Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energetické a jiné suroviny Sýrie

29.04.2012  |  216× přečteno      vytisknout článek

Energetické a jiné suroviny Sýrie

Přírodní zdroje a těžební průmysl:

Tato průmyslová oblast je plně kontrolována státem, který řídí produkci i prodej "národního bohatství"a distribuci získaných příjmů. Nevýznamnějším odvětvím je těžba a zpracování ropy a zemního plynu.

Klesající těžba ropy - co bude dál?

V Sýrii byla ropa objevena v padesátých letech minulého století a její těžba byla zahájena až v roce 1968 syrskou společností Syrian Petroleum Company - SPC. Do průzkumu nalezišť investoval stát a know-how poskytovali ruští experti. Později v osmdesátých letech zahájil v oblasti Mayadeen a Deir Ez Zor průzkum a těžbu Shell a poté také společnost Total.

Dosud prozkoumané zásoby ropy objevené v Sýrii se odhadují na 2,5 - 3 mld. barelů. Vzhledem k obtížnosti těžby a používaným technologicím se považuje zatím pouze zhruba 30 % za využitelné. Těžba ropy dosáhla svého vrcholu v polovině devadesátých let, kdy představovala 600 tis. barely denně. Podle údajů Ministerstva ropného průmyslu dosáhla těžba ropy v roce 2008 výše 379,4 tisíc barelů denně, což představovalo mírný pokles oproti roku 2007 (380,425 tisíc barelů denně). Státní Syrian Petroleum Company, vlastnící 70 % nalezišť vyprodukovala v roce 2008 195,474 tisíc barelů denně. Zbytek připadal na zahraniční společnost. V současné době funguje v Sýrii 7 konsorcií, resp. Samostatně působících společností. Pro vnitřní potřebu země je část ropy zpracována ve dvou rafinériích Banias a Homs, zbytek se exportuje, avšak rok od roku méně a méně.

Přehled těžby, místní spotřeby a vývozu ropy v tis. bpd:

Rok 1995 1998 2001 2007 2008 2009 2010 (I-VI)
Těžba 597 573 504 380 376 376 386
rafinérie 227 236 200 244
export 370 337 205 86

V současné době jsou v Sýrii dvě rafinérie - Homs o kapacitě 110 tis. bpd, výstavba zahájena v roce 1958, původně určena pro zpracování irácké ropy a druhá Banias o kapacitě 120 tis. bpd, výstavba zahájena v roce 1980.

Těžba plynu by mohla nahradit výpadky v příjmech z ropy:

První výroba a využití plynu jako doprovodný produkt při těžbě ropy bylo zpracování plynu pro malou elektrárnu dodávající elektrickou energii právě pro ropné pole v roce 1972. Se vzrůstem světové poptávky po plynu se začala rozvíjet produkce plynu, zejména v oblasti v okolí Palmyry. Uskutečněné geologické průzkumy odhadují syrské zásoby plynu na 680 mld. m3 z čehož by k těžbě a zpracování mělo být vhodných 396 mld. m3 plynu. V současné době se plyn zpracovává na čtyřech místech a jejich výkon činil v roce 2007 celkem 12,8 mil m3denně, přičemž celá produkce je spotřebována v elektrárenství a chemickém průmyslu.

V současné době se věnuje průzkumu nalezišť řada firem, nejúspěšnější je PetroCanada a chorvatská Inna. Při plánovaném tempu průzkumu nalezišť by měla kapacita produkce plynu dosáhnout v roce 2010 30 mil. m3 , 2015 35 mil. m3 a v roce 2020 40 mil. m3.

Síť ropovodů a plynovodů je nedostačující. Zemi protínají v podstatě dvě hlavní ropovodní trasy. První je tzv. "Scot Line" vedoucí z iráckého Kirkuku přes Abu Kamal a Palmyru do Homsu a Baniasu. Na tuto trasu se napojuje poblíž města Abu Kamal několik ropovodů vedoucích z nalezišť lehké ropy v oblasti Deir-Ez-Zoru, které provozují jednotlivé těžební společnosti. Druhou trasou je tzv. "Scotraco Line" vedoucí z nalezišť na severovýchodě země (Hassakeh) do Homsu, kde se napojuje na Scot Line. Vzhledem ke stáří ropovodu a nedostatečné kapacitě pro dovoz ropy z Iráku se Sýrie s Irákem v listopadu 2001 dohodly o výstavbě nového ropovodu Kirkuk-Banias s kapacitou 1,5 mil. barelů denně. Tento projekt hodlá syrská vláda oživit, jakmile se situace v Iráku stabilizuje. Plynovody vedou z původní oblasti těžby v okolí Jbisseh (severovýchod) a Deir-Ez-Zor, přes Palmyru, kde se rozdvojují na trasu severní (Homs, Hama) a jižní (Damascus-Adra, Tishreen), za účelem zásobování elektráren v těchto oblastech. S novým objevem rozsáhlých zásob plynu v okolí Palmyry bylo rozhodnuto o nové trase Palmyra-Aleppo.

Na začátku roku 2011 by měla být dokončena syrská část Arab Pipeline spojující Egypt s Tureckem.

Výhled těžby a zpracování ropy a plynu, modernizace:

Zdaleka největší producent ropy Syrian Petrol Company s těžbou takřka 200 tis. barelů/den, plánuje v násl. letech několika set milionové projekty na rekonstrukci stávající a vybudování nové distribuční sítě jak ropy, tak plynu (úpravny plynu, kompresorové stanice, plynovody). Možnosti jsou zejména v dodávce rour, armatur a kompresorových stanic. Stěžejním projektem pro nadcházející léta je dostavba plynovodní sítě spojující Egypt, Jordánsko, Sýrií, Libanon a Turecko s možností odbočky na Kypr. V roce 2006 bylo dokončeno spojení s Libanonem do elektrárny Zahrání na jihu země a elektrárny Bedawi v severní části Libanonu. Do března 2010 by měl být dokončen úsek spojující Aleppo s tureckou hranicí v délce 63 km, když dodavatelem je společnost Plynostav - regulace plynu.

V dubnu 2009 podepsala Sýrie a Írán Memorandum o porozumění v oblasti několika energetických projektů, mj. v výstavby plynovodu spojující Írán s Evropou prostřednictvím Sýrie. V srpnu 2010 byla podepsána mezivládní dohoda mezi Irákem a Sýrií o výstavbě dvou ropovodů spojujících irácká ropná pole v okolí Kirkůku se syrským Baniasem.

Ve stádiu postupné a dílčí realizace je modernizace a rozšíření existujících rafinérií Banias (dodalo Rumunsko), kde se předpokládá modernizace za cca 600 mil. USD a Homs (dodal Technoexport), vyžadující dílčí investice za celkem cca 200 mil. USD během 5 let. Otevřenou otázkou jsou výstavby dalších rafinérii za podmínek financování z nestátních zdrojů (Irán, Venezuela, Malajsie, Noor Petroleum apod.).

Sýrie v roce 2009 vyprodukovala 2,46 mil. tun fosfátů, z toho 1,9 mil. tun bylo určeno na export. Příjmy z vývozu fosfátu v roce 2009 dosáhly výše 6,46 mld. SYP.

Kamenná sůl, mramor, sádra, chrom, magnézium a bauxit jsou další, avšak nepříliš významné těžební položky.

ZDROJ:Businessinfo.cz, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist