Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pavel Šolc: Zelená energie nemá na pokrytí více než pětiny české spotřeby, ani když zlevní

28.06.2012  |  zdroj: HN  |  94× přečteno      vytisknout článek

Pavel Šolc: Zelená energie nemá na pokrytí více než pětiny české spotřeby, ani když zlevní

Rozhovor.

Ani když se stanou obnovitelné zdroje ekonomicky výhodnějšími, v Česku podle nového náměstka pro energetiku na MPO Pavla Šolce velkou budoucnost nemají. Česko závazek vůči EU 13,5 procenta sice překročí, ale ne o příliš. Šolc přišel na ministerstvo hlavně dokončit energetickou koncepci. Jeho hlavním cílem je zamezit plýtvání uhlím.

OTÁZKA: HN: Připravoval jste i koncepci v roce 2009. V čem se zásadně liší ta stávající? Říká se, že tehdy byl návrh, co se týče uhlí, o něco "špinavější".

Určitě je to jeden z hlavních rozdílů. Je tam výrazně nižší podíl uhlí, a to zejména v kondenzační výrobě elektřiny. Počítá se s tím, že uhlí bude přednostně pro kogenerační výrobu. Nepočítáme ani s výstavbou jakýchkoliv nových kondenzačních uhelných elektráren a předpokládá se rychlý útlum již existujících. Počítáme se dvěma, třemi elektrárnami, které přežijí.

OTÁZKA: HN: Jak vyšší účinnosti dosáhnete?

Už jsme podpořili návrh na změnu zákona, který bude penalizovat nízkoúčinnou výrobu elektřiny z uhlí. Prošlo to. Jde o dlouhodobý signál provozovatelům, že nestačí splnit emisní požadavky a že čistě kondenzační výroba nebude podporována, pokud nebude účinná. Budeme také hledat mechanismy, jak teplárenství zajistit dodávky uhlí.

OTÁZKA: HN: Vyhradit uhlí pro teplárny?

Ano, ale nepřímo. Nasměrujeme uhlí do teplárenství za podmínky, že ho teplárenství bude využívat efektivně.

OTÁZKA: HN: Zvažujete tedy zákon, který by třeba Czech Coalu nařídil, komu dodávat?

Součástí balíku budou dvě věci. Energetická a surovinová koncepce. Hovoří o tom, jak chceme hospodařit s národními surovinami. Jedna z těch částí je to, jakým způsobem novelizovat horní zákon, aby umožnil posílit vliv státu na to, co se těží, v jakém rozsahu a co se s tím děje. Chceme urychleně zajistit, aby nová povolení k těžbě mohla tyto podmínky obsahovat.

OTÁZKA: HN: Budete řešit otázku prolomení těžebních limitů?

Ne, limity řešit nebudeme, protože to je až důsledek. Chceme říci, že stát musí mít silnější kontrolu nad tím, co a v jakém rozsahu chce těžit. Chceme vyřešit nepoměr mezi spotřebou uhlí a mezi dostupností v rámci limitů tím, že omezením kondenzační výroby bude spotřeba uhlí nižší. Plánujeme také změnu klíče pro rozdělování poplatků z hornické činnosti. Aby bylo více peněz nasměrováno všem obcím dotčeným těžbou, nejen té obci, na jejímž katastru se těží. Stejně tak chceme, aby šel větší podíl z poplatků kraji, který je zodpovědný za resocializaci území - aby to území po rekultivaci začalo žít.

OTÁZKA: HN: Až 80procentní podíl jádra je podle vás rizikový. Co vámi uvažovaných 50 až 60 procent?

Tam se pak dostáváme k tomu, jaké jsou dnes možnosti. Když se podíváte na obnovitelné zdroje, tak u větru se původní představy značně redukují. Díky protestům místních obyvatel bude problém naplnit těch 500 až 700 MW z národního akčního plánu. Příliš nemůže růst ani biomasa. A u fotovoltaik odmítáme využívání zemědělské půdy. Tedy jen malé instalace na střechách a podobně. Tím dospějeme k tomu, že potenciál této země je mezi 15 a 20 procenty. A to se ani nebavíme o nákladech, ty i s poklesem cen pouze určí, jakým tempem tento celkový potenciál naplníme. Ale stále jsme na 20 procentech.

OTÁZKA: HN: A podíly ostatních zdrojů?

U uhlí je poměrně jasné, jak se těžba uhlí a dožívání zásob bude vyvíjet. Zatím nikdo neplánuje otevření úplně nových ložisek, takže se bavíme o větší či menší těžbě v severních Čechách. To z hlediska zásadního útlumu uhelné energetiky nic nemění. Bavíme se tu ale o podílu výrazně pod 20 procent konečné spotřeby.

OTÁZKA: HN: Proč nenahradit jádro s uhlím více plynem?

Ale více ho bude. Ten naroste, nyní se staví velká elektrárna Počerady, počítáme i s rozšířením mikro-kogenerací pro výrobu tepla ze zemního plynu se spoluvýrobou elektřiny. Nepochybně část uhelných teplárenských zdrojů s velmi nízkou efektivností přejde na zemní plyn. Ale velké systémové elektrárny se v plynu příliš nevyplatí. Opravdu vám tak zbývá to jádro.

OTÁZKA: HN: Jádro je riskantní i ekonomicky.

Určitě. Ale otázka zní jinak - je to riskantnější než sázet na něco jiného? Žádné jiné zdroje nejsou. Plyn nebo jádro. Plyn má problém dvojí. Pokud by došlo k přerušení dodávek, tak nám ani zásobníky nepomůžou. U jaderného paliva jsme schopni vytvořit na osm let celkem bez problémů strategickou rezervu, toho u plynu nikdy nedosáhnete. A další věc je zahraniční obchodní bilance. U jádra máme navázaný export, zato když dovezete plyn, tak prakticky nic nevyvezete.

OTÁZKA: HN: Co nové technologie?

S těmi samozřejmě počítáme, ale jde o tempo. Počítáme s podporou elektromobility a postupným vývojem v oblasti ukládání elektřiny. Jsme ale opatrní. V dopravě předpokládáme, že v bližším horizontu bude důležitější plyn a až za nějakých deset a více let větší nástup elektromobilů. Nicméně stále počítáme s poměrem do 10 procent.

OTÁZKA: HN: Jak je pro průmysl koncepce důležitá? Opravdu ovlivňuje stabilitu investičního prostředí?

Koncepce musí být důvěryhodná a takovou bude tehdy, když se jí bude stát řídit. Je to signál pro investory a zadání pro státní správu. Koncepce musí být akceptována a musí pro ní existovat široká politická podpora. Investoři chtějí vědět, že to není jenom prohlášení na papíře, ale program, podle kterého bude státní správa postupovat.

OTÁZKA: HN: Jak byste zhodnotil dosavadní průběh přípravy koncepce?

Cílem jsou tři hlavní věci - energetická bezpečnost, udržitelnost a konkurenceschopnost. Všechny tři musí být vyvážené. Oproti návrhu ministra Kocourka se snažíme akcentovat právě i to, aby byl daný scénář realizovatelný. Orientace z 80 procent na jádro je technicky odůvodnitelná, za určitých předpokladů i ekonomicky nejefektivnější, ale strategicky je to rizikové. A dnes je energetika plná nejistot.


Chceme posílit vliv státu na to, co se těží, v jakém rozsahu a také na to, co se s tím po vytěžení děje.
PAVEL ŠOLC
náměstek MPO

AUTOR: Petr Lukáč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist