Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Systém podpory obnovitelných zdrojů v ČR je třeba změnit

26.10.2011  |  114× přečteno      vytisknout článek

Systém podpory obnovitelných zdrojů v ČR je třeba změnit

Nový závazek ČR již není formulován jako podíl na hrubé domácí spotřebě elektřiny, ale veškeré energie (v podílu OZE do roku 2020). Výroba tepla z obnovitelných zdrojů má z hlediska jeho plnění úplně stejnou váhu, jako výroba elektřiny. Vzhledem k tomu, že biomasy je v ČR jen velmi omezené množství, je nezbytné zajistit její využití s maximální účinností. A to nejlépe v kombinované výrobě elektřiny a tepla. V současné době je však systém podpory nastaven tak, že se výrobcům vyplácí vyrábět maximální množství elektřiny bez ohledu na nízkou účinnost využití obnovitelného paliva. Většina zelené energie tak končí v chladicích věžích elektráren. Přiměřené zvýšení příplatku za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla by vytvořilo motivaci pro dodávky tepla z OZE a v konečném důsledku by vzhledem k efektivnějšímu využití paliva snížilo celkové náklady na podporu, které platí konečný spotřebitel. 

 "Za stávající praxe využívání biomasy s účinností kolem 30 % není dosažení závazného cíle podílu obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě energie v ekonomických možnostech České republiky", řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: "Návrh zákona o podporovaných zdrojích jde správným směrem, svůj přístup by však měl přehodnotit také ERÚ a nastavit systém podpory tak, aby byl závazek splněn s co nejnižšími náklady pro spotřebitele. V případě biomasy je jednoznačně klíčem kombinovaná výroba elektřiny a tepla".

 "I kdyby se stávající podpora kombinované výroby zvýšila 10 krát, byla by celková podpora na jednotku obnovitelné energie v případě kombinované výroby elektřiny a tepla pořád čtyřikrát nižší než při kondenzační výrobě elektřiny bez využití tepla", řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení Martin Hájek a dodal: "Může se to zdát paradoxní, ale zvýšení podpory kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy je pro spotřebitele výhodné, protože vede ke snížení celkových nákladů podpory OZE v ČR. Pokračování stávající preference kondenzační výroby elektřiny z OZE je energeticky nesmyslné a ekonomicky zničující. Je to slepá kolej končící pořádně tvrdým nárazníkem."

Vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie také v souladu se směrnicí EU považuje biologicky rozložitelnou složku komunálního odpadu za biomasu a předpokládá podporu energetického využití odpadu. Energetické využití komunálního odpadu by mohlo pomoci plnit závazek ČR v oblasti podílu energie z obnovitelných zdrojů podstatně levněji, než nákladné pěstování energetických plodin.

"Třídění biologicky rozložitelné složky z komunálního odpadu je technicky obtížné, energeticky náročné a nemá žádný ekonomický smysl. Vzniklo by obrovské množství kontaminovaného kompostu, jehož jediné smysluplné využití by bylo opět ve výrobě energie", řekl Mirek Toplánek. Martin Hájek k tomu dodal: "Je naprosto absurdní na jedné straně podporovat pěstování energetických plodin místo potravin na zemědělské půdě a současně připustit vyvážení odpadní biomasy obsažené v komunálním odpadu na skládky."

Podpora výroby energie z biomasy - modelové porovnání stávajícího systému preferujícího kondenzační výrobu elektřiny s návrhem podpory kombinované výroby elektřiny a tepla v teplárnách.

 
Kondenzační výroba
elektrárna
Kombinovaná výroba teplárna (návrh)
Energie v palivu - biomasa (MWh)
 1
Dodaná elektřina (MWh)
0,30 
0,15
Dodané teplo (MWh)
0
0,70
Obnovitelná energie celkem (MWh)
0,30
0,85
Zelený bonus za elektřinu (Kč)
348,00
174,00
Zelený bonus za kombinovanou výrobu (Kč)
0
67,50
Náklady podpory celkem (Kč)
348,00
241,50
Měrné náklady na energii z OZE (Kč/MWh)
1160,00
284,10
 
Na jednotku vyrobené energie (započitatelné z hlediska plnění závazku) je kombinovaná výroba v teplárnách 4 x levnější než kondenzační výroba v elektrárně i v případě, že by byl bonus za elektřinu z kombinované výroby zvýšen 10 x. Pro účinnou motivaci využití biomasy v kombinované výrobě elektřiny a tepla s vysokou účinností není uvedené navýšení bonusu za KVET nezbytné (mohlo by být nižší). Stávající výše bonusu za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla 45 Kč/MWh však účinnou motivaci nevytváří.

Poznámka: Vypočteno na základě podpory pro rok 2011 (Cenové rozhodnutí č. 2/2010). Výroba elektřiny spalováním čisté biomasy kategorie O2 ve stávajících výrobnách - zelený bonus 1160 Kč/MWh. Pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla uvažován bonus 450 Kč/MWh oproti stávající výši 45 Kč/MWh. 
Zdroj: TZ - Teplarenske sdruzeni CR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist