Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Asociace pro obnovitelné zdroje energie vítají v pátek schválenou novelu energetického zákona

10.05.2011  |  181× přečteno      vytisknout článek

Asociace pro obnovitelné zdroje energie vítají v pátek schválenou novelu energetického zákona

Zástupci jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů energie (OZE) vítají změny, které při pátečním schvalování novely energetického zákona provedla Poslanecká sněmovna. Pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie byl důležitý především návrh výboru pro životní prostředí (body B.1. - B.8. sněmovního tisku 232/4), Novela vyjímá malé vodní elektrárny z dispečerského řízení a ostatním obnovitelným zdrojům dává nárok na kompenzaci, pokud by díky tomuto řízení musely omezit výrobu.

Novela vyjímá malé vodní elektrárny z dispečerského řízení a ostatním obnovitelným zdrojům umožňuje nárok na kompenzaci v případě omezení výroby v důsledku dispečerského řízení.

Asociace Obnovitelných Zdrojů zaujímají kladný postoj ke znění novely Energetického zákona, které v pátek 6. května ve 3. čtení schválila Poslanecká sněmovna. "Schválenou kompenzaci regulace výroby OZE hodnotíme jako správné řešení, které mj. respektuje zásadní principy OZE, jako čistého zdroje, jehož dostupnost je závislá na přírodě, nikoliv např. na jedoucím přepravníku uhlí z dolůu do hnědouhelné elektrárny," říká Štěpán Chalupa.

  • Přijatá novela předchází žalobám o náhradu za neopodstatněné omezení výroby, ke kterému docházelo např. v sousedním Německu před zavedením náhrady za regulaci OZE.
  • Zabrání zneužívání a nadužívání regulace OZE, jako "podpůrné služby" zdarma.
  • Klasické elektrárny sice nebudou mít nárok na kompenzaci omezení výroby při dispečerském řízení, ty ovšem oproti OZE při eventuální regulaci šetří palivo (především primární nerostné suroviny), z kterého vyrobí elektřinu později, a rovněž emise, které nevypustí do ovzduší. Konvenční zdroje mohou rovněž prodávat podpůrné služby, používané pro stabilní chod elektrizační soustavy, na které je každoročně vynaložena částka převyšující 8 mld. Kč.. Toto řešení bude mít, oproti původně navrhovanému, pozitivnější dopad do konečné ceny pro spotřebitele.


Schválení vyjmutí malých vodních elektráren z dispečerského řízení je správný a vzhledem k technickým aspektům logický krok, kterým poslanci napravili jeden ze zásadních nedostatků vládního návrhu.

Novela energetického zákona však přináší všem investorům novou administrativní bariéru. Od 1 MW instalovaného výkonu budou požadovány autorizace na výstavbu jakékoli nové výrobny elektřiny. Tento nástroj, který může vést k zastavení rozvoje OZE, dává do rukou MPO zásadní regulační prostředek. "Takováto centralizace státní moci v případě malých a středních firem je dnes minimálně těžko pochopitelná. Tento krok je navíc v rozporu s evropskou směrnicí o obnovitelných zdrojích energie,* a v podstatě bude pouze zdvojovat požadavky, které jsou již dnes požadovány v jiných správních řízení jako je EIA nebo územní řízení," doplňuje právník Luděk Šikola.

* směrnice Evropského parlamentu a rady č. 2009/28/ES z roku 2009

Iniciativu obnovitelných zdrojů energie tvoří tyto oborové asociace:

Centrum pro výzkum energetického využití litosféry.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace
Česká společnost pro větrnou energii
České sdružení pro biomasu
Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů

Kontakt:
Štěpán Chalupa, Česká společnost pro větrnou energii, tel: 603420387
Luděk Šikola, Advokátní kancelář Šikola, tel: 731177074


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist