Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Drábová s Pačesem stín nepřekročili: zase samý atom

29.05.2012  |  99× přečteno      vytisknout článek

Drábová s Pačesem stín nepřekročili: zase samý atom

Poradní skupina pro energetickou koncepci České republiky pod vedením předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Drábové a profesora Pačese, kterou v únoru zřídil ministr průmyslu Kuba, dnes předává svoji zprávu. Podle Hospodářských novin [1]splnila zadání, s jakým byla sestavena: jaderné elektrárny mají v roce 2030 vyrábět 50 % české elektřiny, obnovitelné zdroje je potřeba po dosažení 15 % přestat podporovat, rozhodnutí o limitech uhlí přenecháme další komisi. Z dostupných informací není jasné, zda se zvyšování energetické efektivitydostalo mezi priority.

Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku. Aktuální data ukazují, že se obnovitelná energie blíží konkurenceschopnosti:

o podle analytiků agentury Bloomberg klesla cena fotovoltaiky za poslední tři roky o 75 procent. Sluneční elektřina je v Německu, Itálii nebo Španělsku levnější než maloobchodní cena elektřiny [2]. Sluneční elektrárna na střeše tedy může výrazně snížit účty za energii.

o větrná energie setaké stává ekonomicky zajímavější než elektřina z nových jaderných zdrojů. Francouzský účetní dvůr propočetl, že elektřina z reaktorů spuštěných po roce 2020 může stát 70-90 euro/MWh, kdežto vítr bude podle Evropské asociace pro větrnou energii do konce desetiletí stát 58 euro/MWh [3, 4].

Jaderná energetika se naopak bez zvyšující se podpory státu zřejmě neobejde:

o skrytou podporu pro atom propočetli experti Institutu pro pojišťovnictví při univerzitě v Lipsku: po odstranění omezeného ručení za škody při případné jaderné havárii by reaktory dodávaly proud za částku v intervalu mezi 14 centy za kilowatthodinu až 2,36 eury na kilowatthodinu [5].

o v Británii hrozí, že realizace vládního plánu výstavby deseti nových reaktorů zvýší cenu elektřiny pro domácnosti. Podle odhadů analytiků ze skupiny Citi by domácnosti mohly čelit nárůstu účtů až o 200 liber za rok [6,7]. Přitom průměrné současné náklady rodiny za elektřinu jsou ve výši 4-500 liber za rok.

Německo přechod na obnovitelné zdroje zvládá. Pro dosažení většinového podílu čistých zdrojů do poloviny století má dobře našlápnuto:

o cena elektřiny ze slunečních elektráren na střechách domů je levnější než elektřina ze sítě (viz přiložený graf)

o například 24. května 2012 vyrobily pouze německé solární elektrárny 22 gigawattů elektřiny za hodinu, to odpovídá výrobě 20 jaderných reaktorů. Celkový instalovaný výkon fotovoltaických panelů dosahuje 26 gigawattů.

Nová Pačesova komise neřešila otázku zachování územních limitů. Přesto dostupná data dávají jasnou odpověď, že se bez uhlí pod Horním Jiřetínem obejdeme:

o součet možností k zateplování českých domů a výrobě tepla z obnovitelných zdrojů je větší než kompletní spotřeba uhlí a plynu k vytápění[8]

o kompletní energetická renovace budov může uspořit desítky miliard korun ročně za fosilní teplo [9]

Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost řekl: "Česká energetika se točí v bludném kruhu dalšího a dalšího atomu nebo další a další těžby uhlí. Není se ani moc co divit, že tandem Pačes - Drábová v temném tunelu nerozsvítili. Přitom nové technologie obnovitelných zdrojů v kombinaci se zvyšováním energetické efektivity mohou postavit domácí ekonomiku na nohy, srazit znečištění a zbavit nás závislosti na ruském plynu. Obnovitelné zdroje mohou výhledově pokrýt dvě třetiny současné domácí spotřeby. Sluneční a větrná energie se stává čím dál levnější. Dlouhodobě stropovat jejich výkon na pouhých 15 procentech nedává smysl."

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Doporučení, která představuje poradní skupina vedená Danou Drábovou a Václavem Pačesem byla předem odhadnutelná už díky jejímu složení. Nedovedu si představit, že by v jiné technologicky vyspělé zemi v podobné expertní skupině, která hledí na energetiku budoucnosti úplně chyběli odborníci na efektivnější využívání energie nebo obnovitelné zdroje. Zatímco v energetických strategiích stále vzhlížíme do minulosti, necháváme si "ujet" skutečné příležitosti ke snížení spotřeby energetických zdrojů, snižování znečištění a modernizaci průmyslu."

 

Z osmičlenné poradní skupiny z pěti odborníků na energetiku jsou tři specialisté na jádro (Drábová, Wagner, Škoda), jeden na uhlí (Noskievič) a jeden na plynárenství (Štěpán). Zcela v ní chybí experti na obnovitelné zdroje energie a na energetickou efektivitu. Asociace ekologických organizací Zelený kruh, Aliance pro energetickou soběstačnost a  asociace obnovitelných zdrojů takové specialisty ministrovi průmyslu nabídly, ale byly odmítnuty.

 

 

Kontakty:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, tel.:737 128 471, e-mail: martinxsedlak@gmail.com


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Drábová s Pačesem stín nepřekročili: zase samý atom
Vazena damo, nezlobte se, ale nemuselo by tak straslive bit do oci to, co je z celeho Vaseho prispevku vice nez zrejme - ze o technickych a ekonomickych zalezitostech vubec nic nevite a nahrazujete si to hrdym titulem matka dvou deti.
Podobne to delaji i autori clanku, ti se pasuji do role zachrancu prirody. Bohuzel, ji skodi, jak nejvice muzou a vubec si to neuvedomuji.
vloženo: 30.08.2012 23:01     vložil: jura Reagovat 
Re: Drábová s Pačesem stín nepřekročili: zase samý atom
Jak je známo o naší energetice, je plná stínových řešení a rozhodnutí. Je to nejlepší způsob, kromě peněz, jak držet nevědomé lidstvo v poslušnosti a pod kontrolou. Je známo, že za tento druh energií lobbují velké korporace, které mají zájem získávat dotace od státu a vždy si najdou argumenty pro své megalomanské cíle. Ve jménu lobbingu pak jaderná energetika musí být dotována, neboť její náklady jsou pro naši zemi tak vysoké, že ani celoroční zisk našeho giganta ČEZu nestačí k dalšímu dobudování plánovaných reaktorů.A to nemluvíme o nákupu palivových článků, budování dalších úložišť jaderného odpadu a jeho udržování na teplotě vylučující následné havárie a to po další tisíce roků. Když připočteme, že tato znečištění jsou jedna z nejagresívnějších a tudíž že dopad na lidské zdroje a přírodu je nejrazantnější, pak nechápu vládu rozpočtové zodpovědnosti, že chce poskytnout další finance na výzkum a výstavbu nových jader. reaktorů. Spíše se mi jako pravděpodobnější jeví, že za lobbingem firem(kromě francouzské Arevy, americké Westinghouse, a ruských)stojí chamtivost a nenasytnost, no a možná i nějaký stínový počin malá domů. Zde malá, v takové záplavě finančních prostředků, které si vyžádají letité projekty,je velký kus financí ze státní kasy, který se dá dobře odklánět jinam.

Nebe-lidem.cz
vloženo: 31.05.2012 00:14     vložil: matka 2dětí Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist