Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak používat baterie šetrně k životnímu prostředí

10.03.2012  |  107× přečteno      vytisknout článek

baterkyV dnešní době mobilních elektronických zařízení jsou baterie nezbytnou součástí každodenního života. Ne každý si ale uvědomuje, že nevhodnou likvidací baterií, či jejich nesprávným výběrem, může vážně škodit životnímu prostředí a tím i svému zdraví.

Představíme vám, jak baterie mohou škodit životnímu prostředí, a poradíme, jak lze těmto škodlivým vlivům předcházet.
 
Obsah škodlivých látek
 
Většina baterií obsahuje řadu škodlivých látek, mezi něž patří kadmium, nikl, mangan, rtuť, olovo, i organické a chemické prvky obsažené v elektrolytu. Jejich uvolňování do životního prostředí a působení na živé organismy může mít za následek řadu zdravotních komplikací. Například kadmium je nebezpečným kumulativním jedem, který se hromadí v ledvinách a játrech a může způsobit jejich selhání, navíc má také karcinogenní účinky. Nebezpečným jedem je například rtuť. Přestože se rtuť při výrobě baterií v Evropské unii již nesmí používat, baterie obsahující její sloučeniny se k nám mohou dostat od mimoevropských výrobců, proto je vhodné vždy zkontrolovat složení baterie, zda neobsahuje vysoce škodlivé prvky.
 
Baterie nepatří do směsného odpadu
 
iGOVzhledem k obsahu nebezpečných látek by použité baterie v žádném případě neměly končit v běžném směsném odpadu. Spálením baterií ve spalovnách se škodlivé látky uvolňují do ovzduší a dostávají se tak do našeho organismu. Ve směsném odpadu může přímo na skládce navíc docházet k rozpouštění kovových částí, jejich proniknutí do průsakových vod a znehodnocení vodních zdrojů. Aby se těmto negativním dopadům na životní prostředí zabránilo, je nezbytné vyhazovat vysloužilé baterie pouze na speciálních místech, které slouží přímo k odběru použitých baterií a akumulátorů.
 
Sběrná místa baterií
 
Použitých baterií se můžete zbavit buďto ve sběrných dvorech, nebo v místě prodeje baterií. Odběr alkalických baterií se často provádí na školách či úřadech, sběrný box naleznete také v supermarketech. Tato místa jsou běžně označována nápisem: "Místo zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů". Od roku 2007 jsou ve městech umísťovány i speciální červené kontejnery určené pro elektrozařízení, které mají i speciální otvor pro baterie. Sběrných míst pro použité baterie každoročně přibývá, v současnosti jich je v České republice přes 15 000. Zároveň také narůstá množství vybraných baterií. Zatímco v roce 2006 se podle sdružení Ecobat vybralo 184 tun spotřebitelských baterií, v roce 2010 jich bylo již 458 tun. Ekologové ale upozorňují, že je to pořád málo a značná část baterií stále končí na skládkách.
 
Recyklace baterií
 
Třídění baterií od běžného komunálního odpadu prospívá nejen čistotě našeho životního prostředí, ale vede také k velké úspoře nerostných surovin. Hmotnost baterie totiž tvoří z 60 až 80 % kovy, které je možné recyklovat. Odevzdané baterie jsou nejprve roztříděny podle elektrochemických typů a poté předány do recyklačních zařízení, kde jsou z nich ověřenými technologickými postupy získávány především kovy. Ty je pak možné dále druhotně zpracovávat.
 
Baterie šetrné k životnímu prostředí
 
iGOKromě vhodné likvidace použitých baterií, lze životnímu prostředí ulevit také investicí do ekologičtějších typů akumulátorů. Nové technologie umožňují vyrábět baterie šetrné k životnímu prostředí s minimálním obsahem škodlivých látek. "Díky ekologické technologii výroby zanechávají moderní baterie až o 90 % méně odpadu. Obsah škodlivých látek byl zcela eliminován," uvedla Zuzana Trávničková, ze společnosti NTB CZ, která na českém trhu představila první alkalické nabíjecí baterie iGo šetrné k životnímu prostředí. "V případě alkalických baterií je vhodné použít jejich nabíjecí provedení. Díky tomu lze ušetřit až stovku klasických baterií, které by jinak zbytečně zatěžovaly životní prostředí," dodala Trávničková.
 
 

 

O bateriích iGo
 
iGo nabíjecí baterie mají podstatně vyšší životnost, než běžné dobíjecí baterii. Jejich celková doba použitelnosti je totiž 7 let, přičemž běžné dobíjecí baterie jsou schopny dobíjet se maximálně 5 let. iGo nabíjecí baterie mají nejednu pozitivní vlastnost. Jednou z nich je tzv. RTU (Ready to use). Tato zkratka znamená, že baterie jsou přednabity a připraveny k použití. To je možné díky další užitečné vlastnosti, a tou je stálost napětí baterie. Běžné nabíjecí baterie totiž své napětí ztrácí ihned po jejich nabití.

Díky unikátní technologii RAMcell, aplikované od výroby až k jejich použití, představují iGo baterie pro životní prostředí velice nízkou ekologickou zátěž. Tyto baterie totiž neobsahují žádné škodlivé toxiny a těžké kovy (například rtuť, olovo, kadmium a nikl), tolik škodlivé (nejen) pro lidský organismus.

Baterie jsou vhodné do těchto zařízení:

- svítilny
- dálkové ovladače
- bezdrátové myši a klávesnice
- osobní přehrávače
- vysílačky
- hračky
- kalkulačky
  a pro spoustu dalších přístrojů, které jsou napájeny bateriemi typu AA.

Baterie i nabíječky iGO můžete za dobrou cenu zakoupit na našem e-shopu www.ekozbozi.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Seznam témat
Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
zobrazit další výrobky »»
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist