Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energetické celky: export se rozvíjí

31.10.2011  |  54× přečteno      vytisknout článek

Energetické celky: export se rozvíjí

Zájem českých podniků o exportní financování roste. V současné době je vysoký zájem o export energetických zařízení, průmyslových a techno-logických celků zejména na trhy východní Evropy, Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie nebo Turecka.

Podle Aleny Očkové z HSBC se i přes zvýšené nároky na exportéry daří realizovat rozsáhlé projekty českých podniků. "Tlak je zejména na vlastní ekonomiku projektu, rozsah projektové dokumentace nebo jeho zajištění. Stále častěji se setkáváme s požadavkem na projektové financování místo pouhého financování dodávky," upozorňuje Očková. A svoji roli samozřejmě hrají i státní instituce a jejich podpora. Nezanedbatelný je také počet projektů zaměřených na využití alternativních zdrojů.

Exportní financování je vždy šité na míru konkrétnímu projektu. Co je důležité při prezentaci projektu bance? "Nezbytné je umět pojmenovat typ projektu, jeho rozsah, dopad na ekologii. Vývozní financování bez kompletně zpracované EIA nebo dalších odborných zpráv není prakticky získatelné. Je třeba vědět, kam se bude vyvážet, ať již po geografické či politické stránce," říká Očková." Exportní banka s klientem řeší i rozsah financování a možná rizika.

Za základní alternativy financování energetických projektů lze považovat buď pouze financování samotné dodávky, anebo financování celého projektu. Pouhé financování dodávky je charakteristické zejména splácením ze zdrojů a investor nese většinu rizik. Naopak projektové financování se splácí z výnosů z projektu, je zapotřebí například due diligence, komplexní zajištění veškerými aktivy projektu.


PŘÍKLADY Z PRAXE

Společnost Tedom úspěšně vyváží své kogenerační jednotky. "Náš výrobní program zahrnuje tři řady kogeneračních jednotek a na východní trhy, které jsou v poslední době pro nás velmi zajímavé, vyvážíme ty malé a střední. Úspěšní jsme v Rusku, pobaltských republikách, ale i v Číně, kde jsme si otevřeli vlastní zastoupení," říká Josef Jeleček, generální ředitel společnosti.

Tedom má s projektovým financováním výrazné zkušenosti. "Díky vývoji kogeneračních jednotek, které kombinují výrobu elektřiny a tepla za velmi efektivních podmínek, jsme si mohli již nesčetněkrát vyzkoušet projektové financování," říká Jeleček. "Někteří naši odběratelé se totiž rozhodli, že si nechají naistalovat do svého systému naši kogenerační jednotku, ale provoz, údržbu a hlavně výrobu elektřiny plně ponechají na nás. My jim pak prodáváme vyrobenou elektřinu za nižší sazby, než by nakoupili v rozvodné síti, a obě strany jsou spokojeny," popisuje Jeleček jednu možnost projektového financování a dodává, že kogenerační jednotky mají jednu výhodu a tou je stacionárnost. Jen těžko se přemisťují z místa na místo a spolu s dodávkou si investor většinou sjednává i servis. Úspěchy v zahraničí sklízí i společnost T Machinery, která se zabývá vývojem dobývacích důlních technologií. "Jedním z našich omezení jsou geografické podmínky, tj. výskyt uhlí a jeho těžba, " říká Jan Dvořáček z ratíškovické společnosti T Machinery a dodává, že v posledních letech dokázali uspět zejména na Ukrajině, Rusku, Vietnamu či Španělsku. Dalším omezením může být nastavení místních podmínek a ochota rozvíjet klasické energetické projekty. "Těžba uhlí a jeho následné zpracování je stále ještě jednou ze základních technologií výroby elektrické energie a tepla," říká Jan Dvořáček a zmiňuje, že dnešní technologie jsou již šetrné k životnímu prostředí.

ZDROJ: FINANČNÍ MANAGEMENT


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist