Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pro rozvoj teplárenství je zásadní strategické plánování měst a obcí

23.05.2011  |  37× přečteno      vytisknout článek

Rozvoji teplárenství doposud brání různé legislativní překážky. Cílem projektu Ecoheat4EU, který navázal na projekt ECOHEATCOOL, bylo shrnout legislativní rámce v jednotlivých evropských státech a formulovat doporučení pro jejich zlepšení.

Včera (17.5.) proběhlo v Praze představení závěrů a výsledků projektu Ecoheat4EU za účasti pracovníků státní správy, Hospodářské komory, Svazu českých a moravských bytových družstev a dalších hostů. Na projektu se pod vedením organizace Euroheat & Power podíleli odborníci ze 14 evropských zemí. Jeho partnerem za Českou republiku bylo Teplárenské sdružení České republiky.

"Dálkové vytápění s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a s využitím obnovitelných a druhotných energetických zdrojů může významně přispět ke snížení dovozní energetické závislosti Evropské unie a současně snížit emise skleníkových plynů ve 14 zúčastněných státech o 192 milionů tun ročně. Aby mohl být tento potenciál plně využit, je zapotřebí odstranit existující překážky a nastavit odpovídající legislativní prostředí", řekl ředitel Teplárenského sdružení České republiky Ing. Martin Hájek, Ph.D.

Jako zásadní opatření pro rozvoj teplárenství bylo identifikováno strategické energetické plánování na regionální a místní úrovni (kraje a obce). Tento přístup již uplatňuje 7 zúčastněných zemí včetně Spolkové republiky Německo. Experti vypracovali rovněž pět doporučení pro Českou republiku, mezi která patří urychlené přijetí nové Státní energetické koncepce s nastavením cílů pro tržní podíl dálkového zásobování teplem a využití odpadního tepla, zajištění rovných podmínek na trhu s teplem uvalením uhlíkové daně na fosilní palivo spotřebované mimo zařízení zahrnutá do systému emisního obchodování, investiční podpora rozšíření a modernizace tepelných sítí, snižování emisí a zvýšení finanční podpory elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla. Součástí projektu je rovněž takzvaný Teplárenský barometr, který umožňuje porovnávat situaci a pokrok při zavádění zásobování teplem v jednotlivých státech.

Projekt Ecoheat4EU probíhá od června 2009 do června 2011 za účasti Česká republiky, Chorvatska, Dánska, Finska, Francie, Německa, Irska, Itálie, Litvy, Norska, Rumunska, Španělska, Švédska a Velké Británie a je koordinován evropským teplárenským sdružením Euroheat&Power. Projekt byl spolufinancován z programu Intelligent Energy for Europe. Další informace je možné získat na adrese www.ecoheat4.eu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist