Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energie na skládkách

12.07.2012  |  zdroj: HN  |  53× přečteno      vytisknout článek

Energie na skládkách

Usilovně a mnohde až nesmyslně pěstujeme biomasu pro energetické účely, přitom cenná surovina leží na skládkách. A bez užitku.

Všechny suroviny, které v energetice využíváme, buď draze nakupujeme, nebo využíváme vlastních zdrojů surovin. Ty první nás činí závislými a ovlivňují také podstatně naši ekonomickou bilanci. Ty druhé můžeme těžit jen v omezeném množství a v konečném, vyčerpatelném objemu, nebo jen v omezeném množství pěstovat. Nemálo energeticky cenné suroviny však končí na skládkách.

Jde pochopitelně o odpad. Na skládkách ho denně přibývají tisíce a tisíce tun. Nevíme, kam s ním, složitě budujeme nové skládky. Je přítěží a nevítaným problémem.

Přitom existuje řada technologií energetického využití odpadu:

  • přímé spalování neupravených komunálních odpadů ve spalovnách komunálních odpadů,
  • spoluspalování vytříděných a upravených odpadů hlavně z mechanicko-biologické úpravy odpadů v klasických energetických zdrojích nebo tzv. monozdrojích,
  • spoluspalování (a současně materiálové využití) alternativních paliv a některých vybraných odpadů (např. pneumatik) v cementárnách,
  • spoluspalování (a současně materiálové využití) ve vysokých pecích,
  • pyrolýza (tepelný rozklad organické hmoty bez přístupu kyslíku),
  • zplyňování (hořením za omezeného přívodu kyslíku, při kterém souběžně probíhají jak oxidační procesy uvolňující energii tak redukční děje obvykle energii spotřebovávající),
  • anaerobní digesce (řízený proces rozkladu organických látek bez přístupu vzduchu) za účelem výroby bioplynu,
  • využití skládkového plynu.


Kupříkladu v Dánsku dovedou energii skrytou v této surovině využít natolik, že by měli zájem i o náš odpad. Ale skutečně je v našem zájmu se odpadu zbavovat a draze získávat suroviny jinde? Vždyť technologií na skutečně efektivní a poměrně ekologické využití odpadu je dostatek a jsou na vysoké úrovni. Navíc jeho převážením na jiná místa bychom opět jen plýtvali energií a zatěžovali životní prostředí.

Pro efektivní využití odpadu v energetice je však nutno zavést jeho třídění a celý problém pojmout tak, aby docházelo k účelnému a z pohledu ekologie co nejšetrnějšímu využití. Pokud by se systém nastavil tak, že by se z něho stal výnosný byznys bez pečlivě nastavených pravidel, mohl by se zvrhnout ve spalování čehokoliv, tedy i tříděného, druhotně využitelného odpadu, a za jakýchkoliv okolností.

Dále je třeba vytvořit podmínky na to, abychom mohli proces přeměny a spotřeby realizovat tam, kde se odpadu nejvíce produkuje, a kde bude jeho energie nejlépe využita. Mám na mysli podmínky nejenom ekonomické a legislativní, ale také podmínky ve smyslu pozitivního vnímání využití energie z odpadu veřejností. Zvláště tam, kde ji budou využívat. I to je úkolem státní energetické koncepce.

AUTOR: Hana Kovářová
AUTOR: Michael Málek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist