Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pět procent plynu se na světě vyplýtvá jeho zbytečným spalováním v místě těžby

19.04.2011  |  48× přečteno      vytisknout článek

Pět procent plynu se na světě vyplýtvá jeho zbytečným spalováním v místě těžby

Obrázky hořícího zemního plynu mluví za vše - v době, kdy se potýkáme s nedostatkem energie, se spaluje nevyužité palivo. Podle odhadů uveřejněných v nové zprávě společnosti GE (Flare Gas Reduction Study) se až pět procent zemního plynu zbytečně vyplýtvá tím, že tento plyn shoří v místě těžby. Takové množství odpovídá 30 procentům plynu spotřebovaného v Evropské unii a 23 procentům spotřeby v USA. Tímto hořením plynu ročně vzniká 400 milionů tun CO2, tedy asi stejné množství, jaké vytvoří 77 milionů automobilů. Na celém světě se ročně vyplýtvají miliardy kubíků zemního plynu, obvykle jde o vedlejší jev při těžbě ropy.

Navzdory těmto obrovským číslům tu je i dobrá zpráva: snížení množství vyplýtvaného plynu by se mohlo stát příkladem velkého úspěchu v oblasti energetiky a životního prostředí a lze ho dosáhnout s využitím již existujících technologií. Jedním z těchto technologických řešení je například metoda zachycení a využití plynu při výrobě energie nebo jeho zpětné zavádění pod povrch země, což může usnadnit obnovení těžby ropy. Průzkum GE uvádí, že by bylo možné využít jinak vyplýtvaný zemní plyn v hodnotě téměř 20 miliard dolarů na výrobu spolehlivé, dostupné elektřiny, a tak díky zvýšení globální ekonomické produkce získat výnosy ve výši miliard dolarů.

V akci: Pokročilá kompresní technologie od společnosti GE Oil & Gas umožní minimalizaci hoření zkapalněného zemního plynu v Kataru, půjde o první využití technologie tohoto typu ve velkém rozsahu. Plyn, který se běžně odpaří během nakládání zkapalněného plynu do tankerů, se nyní zachytí a prostřednictvím potrubí odvede do centrální kompresní oblasti, kde bude využit jako palivo pro chladicí zařízení, které zkapalňuje plyn určený k exportu.

Vzhledem k tomu, že plyn se obvykle nachází v místě ropných vrtů, bylo jeho spalování odjakživa součástí ropného průmyslu. Protože se v tomto směru udělalo v posledním desetiletí hodně práce, hoření ve velkém rozsahu je u nových vrtných projektů spíše vzácností. K nejrozsáhlejším ztrátám plynu kvůli hoření však dochází v odlehlých oblastech, kde nedostatečný trh, chybějící dostupnost potrubí a/nebo malé množství neumožňují investice do zachycování plynu.

"Pokud se na globální úrovni projeví větší podpora a zájem - včetně spolupráce, vhodné politiky a zavádění inovativních technologií - bude možné velké ztráty z hoření plynu do značné míry eliminovat již během pěti let. Jedná se o řešení, které prospěje všem stranám," uvedl Michael Farina, programový manažer GE Energy a autor zmíněné studie.

Například deník The Financial Times uveřejnil článek o tom, že "kdyby Rusko mohlo zachytit polovinu plynu ztraceného hořením a prodat jej za domácí tržní ceny, přineslo by to ročně 2 miliardy dolarů navíc". Farina deníku prozradil, že "existuje mnoho zemí, například Norsko, Indonésie a Angola, které ukázaly dobré příklady toho, jak lze tyto ztráty plynu omezit."

K dalšímu kroku je třeba koordinované úsilí ze strany vládních institucí, výrobců ropy a zemního plynu, poskytovatelů technologií i ze strany mezinárodního společenství. Cílem je zdůraznit finanční výhody spojené s omezením spalování plynu, zajistit podporu orgánů místní správy k monitorování a prosazování regulací ohledně spalování zemního plynu a vybudovat kapacity, které místním investorům a dodavatelům pomohou rozvíjet, provozovat a udržovat distribuovanou výrobu energie.

5 % celosvětové produkce plynu přijde nazmar. Zpráva GE obsahuje analýzu vývoje v oblasti spalování plynu podle jednotlivých regionů. Nigérie například dosáhla snížení emisí hořícího plynu o 28 procent ve srovnání s hodnotami z roku 2000. Přesto místní průmysl nadále přichází každoročně o 15 miliard kubických metrů zemního plynu. Přestože téměř polovina obyvatel ani nemá přístup k elektřině, tato země ročně vynaloží téměř 13 miliard dolarů na výrobu energie z nafty a připraví se přibližně o 10 GW potenciální elektrické energie.

Tisková zpráva k tomuto tématu je ke stažení na www.genewscenter.com .
GE Energy Flare Gas Reduction Study je pak v plném znění ke stažení na www.genewscenter.com .


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist