolomení limitů je výsostným zájmem majitelů mosteckých dolů i z jiného důvodu. Czech Coal má za limity největší zásoby uhlí ze všech tří domácích těžařských firem. Kdyby je mohl využít, prodlouží to životnost jeho dolů o 50, možná ale až o sto let. To by mohlo silně zvýšit hodnotu Tykačovy firmy - přes vysoké náklady, které jsou s rozšířením těžby spojeny.

Lobbing za prolomení limitů tak stále sílí. Nemusí být vůbec náhoda, že právě v předvečer podpisu klíčových smluv o prodeji podílů v Czech Coal se připomínají mostečtí odboráři a hrozí kvůli limitům demonstracemi.

Tlak na cenu uhlí ze strany mosteckých uhlobaronů může mít ještě jeden důvod: snahu o získání vlastních zdrojů na výrobu tepla či elektřiny, jež by zhodnotily mostecký produkt. Czech Coal je jedinou těžařskou firmou v zemi bez vlastní teplárny či elektrárny. Léta o ni stojí. Czech Coal se marně zkoušel prosadit stavbu vlastního nového zdroje, neúspěšně se pokoušel koupit teplárny a elektrárnu skupiny International Power, usiluje o koupi Plzeňské teplárenské. Zatím bez úspěchu. Ale jak bude na trhu přituhovat, může to jeho šance zvýšit.

I když uhelná válka kulminuje, jednou skončí smírem. Dohodu o dodávkách mosteckého uhlí a jasnou perspektivu totiž potřebuje jak teplárenský sektor, tak těžaři. Tykač je sice tvrdý hráč, ale i on jistě chápe, že kdyby nechal odběratele vyhladovět a zemřít, poškodí tím hlavně vlastní byznys. Bez odbytu v teplárnách by jeho dnes už dvacetimiliardová investice do severočeského uhlí ztratila smysl.


Czech Coal požaduje v nových kontraktech drastické zdražení. Kauza bude hýbat celým zdejším energetickým trhem.
Daniel Křetínský, spolumajitel EPH


"Motoinvest" znovu na scéně. Pavel Tykač a Jan Dienstl se spojili, aby převzali českou hnědouhelnou dvojku - Czech Coal

Skupina Czech Coal

7,5 miliardy
korun utržila skupina Czech Coal v roce 2009 za prodej uhlí.

750 milionů
tun uhlí se nachází za čárou těžebních limitů na severu Čech.

11,97 miliardy
korun činily konsolidované zisky Czech Coal v roce 2009.

8 - 8,5 milionu
tun uhlí odebírá ČEZ pro své elektrárny každý rok od skupiny Czech Coal. To je asi 60 % z celkové produkce mosteckého uhlí. Mezi další odběratele patří Power Opatovice, Unipetrol, United Energy či Energotrans.

Jan Dienstl
Jeho majetek je odhadován přibližně na 3 miliardy korun. Jan Dienstl je šéfem EC Group, která obchoduje s dluhy a akciemi. Nedávno se rozhodl investovat do vinařství.


Pavel Tykač
Od roku 1991 do roku 1996 vedl Pavel Tykač s Janem Dienstlem firmu Motoinvest. Nyní je jeho hlavním byznysem hnědé uhlí. Jeho majetek je odhadován na 30 miliard korun. Časopis Týden ho letos označil za 3. nejbohatšího Čecha.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist