Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z ENERGETIKY EU

20.09.2011  |  23× přečteno      vytisknout článek

Z ENERGETIKY EU

Sdělení Komise vyžaduje společný postup při zajištění energetických zájmů EU

Evropská unie v současné době dováží více než 80 procent ropy a více jak 60 procent zemního plynu. Tato závislost na dovozech je čím dál větší. Evropská komise proto přijala sdělení, které pojednává o zabezpečení dodávek energie a o mezinárodní spolupráci zajišťující komplexní spolupráci EU v oblasti energetiky. Evropská Unie by díky neustále měnícím se globálním trhům a problematice zajištění energetické bezpečnosti, měla zaujmout silnou a asertivní pozici v zahraničí. Jako základ této spolupráce sdělení uvádí jasné stanovení vnější energetické politiky a priorit na úrovni EU. Komise poukazuje na fakt, že v minulých letech bylo dosaženo velkého pokroku na vnitřním trhu s energiemi. Nyní chce své zkušenosti a osvědčené pokroky převést i za své hranice a zajistit tak bezpečné dodávky pro Evropu. Dle nového sdělení by tak v budoucnu státy EU měly se třetími zeměmi jednat společným hlasem. Chce také stanovit jednotný mechanismus pro informovanost o výměně mezivládních energetických dohod. Kompletní sdělení naleznete zde.     

EU zahájí jednání o plynovodu z oblasti Kaspického moře

Evropská unie v pondělí 12. září přijala mandát k jednání o právně závazné smlouvě mezi EU, Ázerbájdžánem a Turkmenistánem o vybudování potrubí z oblasti Kaspického moře. Je to vůbec poprvé, co Evropská unie navrhla smlouvu na podporu projektu infrastruktury. Smlouva bude uzavřena po rozhodnutí EU všech 27 členských států. Evropská komise by pak měla vést jednání jménem každého z nich. Toto rozhodnutí přímo navazuje na návštěvu prezidenta José Manuela Barrosa a komisaře pro energetiku Günther Oettingera v Baku a Ašchabadu v lednu 2011. Jedná se o důležitý milník při realizaci jižního koridoru a je prvním rozhodnutím v rámci koordinované a sjednocené vnější energetické strategie, jak bylo navrženo ve sdělení Evropské komise o bezpečnosti dodávek energie a mezinárodní spolupráci. Komise je toho názoru, že je již čas, aby Evropa v otázkách jižního koridoru mluvila společným hlasem. Je totiž velmi důležité, aby byly přivedeny nové zdroje zemního plynu do Evropy. Více informací naleznete v energetické strategii pro Evropu do roku 2020.

Velkoobchodníci budou mít povinnost zveřejnit své obchody s energiemi

Evropský parlament na svém zasedání ve Štrasburku přijal nová pravidla pro obchodování s energiemi, která by měla zabránit zneužívání velkoobchodních obchodů s energií, a tím chránit koncové spotřebitele. Velkoobchod s energiemi se nyní bude sledovat samostatně v rámci celé EU tak, aby mohly členské státy jednoduše zasáhnout, zamezit a potrestat nečestné chování velkých firem. Tímto nařízením se budou řídit všechny velkoobchodní společnosti s energiemi v EU, obchodující v oblasti dodávek a přepravy zemního plynu a elektřiny. Nová pravidla zakazují používání interních informací a postupů manipulace s trhem, zatímco národní sankce za porušení budou muset odrážet škody způsobené spotřebitelům. Parlament si tímto nařízením slibuje větší transparentnost konečné ceny energií pro spotřebitele, jelikož současné vysoké ceny negativně ovlivňují zaměstnanost a růst v EU. Všechny dohody bude sledovat nově vzniklá monitorovací Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER), která bude i úzce spolupracovat s jednotlivými členskými státy. Na žádost Evropského parlamentu, bude vypracován seznam všech obchodníků s energií. Žádná firma tak nebude moci vstoupit do transakce, aniž by byla registrována.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist