Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Silná aliance žádá Nečase, aby investoval do chytrých domů

24.09.2011  |  39× přečteno      vytisknout článek

Silná aliance žádá Nečase, aby investoval do chytrých domů

Silná aliance obcí a měst, podnikatelů, odborů, bytových družstev a ekologických organizací požaduje, aby vláda investovala desítky miliard korun prodeje z povolenek ke znečišťování do nového Programu energetické nezávislosti, který srazí závislost českých budov na vytápění fosilními palivy.

Svaz měst a obcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svaz českých a moravských bytových družstev, Českomoravská konfederace odborových svazů a Hnutí DUHA to společně navrhly v dopise adresovaném premiéru Petru Nečasovi [1].

"Věříme, že takové řešení posílí českou ekonomiku, ulehčí domácnostem a sníží naši závislost na dovozu energie", argumentují.

Program by měl domácnostem, městům či obcím i krajům pomoci s důkladnou energetickou renovací budov: zateplením, výměnou oken či vybavením domů moderními zdroji tepla: kotly na biomasu, solárními kolektory na střechách a podobně.

Srazí tak účty za teplo a sníží závislost domácností i veřejných budov na drahém zemním plynu z nestabilních zemí.

Pokud Česká republika využije rozumných možností k zateplování domů, při ekonomické životnosti 25 let a se započtením nově postavených efektivních budov by čistý zisk činil 223 miliard korun.

Navíc peníze, které program investuje, zůstanou v domácí ekonomice. Vytvoří desítky tisíc pracovních míst pro české zedníky, dělníky a inženýry.

Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí České republiky, řekl:
"Pro obce a města je velmi důležité, aby byla vyčleněna částka také pro veřejné budovy. Investice do úspor energií splňuje podmínky udržitelného rozvoje, neboť chrání životní prostředí i zlepšuje zaměstnanost. Tím přispívá k ekonomickému růstu a má také sociální rozměr, protože šetří prostředky vlastníků, nájemníků, ale také rodičů dětí v mateřských školách."

Jan Wiesner, předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, řekl:
"Vnímáme to jako jedinečnou možnost kombinace podpory stavebnictví a budoucích úspor energie."

Vít Vaníček, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev, řekl:
"Pokud prostředky získané z prodeje emisních povolenek stát věnuje na podporu energeticky vědomých oprav a zateplení bytových domů, má obrovskou šanci se vypořádat s dluhem z předchozích období. Stávající bytový fond patří k největším konzumentům energií na vytápění a při snížení v řádu desítek procent je možno kalkulovat s roční úsporou energie v řádech milionů gigajoulů, snížením emisí škodlivých látek spojených s výrobou tepla v tisících tunách, podporou zaměstnanosti v regionech v tisících pracovních místech a pro uživatele bytů s finanční úsporou v řádu miliard korun. Tento postup by byl plně v souladu s vládní Koncepcí bydlení ČR do roku 2020, ve které vláda jako jeden z nástrojů podpory bydlení ukládá připravit Program na podporu snižování energetické náročnosti stávajících budov."

Stanislav Antoniv, člen Rady ČMKOS a předseda Odborového svazu Stavba ČR, řekl:
"Podporujeme tuto iniciativu zejména proto, že přispěje k udržení zaměstnanosti nejen ve stavebnictví, ale díky silnému multiplikačnímu efektu i v dalších oborech. Zájmem vlády rozpočtové odpovědnosti musí být to samé."

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Vláda má neopakovatelnou příležitost začít s plošnou energetickou renovací domů. Ekonomika bude silnější, rodiny ušetří tisíce korun za vytápění a srazíme naši nebezpečnou závislost na dováženém plynu."

Kontakt: Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist