Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zajímavost: Italská ložiska ropy , zemního plynu a uhlí

27.03.2012  |  261× přečteno      vytisknout článek

Zajímavost: Italská ložiska ropy , zemního plynu a uhlí

roce 2008 Itálie těžila na svém území 5,5 mil. tun ropy, což je navzdory poklesu v posledních letech téměř o 25% vyšší produkce než v roce 1990. Ačkoliv těžba ropy v Itálii kryje jen zlomek domácí poptávky, řadí se Itálie v EU na třetí místo za dva tradiční producenty ropy Dánsko a Velkou Británii. Ropné rezervy v Itálii se odhadují na 110 MTOE (817 mil. barelů), z toho 55% je zařazeno do kategorie jistých.

Italská ložiska se nacházejí na ropných polích: Basilicata (jedno z největších "onshore" ložisek v Evropě), Monte Alpi a Cerro Falcone ve Val d´Agri. Z ropného ložiska Tempa Rossa ve Valle del Sauro s rezervami odhadovanými na 420 mil barelů by mělo postupně začít těžit konsorcium Total (50%), Shell/ExxonMobile (po 25%).

Domácí produkce ropy by se měla v letech 2008-2011 stabilizovat díky zvýšené produkci v oblasti Val d´Agri. Po roce 2011, kdy dojde k plnému náběhu ložiska Tempa Rossa, se očekává zvýšení těžby. Další prozkoumávaná ložiska nabízejí menší zásoby a celkové italské rezervy se budou dlouhodobě snižovat.

. Zemní plyn

Trh se zemním plynem v Itálie je dobře rozvinutý (90% italské populace žije v domech napojených na plynovou distribuční síť). Po Německu a Velké Británii je italský trh třetím největším v Evropě. Za posledních 25 let se spotřeba zemního plynu v Itálii více než zdvojnásobila. V období 1990-2008 došlo k růstu roční spotřeby z 39 na 69,5 MTOE, podíl zemního plynu na celkové energetické spotřebě se zvýšil z 26 na více než 40% ročně. Ochrana životního prostředí v kombinaci s odmítnutím jaderné energetiky v roce 1987 vedly k tomu, že se zemní plyn stal primárním palivem italských tepelných elektráren (1/3 spotřeby).

Ještě v 60. letech byla domácí produkce zemního plynu dostačující pro italskou spotřebu, avšak nyní je Itálie silně závislá na dovozech.

V roce 2008 Itálie spotřebovala 84,8 mld. m3 a z toho pouze 9,2 mld. m3 bylo získáno z ložisek v Itálii, zbytek byl dovezen. Jen velmi malé množství plynu Itálie vyvezla a dovozy představovaly 91% celkové nabídky. Většina zemního plynu (62%; 46,7 mld. m3) importovaného do Itálie přes plynovody pocházela v roce 2000 z Alžírska a Ruska. Dalšími významnými dodavateli bylo Norsko a Nizozemí.

V roce 2008 byly největším zdrojem zemního plynu z pohledu Itálie Alžírsko (25,9 mld. m3; 34%), Rusko (22,3mld. m3, 28,9%), Libye (9,9 mld. m3; 12,8%), Nizozemí (9,4 mld. m3), Norsko (6,3 mld. m3) a Německo (1,2 mld. m3).

V posledních letech došlo k objevení několika menších ložisek zemního plynu na území Itálie, jakož i v severní části Jaderského moře a dále v oblasti Tyrhénského moře na západ od Sicílie. Domácí těžba zemního plynu klesla v roce 2007 oproti roku 2006 z 10,8 na 9,7 mld. m3 a v roce 2008 klesla dokonce na 9,3 mld. m3. Italské rezervyzemního plynu se odhadují na 82-94 mld. m3, proto lze očekávat další snižování těžby.

. Uhlí

Itálie má velmi malá ložiska uhlí. Malé množství uhlí se těží na Sardínii v dole Sulcis, který má kapacitu 400 tis. tun ročně. Uhlí zde nemá vysokou kvalitu a důl byl nedávno zprovozněn především za účelem dodávek uhlí do elektrárny v Portovesme.

ZDROJ:bussinesinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist