Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Veletrh úspor ve Welsu

22.04.2011  |  zdroj: Technik  |  36× přečteno      vytisknout článek

veletrhVeletrh "Energiesparmesse" v hornorakouském Welsu se sice koná v okresním městě, ale za dobu svého trvání si už stačil vydobýt místo mezi stěžejními evropskými veletrhy zaměřenými na energii a hospodaření s ní.

Sedmadvacátý veletrh se konal začátkem března na ploše 67 tisíc čtverečních metrů za účasti 1600 vystavovatelů z pořadatelské země a dvacítky z dalších zemí. Potěšitelná je i účast zemí střední Evropy, včetně ČR.

Filozofie, s níž veletrh pořádají Hornorakouský svaz pro úspory energie a Výstaviště Wels, je stálá. Chce-li podnik, domácnost a jednotlivec dosáhnout úspory za stále rostoucí energie, musí podniknout čtyři kroky:

1) snížit spotřebu energie;

2) tam, kde ji snížit nelze, si musí počínat co nejhospodárněji;

3) tam, kde bude energie hospodárně využívána, je nutné využívat co nejvíce energie z obnovitelných zdrojů;

4) tam, kde se využívají obnovitelné zdroje, využívat jejich energii a transformovat co nejčistěji a nejšetrněji k životnímu prostředí.

Obnovitelné zdroje

Zaměření na obnovitelné druhy energie je z tohoto kréda patrné. Už proto je zajímavé veletrh navštívit, neboť zde, ale i v celém Horním Rakousku má využívání biomasy, solární termiky a fotovoltaiky zelenou. Srovnejme to s vývojem fotovoltaiky, solární energie a biomasy u nás, kde je ovlivňován neodborníky, lobbistickými a byrokratickými proudy, přičemž stát přešlapuje na místě, a když už učiní krok správným směrem, je to jen napůl a pozdě. Kéž by nás veletrh inspiroval...

V Rakousku o přínosech obnovitelných zdrojů nepanují pochyby, a přitom tam nedochází k tomu, že by rozsáhlé plochy kvalitní půdy byly zastavěny solárními kolektory. Je to otázka připravených pravidel a kalkulací.

Tři sekce veletržní nomenklatury

Veletrh představil novinky ve třech sekcích. Energeticky úsporném stavění, sanacích, rekonstrukcích budov a objektů, včetně energeticky úsporných svatebních materiálů, zateplování a těsnění. Polovinu plochy obsadily exponáty a řešení z oboru čerpadel, vytápění, rozvodů tepla, tepelné rekuperace, klimatizace, solární termiky a technických zařízení budov. Zbytek armatury, instalační a sanitární technika, malé vodní elektrárny.

Tři a půl tisíce odborníků na WSED

Veletrhu předcházela mezinárodní konference Světové dny udržitelné energie, (WSED - World Sustainable Energy Days). Její náplň byla rozčleněna na využívání pelet, solárního tepla, modernizaci a sanaci objektů. Oficiálních referátů bylo během tří dnů předneseno na dvě stovky.

Zajímavé exkurze

Pořadatelé organizovali exkurze do míst, kde bylo možno dokumentovat v praxi zásady veletrhu. První byla do domu postaveného selskou městskou radou v rámci plánu sociálního bydlení. Jde o dům s 54 byty, kde náklady na vytápění a teplou vodu díky úspornému systému klesly o 40 % oproti běžné zástavbě v důsledku zateplení pláště budovy i solárního systému. Ještě větší úspory se dosáhlo při rekonstrukci školní budovy ve Schwanenstadtu u Welsu, postavené v 60. letech. Po modernizaci byly instalovány bojlery na spalování pelet a fotovoltaika. Energetická spotřeba budovy klesla na desetinu původní hodnoty.

Druhá exkurze směřovala do firmy Leitl Beton v Hörschingu, kde se vyrábí betonové panely a stěny s využitím slunečního tepla, přičemž dodatkové teplo se do výroby dodává i spalováním dřevěných štěpek. Tento způsob výroby, při níž se používaly topné oleje, už za první rok přinesl úsporu 25 tisíc eur a emise CO2 klesly o 422 tun. Firma investovala 300 tisíc eur, které se jí ale brzy vrátí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist