Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Růst cen elektřiny je v zájmu Německa. A tudíž nevyhnutelný

29.06.2011  |  zdroj: Podniky a trhy  |  138× přečteno      vytisknout článek

Růst cen elektřiny je v zájmu Německa. A tudíž nevyhnutelný

Cena elektřiny po roce 2013 - bude to pro české spotřebitele náraz do zdi? Pravděpodobnost takového vývoje je relativně vysoká.

Jen pozor na rozdíl mezi očekáváním vývoje konečné ceny elektřiny pro spotřebitele a tržní cenou silové elektřiny (elektřina od výrobce). Je to velký rozdíl.

Konečná cena elektřiny pro spotřebitele se skládá z trhem určené ceny silové elektřiny, regulované ceny distribuce, příplatku na obnovitelné zdroje elektřiny a také poplatků za přenos a systémové služby.

Nejvýznamnější podíly v tomto koláči mají aktuálně silová elektřina se 44 procenty, distribuce se 33 procenty a obnovitelné zdroje elektřiny se 16 procenty.

Právě cena silové elektřiny, pro niž je kurzotvorný německý trh a příplatek na obnovitelné zdroje elektřiny, ovlivní zřejmě konečnou cenu elektřiny pro české spotřebitele v dalších letech nejvíce.

Klid před bouří

Co hraje budoucím vysokým cenám elektřiny do karet? Pokračující oživení ekonomiky v regionu včetně Německa spojené s růstem spotřeby, růst ceny povolenek CO<sub>2</sub>, počátek jejich aukcionování od roku 2013, pokračující tlak na rozvoj obnovitelných zdrojů elektřiny, které stále nejsou životaschopné bez podpory formou administrativně stanovených výkupních cen, a k tomu všemu ještě náhlé odstavení 8000MW jaderných elektráren v Německu ve spojení se záměrem nahradit jejich výrobu elektřinou z nově budovaných drahých OZE, uhelných a plynových elektráren.

Co může naopak růstu koncové ceny v ČR v horizontu dvou až pěti let zabránit?

Možností je více. Regulace cen silové elektřiny, popřípadě jiný zásah státu do trhu s elektřinou, výrazné posilování koruny vůči euru, které neguje růst cen silové elektřiny na trhu stanovované v eurech, nebo také další ekonomická krize, která sníží spotřebu.

Bude rok 2012 v tomto smyslu rokem klidu před bouří? Zatím to tak vypadá. ČEZ měl před Fukušimou a navazujícím německým odstavením jaderných elektráren prodáno už téměř 60 % předpokládané produkce silové elektřiny na rok 2012 za průměrnou cenu okolo 51 EUR/MWh. To bylo dokonce níže, než je průměrná prodejní cena SE ČEZ pro letošní rok, tj. 52 EUR/MWh.

Nakonec bude ČEZ i přes skokový růst cen silové elektřiny z posledních měsíců prodávat svou produkci v roce 2012 "jen" za přibližně 53 EUR/MWh (tržní cena 60 EUR/MWh).

Právě nízký meziroční růst ceny silové elektřiny pro příští rok zajistí, že i přes jistý růst příplatku na obnovitelné zdroje a pravidelný růst ceny za distribuci zdraží konečnou cenu elektřiny jen mírně.

V dalších letech se ale může stát, že do konečné ceny elektřiny bude započítán v jeden okamžik nejen růst ceny silové elektřiny, ale i růst příplatku na obnovitelné zdroje. Pokud se tak stane, růst konečné ceny by mohl opakovaně v několika letech po roce 2013 překročit 10% růst a proti dnešní úrovni poskočit o celkem 25 až 40 %!

Už dnes je realitou, že se cena silové elektřiny na rok 2013 na trzích obchoduje o 15 % výše, než je její cena započtená v konečné ceně elektřiny pro letošní rok.

Několik analytických zahraničních týmů se v posledních týdnech shodlo, že do roku 2015 může cena silové elektřiny v našem regionu vyšplhat až na 75 až 80 EUR/MWh, tj. o 50 % výše proti roku 2011, resp. 2012.

Milosrdná lež státu občanům

Argumentace je v tomto případě logická. Německo po odchodu od jádra a dalším plánovaném rozvoji produkce elektřiny z větru a slunce musí velmi rychle dostavět uhelné a hlavně rychle startovatelné plynové elektrárny.

Jejich stavba se ale nevyplatí, pokud cena elektřiny zůstane na dnešních úrovních. Bez těchto nových a rychle požadovaných investic zase platí, že se celý německý bezjaderný koncept výroby elektřiny sesype jako "krabička z karet". Růst cen elektřiny je tak v zájmu Německa, a tudíž nevyhnutelný.

Příplatek na obnovitelné zdroje je druhou složkou konečné ceny, která bude u nás výrazně mluvit do budoucího zdražení konečné ceny. Podle ERÚ se tento příplatek zvýšil pro rok 2011 ze 166 na 582 Kč/MWh a hrozilo 12% až 15% zdražení konečné ceny.

Stát vymyslel pro firmy a občany "milosrdnou lež" a 12 miliard korun těchto nákladů vzal na sebe formou zastropování příspěvku na úrovni 370 Kč/MWh.

Konečná cena elektřiny tak vzrostla jen o pět procent. A to i díky tomu, že silová elektřiny meziročně (2010/2011) klesla o čtyři procenta.

Problém je, že do provozu bylo nakonec uvedeno o pětinu více solárních elektráren, než stát předpokládal. A v letošním prvním pololetí je díky nadprůměrnému slunečnímu svitu produkce solárních elektráren až o 30 % vyšší než očekávání.

Jako houby po dešti přibývají další obnovitelné zdroje elektřiny - bioplynové elektrárny. Otázkou je, jak dlouho bude vláda ochotna ze státního rozpočtu za firmy a občany financovat významnou část stále rostoucího příspěvku na tyto obnovitelné zdroje.

AUTOR: Michal Šnobr

Analytik, podnikatel a spoluzakladatel makléřské společnosti AKRO Capital. Jako odborník na energetiku dlouhodobě spolupracuje se skupinou J&T a aktivně se podílí na jejích významných obchodech.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist