Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energetická koncepce: a co spotřebitelé?

12.07.2012  |  zdroj: HN  |  31× přečteno      vytisknout článek

Energetická koncepce: a co spotřebitelé?

Poradní komise předala před několika týdny ministerstvu průmyslu a obchodu základní doporučení k právě se tvořící Státní energetické koncepci. Jako koncový zákazník, na něhož přijaté závěry v budoucnosti dopadnou, jsem stále čekal, kdy se alespoň v rámci věcné diskuse objeví doporučení a návrhy, které by přímo oslovovaly, případně podporovaly i nás - spotřebitele. Nedočkal jsem se.

Proto raději hned teď zveřejňuji několik našich námětů, které jsme coby spotřebitelé činní v občanském sdružení Za férové ústřední topení (SFÚT) zaslali jak poradní komisi, tak MPO a ERU. Dají se shrnout do třech základních bodů.

1. Ceny tepla z CZT pro konečné zákazníky, včetně všech daní a poplatků, zůstanou zachovány na současné úrovni (1. polovina 2012) nejméně do 31. prosince 2018.

2. Činnosti a služby v přenosu a distribuci elektrické energie, jejichž ceny stanovuje Energetický regulační úřad, tzn. především ceny za přenos a distribuci elektrické energie, a dále všechny daně, poplatky a příspěvky na výrobu elektřiny z OZE se sníží o 20 procent ve srovnání se současnou úrovní (1. polovina 2012) k 1. lednu 2013. Poté bude možné tyto ceny zvyšovat maximálně o průměrnou roční míru inflace, jak ji zveřejňuje Český statistický úřad. Tato regulace by platila do 31. prosince 2018.

3. Energetický regulační úřad ve spolupráci s vládou a parlamentem připraví návrhy nových pravidel regulace cen v energetice tak, aby neznevýhodňovala konečné spotřebitele, aby ekonomicky nepoškozovala ani její výrobce, dodavatele a distributory a aby zároveň společnosti působící v elektroenergetickém průmyslu tato pravidla nutila k co nejvyšší efektivnosti.

Návrhy jsou míněny jako dočasná opatření, jež by po dobu, dokud nebudou rozhodnuty zásadní strategické kroky v energetice (výstavba jaderných elektráren, prolomení územních limitů těžby uhlí, zatěžování ekologickými daněmi a poplatky, pravidla státní cenové regulace, majetkové transakce mezi největšími teplárenskými a elektrárenskými společnostmi aj.), zabránily neopodstatněnému a nekontrolovatelnému růstu cen pro konečné spotřebitele energie.

V současné době se například jedná o zvyšování ceny hnědého uhlí. Teplárenské společnosti varují, že vyšší ceny uhlí mohou konečné ceny tepla zvýšit až dvojnásobně, toto tvrzení však nemá reálný ekonomický důvod. Přesto se obáváme, že teplárny tak učiní.

V elektrárenství situace dospěla do stadia, kdy ceny elektřiny klesají, avšak ceny pro konečné spotřebitele, tedy včetně regulovaných složek, naopak rostou. Obáváme se, že i v tomto případě selhávají pravidla cenové regulace. Našemu sdružení jde o jeden zásadní cíl. Je jím zachování racionálních cen tepla a dalších energií především ze soustav centrálních zdrojů.

Jan Ferenc,
předseda SFÚT


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist