Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kocourek s pokusem o prolomení limitů u vlády neuspěl

14.04.2011  |  46× přečteno      vytisknout článek

Kocourek s pokusem o prolomení limitů u vlády neuspěl

Pokus ministra průmyslu a obchodu Kocourka získat požehnání k tomu, aby v přípravě Státní energetické koncepce mohl počítat s uhlím za tzv. limity těžby, nevyšel. Vláda mu včera uložila, aby do konce roku předložil vládě návrh aktualizace koncepce, který bude v souladu s programovým prohlášením vlády, "které zůstává v nezměněné podobě" (1). Podle něj se přitom vláda "zasadí o zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a jejich legislativní zajištění" (2), tedy "povýšení" na úroveň zákona. Ekologické organizace se nicméně obávají, že ministr Kocourek nebude dnešní usnesení vlády respektovat a nadále se bude pokoušet prolomení limitů těžby prosadit.

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně, dnešní usnesení vlády komentoval: "Zatím ještě nevíme, co se na vládě přesně dělo, ale předpokládáme, že to nebyl žádný čajový dýchánek. Pochybujeme, že by se Kocourek s Nečasem vzdali svého plánu na prolomení limitů bez boje, nicméně jejich koaliční partneři jim v tom zjevně zabránili. Jde o malé, i když důležité vítězství pro lidi z ohrožených obcí i pro klima. Jsme rádi, že náš happening s hřbitovem obcí na zahradě úřadu z minulého týdne měl smysl."

Je důležité připomenout, že smyslem limitů těžby není "jen" chránit vlastníky pozemků a nemovitostí, nýbrž i lidská sídla, zdraví obyvatel, přírodu a krajinu. Limity kromě obou bouráním ohrožených obcí chrání mj. i 27tisícový Litvínov, a to před osudem horším, než má Ostrava. Stát má předně odpovědnost za ochranu svých občanů, a nesmí se jí zbavit a jednoduše ji přehodit na vlastníky. Limity nechrání jen domovy lidí v severních Čechách a cenné přírodní lokality, ale i globální klima - spálením uhlí za limity by vzniklo neuvěřitelných 1,3 miliard tun oxidu uhličitého (3).

Podle materiálů, které již z Kocourkovy dílny unikly, je zřejmé, že limity těžby nejsou ani zdaleka jediným problémem jeho koncepce. Na rozdíl od obdobných dokumentů Evropské komise (2), nebo jiných členských zemí EU počítá SEK například jen s velmi malým podílem obnovitelných zdrojů energie, sází extenzivně na klasické uhelné a jaderné zdroje a uvažuje i o obnovení těžby uranu. Celkově zatím koncepce vypadá spíš jako projekt z minulého století: ignoruje moderní technologie i trendy a odsuzuje Česko do role zaostávající země zahleděné do minulosti a zahalené uhelným prachem.

Edvard Sequens ze sdružení Calla, který byl členem tzv. Pačesovy komise, uvedl: "Naše energetika potřebuje hlubokou transformaci, aby podporovala rozvoj moderního průmyslu, snižovala spotřebu energetických zdrojů i souvisejícího znečištění a posilovala energetickou bezpečnost. Zatím to však vypadá, že plánovači ministerstva průmyslu vedeni ČEZem nás stále chtějí posílat zpátky do století minulého - k uhelným velkolomům, dýmajícím komínům, chemické těžbě uranu a dalším velmi drahým atomovým reaktorům."

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl: "Ministr Kocourek by měl namísto uhelné lobby dát přednost českým domácnostem. Místo bourání obcí a rozšiřování velkodolů by měl energetickou koncepci založit na zateplování domů, které srazí závislost na špinavém uhlí i účty českým rodinám. Vláda by místo nekončících debat o limitech těžby měla vytvořit Program energetické nezávislosti, který rodinám pomůže se zateplením většiny českých domů, a investovat do něj peníze z chystaných aukcí povolenek ke znečišťování."

Jan Šrytr, právník Ekologického právního sevrisu zdůraznil: "Častým argumentem Kocourka pro zrušení limitů je ujištění, že zahájení těžby bude záviset na dohodě mezi těžaři a obyvateli Horního Jiřetína. Upozorňujeme, že v případě zrušení limitů by lidé v Horním Jiřetíně žádnou ochranu před vyvlastněním zajištěnu neměli, neboť doposud nedošlo k odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona. Navíc, obyvatelé Horního Jiřetína jsou ve zcela nerovném postavení vůči těžařům, kteří mají řádově větší prostředky, jak ovlivňovat průběh případných jednání o zahájení těžby. O tom, jak "férový" dokáže být Czech Coal při prosazování svých zájmů svědčí například nedávné vypovězení pravidelných dotací městu Litvínov, jehož zástupci se k prolomení limitů vyjádřili negativně."

Daniel Vondrouš z asociace Zelený kruh doplnil: "Vláda potvrdila svůj závazek využít domácí uhlí pouze v rámci platných limitů těžby. Energetická koncepce tedy nesmí počítat s uhlím za limity. Znepokojující je ale premiérův výrok, že nepředjímá, zda limity budou nebo nebudou prolomeny. Po neúspěšné Kocourkově fintě možná přijde nějaká další."


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpece ČR
e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org, tel: 734 620 844
Edvard Sequens, energetický poradce sdružení Calla
e-mail: edvard.sequens@calla.cz, tel: 602 282 399
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA
e-mail: petr.machalek@hnutiduha.cz
Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu
e-ail: jan.srytr@eps.cz, tel.: 775 154 087
Daniel Vondrouš, Legislativní centrum Zeleného kruhu
e-mail: vondrous@zelenykruh.cz, tel: 724 215 068


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist