Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sezonní zásobník tepla šetří energii

29.09.2011  |  zdroj: Moderní obec  |  287× přečteno      vytisknout článek

teploProgresivních technologií, sloužících k uložení energie v době, kdy jí máme nadbytek, a k následnému využití uschované energie v okamžiku, kdy ji potřebujeme, existuje celá řada...

Mnohé z nich však dosud fungují jen v laboratorních podmínkách, potýkají se technickými nedostatky nebo jsou mimořádně ekonomicky nákladné.

Sezonní podzemní zásobníky tepla zmiňované v tomto článku jsou technologická zařízení technicky ověřená již několikaletým reálným provozem. Tyto zásobníky tepla se využívají jako plnohodnotný zdroj tepla k vytápění škol, nákupních center, rodinných i bytových domů apod.

Jak takový sezonní podzemní zásobník funguje? Prostřednictvím hloubkových vrtů vystrojených speciální U-trubicí, ve které proudí teplonosná kapalina, lze akumulovat teplo do okolní horniny. Takto nashromážděné teplo pak můžeme využít pro vytápění budov nebo ohřevu teplé vody. K >>vyhřátí<< horniny je využito buď teplo zachycované solárními kolektory, nebo (pokud je k dispozici) teplo odpadní. Zásobník tepla může přitom pracovat sezonně podle potřeby, ať už jako zdroj tepla, nebo jako zdroj chladu, kdy se do zásobníku odvádí jinak nevyužitelné nadbytečné teplo.

V ČEM SPOČÍVAJÍ VÝHODY HORNINOVÉHO ZÁSOBNÍKU TEPLA

Sezonní zásobník tepla představuje ekologický, obnovitelný zdroj energie nezávislý na klasických zdrojích tepla. Neprodukuje žádné škodlivé vedlejší produkty a jeho provoz je plně automatický. Po vyhodnocení místních podmínek může být dimenzován tak, aby zcela nahradil >>klasické<< dodávky tepla, nebo aby fungoval společně s jiným zdrojem tepla. Zásobník není patrný na povrchu terénu, jehož následné využití tak není prakticky omezeno. Zásobník lze instalovat mj. i pod základy novostaveb.

Provozní náklady horninového zásobníku jsou v porovnání s jinými způsoby vytápění velmi nízké, což je dáno tím, že za sluneční energii ani odpadní teplo neplatíme. Při využití odpadního tepla navíc můžeme ušetřit náklady na provoz nezbytného chlazení. A co je nejdůležitější - cena za dodávku tepla bude stálá a nikoliv trvale rostoucí jako u energií z fosilních paliv. Právě dodávka ekologicky vyrobeného tepla za stálou cenu je v současnosti bezkonkurenčním komfortem a východiskem, jak se vypořádat s ne-ustále stoupajícími cenami za teplo.

Horninový zásobník lze vybudovat téměř kdekoliv. Například v kanadském Calgary, pomocí horninového zásobníku vytápějí 51 rodinných domků. Ve Stockholmu, tedy o více než tisíc kilometrů severněji než Česká republika, instalovali zásobník dodávající teplo nejen rodinným domům, nýbrž také domu pro seniory. Největší horninový zásobník najdeme v německém Bádensku--Württembersku. Tam se teplem z podzemního zásobníku vytápí celá městská čtvrť s 350 domy, školou a nákupním centrem.

BLÍŽÍ SE I ČESKÁ PREMIÉRA

Společnost Green Gas DPB, a. s., v současnosti buduje první zařízení tohoto typu v České republice. Do podzemního zásobníku o celkovém objemu více než 6000 m3 bude ukládáno odpadní teplo produkované kogenerační jednotkou. Tento projekt přirozeně navazuje na stávající aktivity firmy Green Gas DPB, která podnikala v době po svém založení v roce 1960 zejména v oborech hornictví a geologie. V posledních letech se orientuje také na výrobu elektřiny a dodávky tepla.

Od roku 2005 společnost provozuje kogenerační jednotky vyrábějící elektrickou energii i teplo. Nyní je celkový instalovaný elektrický výkon jednotek 28,4 MW, přičemž jen v roce 2010 firma svým odběratelům dodala 150 tisíc GJ tepla. Od roku 2001 provádí společnost rovněž hloubkové vrty pro tepelná čerpadla. Celkem již bylo odvrtáno zhruba 3500 vrtů o souhrnné metráži takřka 350 000 m. Společnost byla jediným dodavatelem vrtných prací na dosud největší instalaci tepelných čerpadel v České republice, kterou je budova auly v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzitě v Ostravě. Tam, s ohledem na rozsah projektu, také provedla detailní testování tepelných vlastností hornin.

Pro vybudování podzemního zásobníku je nezbytná znalost místních geologických podmínek na dané lokalitě. Pomocí speciálního software a polních testů ve zkušebním vrtu je určen počet a hloubka vrtů a jejich optimální uspořádání na daném pozemku. Samozřejmě že vstupními parametry pro navržení horninového zásobníku je také analýza požadavků zákazníka na vytápění/chlazení budovy.

Dalším krokem je realizace skupiny hloubkových vrtů a jejich vystrojení. To vyžaduje nasadit speciální vrtnou soupravu, která garantuje dosažení projektovaných hloubek vrtů, jejich správné vystrojení a provedení kvalitní injektáže i ve složitých, proměnlivých geologických podmínkách.

Po zapojení podzemního zásobníku tepla do topného rozvodného systému funguje zásobník jako běžný zdroj tepla zajišťující dodávku tepla a teplé vody do vytápěných objektů. Optimalizací všech parametrů lze vybudovat nezávislý systém, který zajistí bezproblémovou dodávku tepla a teplé vody z obnovitelných zdrojů a vzhledem k předpokládanému vývoji cen energií je rovněž ekonomicky efektivní.

AUTOR: ZDENĚK ROZEHNAL


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist