Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zlatý důl pro výrobce elektřiny

31.08.2011  |  zdroj: HN  |  136× přečteno      vytisknout článek

Zlatý důl pro výrobce elektřiny

Spolu s návrhem rozpočtu by v září mohla vláda rozhodovat o přidělení bezplatných emisních povolenek výrobcům elektřiny v hodnotě přes 40 miliard korun. Paradoxně tak budou ministři najednou hlasovat v zájmu redukce schodku rozpočtu o snižování platů lékařů, pracovníků ve školství či hasičů a zároveň se zbaví budoucího jistého čtyřicetimiliardového příjmu. Tedy téměř poloviny plánovaného deficitu.

To umožňuje poslední směrnice o obchodování s povolenkami na vypouštění skleníkových plynů v období od roku 2013 do 2020. Několik nových členských států EU může kvůli urychlení modernizace energetik uplatnit výjimku a přidělit určité množství povolenek zdarma výměnou za investice do efektivnější a čistší výroby elektřiny.

Prodej povolenek by elektřinu nezdražil

Nevyužití výjimky ještě nedávno zvažoval ministr financí - prodejem povolenek by bezbolestně získal miliardy do rozpočtu. Cena elektřiny by se kvůli tomu dodatečně nezvýšila, protože se u nás odvozuje od té německé a v ní už je cena uhlíku promítnuta.

Pokud by byla cena povolenky dostatečně vysoká, cenotvornou se v Německu stane černouhelná elektrárna. Vyšší emise, a tedy vyšší podíl nákladů na povolenky se projeví i v českých cenách elektřiny, bez ohledu na to, jestli se povolenky u nás prodají, přidělí, převedou do příštího období či zkrátí o nadalokaci, která je v Česku významná.

Jediní, které by prodej povolenek zasáhl, by byli čeští výrobci elektřiny. Výrobní marže ČEZ by se snížila z vysoce nadprůměrné - v porovnání s jinými evropskými producenty - na lehce nadprůměrnou.

Druhou možností je samozřejmě využití výjimky na podporu modernizace energetiky. Podle nejnovějšího návrhu, který je v současnosti v připomínkovém řízení, to ale vypadá spíše tak, že vláda místo modernizace podpoří zřízení zlatého dolu pro výrobce elektřiny. Nový návrh jde mnohem dál než přílepek z roku 2009, kdy poslanci poprvé rozhodli, že povolenky přidělí výrobcům elektřiny zdarma výměnou za investice do modernizace výroby. Tehdy jej ministr Kalousek trefně kritizoval: "Ta argumentace je přibližně stejná, kdybychom řekli, kdo postaví ze svého nemocnici, nemusí platit zdravotní pojištění." Teď ale už nebude třeba ani té nemocnice.

Jaké že investice?

Novela zákona vypouští povinnost provinvestovat hodnotu přidělených povolenek podle plánu. To je v rozporu nejen s evropskou směrnicí, ale i se samotným smyslem výjimky. Výrobci tak můžou s investicemi počkat na konec obchodovacího období a financovat je z akumulovaných bezplatných povolenek, které později ale budou dražší. Navíc jim stačí vykázat ministerstvu v podstatě jakoukoli investici a bezplatné povolenky se jim pohrnou na účet.

Jenže co když provozovatel ve zprávě ministerstvu vykáže jen fiktivní investici? I tak vydělá.Musel by sice vrátit neoprávněně nabytou hodnotu povolenek, ovšem za dnešní relativně nízkou cenu indexovanou jen o inflaci. V budoucnu bude ale tržní cena povolenek vyšší.

Až by se chtělo říct, že novelu ignorující principy směrnice i legislativní pravidla vlády nemohlo napsat ministerstvo životního prostředí. Tak jako nenapsalo analýzu trhu s elektřinou, kde dokázalo, že přidělení bezplatných povolenek nebude mít negativní vliv na hospodářskou soutěž. Když si rozklikneme vlastnosti dokumentu, zjistíme v nich jako autora společnost ČEZ Data, s.r.o.

Je jasné, že právě ČEZ jako největší výrobce má nárok na největší podíl bezplatných povolenek. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by se dodržely principy jejich přidělování. Než ale degradovat investiční plán na cár papíru a vládu s Evropskou komisí na kulisy pro obchod s povolenkami, bylo by lepší všechny povolenky prodávat. Ulehčilo by se životnímu prostředí i rozpočtu, a také možná ČEZ, který by nemusel suplovat ministerstvo v přípravách novel zákonů, analýz trhů s elektřinou a kdoví čeho dalšího.

Jana Hays
Autorka je konzultantkou společnosti Candole Partners

Jediní, které by prodej povolenek zasáhl, by byli čeští výrobci elektřiny. Výrobní marže ČEZ by se snížila z vysoce nadprůměrné, v porovnání s jinými evropskými producenty, na lehce nadprůměrnou.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist