Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Novinky z EU

17.01.2011  |  114× přečteno      vytisknout článek

euInformace z České podnikatelské reprezentace při EU v Bruselu..

Zamezení závažných havárií s přítomností nebezpečných látek

Směrnice Směrnice Evropského parlamentu a Rady o kontrole nebezpečí závažných havárií s přítomností nebezpečných látek 96/82/ES byla přijata, aby snížila v budoucnu riziko obdobných havárií. Na základě směrnice musejí podniky vykazovat, jaká přijaly bezpečnostní opatření, a zavádět přísnou kontrolu nakládání s nebezpečnými látkami. Současný návrh vychází z toho, že od roku 1996 došlo k dalšímu vývoji v této oblasti jak po strance technologické, tak i legislativní. Návrh usiluje například i o sladění systému EU se systémem OSN, čímž bude dosaženo toho, že bude celosvětově používáno stejné názvosloví. Nová směrnice by měla začít platit od roku 2015.

Budoucí mechanismy ekologického rozvoje projednávány v Evropském parlamentu

Zástupce pracovní skupiny BUSINESSEUROPE zabývající se změnou klimatu se dne 12. ledna zúčastnil jednání Evropského parlamentu, které se zabývalo ekologickým rozvojem a obchodováním s emisními povolenkami. Návrh rozhodnutí omezuje používání kreditů z průmyslových projektů po roce 2012. Tento návrh bude přezkoumán Radou a Parlamentem a očekávané ukončení postupu projednávání ve výborech je naplánováno na konec ledna 2011. BUSINESSEUROPE připomíná, že tyto mechanismy jsou velmi důležité pro nákladově efektivní snížení emisí a jsou prvním krokem k celosvětovému trhu s uhlíkem. Budoucí omezení proto musí být řádně odůvodněné a průhledné, nesmí vytvářet nejistoty na trhu a nesmí být retroaktivní. Kompletní návrhy Konfederace evropského podnikání naleznete zde.

Obchodování s emisemi

Na základě směrnice o systému EU obchodování s emisními povolenkami Komise prověří, zda je trh s emisními povolenkami dostatečně chráněn před obchodováním zasvěcených osob a manipulací s trhem, a případně předloží návrhy s cílem tuto ochranu zajistit. Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě: Posílený rámec dohledu nad trhem pro systém EU pro obchodování s emisemi nabízí první posouzení současné úrovně ochrany trhu s uhlíkem před takovýmto zneužíváním trhu nebo podobnými problémy. Na základě této inventury Komise zahájí širokou konzultaci se zúčastněnými stranami o tom, jak nejlépe postupovat během první poloviny roku 2011, s cílem předložit v případě nutnosti do konce roku 2011 legislativní návrh.

Účinnost a provázanost hygienických a fytosanitárních kontrol dovozu potravin, krmiv, zvířat a rostlin

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě se zabývá analýzou účinnosti a provázanosti hygienických a fytosanitárních kontrol dovozu potravin, krmiv, zvířat a rostlin. Z výsledků vyplývá, že EU disponuje dostatečnými kapacitami pro posouzení rizika dovozu, harmonizovaným přístupem ke kontrolám a jasnými a soudržnými právními předpisy. EU tak společně s členskými státy zaručuje jak provázanost tak účinnost svých kontrol. Požadavky na dovozní kontroly jsou zakotveny v nařízení EP a Rady (ES) č. 178/2002 (obecné potravinové právo), které je doplněno nařízením o úředních kontrolách krmiv a potravin (ES) č. 882/2004. Účinnost dovozních kontrol pak v prvé řadě zaručuje Potravinový a veterinární úřad (FVO) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA).

EU splní svůj závazek v oblasti energetické spotřeby do roku 2020

Evropská asociace pro větrnou energii (EWEA) zveřejnila tento týden studii, která ukazuje, že EU je schopná splnit svůj závazek v oblasti energetické spotřeby. EU se zavázala, že do roku 2020 bude 20 procent její konečné energetické spotřeby pocházet z obnovitelných zdrojů. Dle studie bude největší podíl pocházet především z větrné energie. Ta bude tvořit více než 14 procent z celkové poptávky po elektřině. Mezi největší země, produkující větrnou energii bude patřit Dánsko a Irsko. Další čísla studie ukazují, že své závazky splní deset států. Dalších 15 si povede dokonce lépe, než se zavázalo. Jedinými dvěma státy, které svých závazků nedostojí, budou Itálie a Lucembursko. V České republice se odhaduje podíl obnovitelných zdrojů v roce 202 na 13,5 procenta.

Komise vítá nové normy pro společné nabíječky mobilních telefonů

Na základě mandátu od Evropské komise, vypracovaly evropské normalizační orgány CEN, CENELEC a ETSI harmonizované normy, potřebné k výrobě společných nabíjecích přístrojů pro mobilní telefony v EU. Tento počin by měl být nejnovějším vývojem v procesu směřujícím k celosvětové jednotné nabíječce. V červnu 2009 se dohodlo čtrnácti předních výrobců mobilních telefonů na harmonizaci nabíječek pro datové mobilní telefony, které mohou být připojeny k počítači, na území EU. Komise si od zavedení takových telefonů na trh slibuje především usnadnění nabíjení pro spotřebitele a snížení odpadu v podnicích. V současné době totiž uživatelé, kteří chtějí změnit svůj mobilní telefon, musí obvykle získat novou nabíječku a zlikvidovat tu starou, i když je v dobrém stavu. Komise tak reaguje na poptávku občanů na společnou nabíječku. Evropská komise očekává, že první společné nabíječky a mobilní telefony kompatibilní s novými standardy se na evropský trh dostanou v prvních měsících roku 2011. Více informací k této problematice naleznete zde.Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist