Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

07.02.2011  |  57× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

ENERGETIKA: Spolupráce v oblasti obnovitelných zdrojů energie

Evropská komise v pondělí 31. ledna schválila Sdělení o pokroku v oblasti energie z obnovitelných zdrojů v EU. Ukazuje se, že by do roku 2020 mohly být splněny nebo i překročeny cíle energetické politiky v rámci strategie Evropa 2020, pokud členské státy plně provedou své národní energetické akční plány, a pokud se zlepší finanční nástroje. To také zdůrazňuje potřebu další spolupráce mezi členskými státy a lepší integraci obnovitelných zdrojů energie do jednotného evropského trhu. Odhady naznačují, že taková opatření by mohla vést k úsporám až 10 miliard euro ročně. Komise vyzývá členské státy, aby více investovaly do obnovitelné energie, z čehož by měly mít prospěch jak firmy, tak i spotřebitelé. Aby mohlo dojít k navýšení investic je potřeba poskytnout investorům větší soudržnost, jasné vize a jistoty. Komise ve svém Sdělení navrhuje tři mechanismy pro lepší spolupráci členských států. Jedná se o:

 

  • Takzvané Statistické převody, kdy jeden členský stát s přebytkem energie z obnovitelných zdrojů může tento přebytek prodat do jiného členského státu, jehož obnovitelné zdroje energie můžou být dražší.
  • Společné projekty, kdy nový projekt obnovitelné energie v jednom členském státě může být podáván v jiném členském státě a výroba sdílená mezi oběma státy.
  • Společné režimy podpor, kdy se dva nebo více členských států dohodnou na harmonizaci všech nebo části jejich režimu podpory.

 

Kompletní sdělení Komise je k nalezení zde.

Zpráva Komise o strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci

Evropská komise přijala Zprávu o tematické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Tematická strategie pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci, která byla přijata v roce 2005, stanoví dlouhodobý cíl, aby se Evropská unie stala recyklační společností, jež se snaží předcházet vzniku odpadů a využívá odpady jako zdroje. Toto sdělení přezkoumává pokrok při dosahování cílů strategie. Zjištěné výsledky Komise zařadí do hodnocení šestého akčního programu pro životní prostředí. Zpráva v závěru konstatuje, že bylo dosaženo významného pokroku, zejména v oblasti zlepšení a zjednodušení právních předpisů. Dodává, že míra recyklace se zvýšila, objem odpadu, který je skládkován, se snížil a došlo k omezení používání nebezpečných látek u některých druhů odpadu. Avšak tato pozitiva jsou kompenzována nepříznivými dopady na životní prostředí způsobenými očekávaným nárůstem vyprodukovaného odpadu.

Přístup k surovinám má zásadní význam pro budoucnost evropského průmyslu

Dle Evropské konfederace zaměstnavatelů BUSINESSEUROPE se bezpečnost dodávek materiálu a surovin v Evropě stala klíčovou prioritou pro evropský průmysl. Tento názor zazněl v reakci na Sdělení Komise zaměřené na výzvy komoditních trhů a trhů se surovinami. Vysoké ceny a narušení trhu staví průmysl pod neustálý tlak. I v této počáteční fázi globálního oživení jsou ceny surovin až o 20 procent vyšší v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Za problémové lze také označit vývozní opatření a omezení ze strany například Číny nebo Ruska. Přestože země mají právo určit, jakým způsobem budou rozvíjet své přírodní průmyslové zdroje, neměly by zasahovat do trhů a dotovat přístup k surovinám pro vlastní průmysl. BUSINESSEUROPE také vyzvala EU, aby zlepšila podmínky pro těžbu surovin v Evropě, zavedla trh s druhotnými surovinami a stimulovala inovace.

Hlasování Parlamentu o e-odpadech přináší výhody pro mikropodniky


Evropský parlament na svém zasedání tento týden hlasoval o revizi Směrnice o sběru a recyklaci elektrického a elektronického odpadu. Hlasování Parlamentu přináší dvě důležitá rozhodnutí. Maloobchodníci budou povinni provádět sběr odpadu elektrických a elektronických výrobků od spotřebitelů bez nároku na úhradu a požadavku na spotřebitele vedoucího ke koupi nového výrobku stejného druhu. Nicméně se toto opatření nebude vztahovat na mikropodniky, které obvykle mají k dispozici velmi omezenou plochu ve svých obchodech a již tak mají problém se udržet na trhu. Mikropodniky se tak vyhnou neúměrným nákladům, které by jim v souladu se sběrem odpadu vznikly. Na druhé straně se na tuto skutečnost budou muset připravit všechny malé a střední podniky. Nová pravidla by se měla vztahovat na veškerý elektroodpad, kromě zvlášť stanovených výjimek, jako jsou například pevné instalace a nástroje velkých rozměrů nebo vojenská zařízení či stroje. Podle poslanců by měly být z působnosti směrnice vyňaty také fotovoltaické moduly využívané v solárních panelech, i když toto rozhodnutí je podle nich možné ještě přezkoumat. Evropské sdružení MSP a řemeslníků UEAPME tak ve své tiskové zprávě volá po posouzení dopadu této směrnice na MSP.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist