Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kogenerační jednotky jsou zase blíže spotřebitelům. Skupina ČEZ založila joint venture se společností TEDOM.

03.02.2011  |  220× přečteno      vytisknout článek

Kogenerační jednotky jsou zase blíže spotřebitelům. Skupina ČEZ založila joint venture se společností TEDOM.

Rozvoj a následný provoz malých lokálních výroben elektřiny a tepla zaštítí v rámci Skupiny ČEZ nově založená společnosti ČEZ Energo, s. r. o. Nový podnik od svého vzniku provozuje 45 kogeneračních jednotek o celkovém instalovaném výkonu cca 12 MWe. Ve společném podniku založeném na bázi joint venture s firmou TEDOM, drží ČEZ, a. s., 50,1% podíl. Cílem nového subjektu je vybudovat další projekty v oblasti malé kogenerace.

Společnost ČEZ Energo by měla výraznou měrou přispět ke zrychlení rozvoje moderních a ekologicky šetrných zdrojů určených ke kombinované výrobě elektřiny a tepla s jednotkovým výkonem do 5 MWe. Cílovými partnery jsou obce a města, provozovatelé CZT, průmysl, nemocnice, sportovní areály, ubytovací zařízení nebo komplexy obytných či administrativních budov. Dlouhodobým cílem nově založeného podniku je instalovat a následně provozovat kogenerační jednotky o kumulovaném výkonu cca 200 MWe, což představuje 10% tržního potenciálu České republiky.

Ve společném podniku založeném na bázi joint venture s firmou TEDOM, drží ČEZ, a. s., 50,1% podíl. Společnost TEDOM disponuje dlouholetými zkušenostmi mj. z oblasti provozování kombinovaných zdrojů produkujících elektřinu a teplo. Spojením dojde k synergii dlouholetých zkušeností v oblasti provozování kogeneračních jednotek, finanční stability a potřebného potenciálu pro další rozvoj. Hodnota podílu ČEZ, a. s., ve společném podniku ČEZ Energo se pohybuje v řádu stovek milionů korun. Generálním ředitelem a jednatelem byl jmenován Michal Rzyman (foto v příloze). Dalšími jednateli jsou Ivo Poukar a Lumír Žák.

"Hlavní potenciál malých kogeneračních jednotek vidíme ve zvyšování jejich účinnosti. Ta může atakovat až hranici 90 %," komentuje nový směr ředitel divize Výroba ČEZ Vladimír Hlavinka.

"V červnu 2010 byl v rámci divize Výroba ČEZ, a.s., zřízen útvar Kogenerace s cílem vyhledávat obchodní příležitosti a využívat potenciál trhu v oblasti KVET (kombinovaná výroba elektřiny a tepla). Následným logickým krokem je vybudování efektivní struktury zajišťující provoz těchto zdrojů. Po analýze trhu se Skupina ČEZ rozhodla spolupracovat se společnosti TEDOM, která je v tuto chvíli v oblasti provozování malých kogeneračních jednotek lídrem trhu," říká Michal Rzyman.

Kogenerace je způsob přeměny energie současně na dva produkty: elektrickou energii a zpravidla teplo s vysokou účinností. Oproti klasickým elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě energie bez užitku vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění a šetří tak palivo i finanční prostředky potřebné na jeho nákup.

Rozvoj malé kogenerace je v souladu s vizí FUTUR/E/MOTION, kterou Skupina ČEZ deklaruje záměr investovat do nových technologií umožňujících v budoucnosti vyrábět, distribuovat a spotřebovávat elektřinu efektivněji a šetrněji.

Martin Schreier
manažer komunikace ČEZ

Více informací o záměrech Skupiny ČEZ v oblasti kogenerace najdete na www.cez.cz
Více k principu efektivnosti využití malých kogeneračních výroben elektřiny a tepla na
www.cez.cz
Příklady typického využití kogenerace na
www.cez.cz
Více o iniciativě FUTUR/E/MOTION na www.futuremotion.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Kogenerační jednotky jsou zase blíže spotřebitelům. Skupina ČEZ založila joint venture se společností TEDOM.
Zajímalo by mne, Jestli máte i vlastní program pěstování paliva, nebo se poohlížíte po subjektu či subjektech které vám pomohou třeba s osazováním zemědělských pozemků Rychlerostoucími dřevinami.
V tom případě vám můžeme pomoci.
vloženo: 03.02.2011 16:15     vložil: Jaroslav Kašpárek Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist